Hastane memurlarının bilgisizliği

er2grul

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba. Daha önceden sağlık kategorisine birkaç konu açmıştım. Bu konu hem onların nihayeti hem de bir hayıflanma gibi olacak sanırım. Biraz uzun olacak ama kusura bakmayın. Derdimi doğrudan en alt paragrafta anlattım, hikayeyi okumak istemezseniz direkt atlayabilirsiniz, saygılarla...

1 hafta önce, İstanbul'da bir hastaneden randevu aldım. Doçent doktor bir hocamız (X) çok güzel bir şekilde ilgilendi, gerekli tetkik ve bilgilendirmeleri yaptı. Daha sonra beni beyin cerrahına yönlendirdi. Beyin cerrahı uzman doktor hocamız da (y) çok ilgiliydi ve beyin Mr'ını inceleyerek "ilgili hekime" başlıklı dilekçe yazarak tekrar üstte bahsettiğim doktora götürmem (X) Çin verdi. Daha sonra anestezi onayı için anestezi bölümüne yolladı. Anestezi bölümü de anestezi onayı vermek için tekrardan beyin cerrahının izni gerekli diye beyin cerrahına yolladı. Hastaneler arası uzak ve vaktim az olduğundan, İstanbul sıcağında kalabalığında koşturmak epey yordu. Velhasıl kelam, endoskopi yapıldı, daha sonra doçent hocamız (X) başka bir mr için "sevk" raporu verdi ve başka bir hastaneye yolladı.

İşler benim sevk raporunu ilgili hastaneye götürerek mr çekinmeye çalışmam ile başlıyor. Önce hastaneye gittik, mr birimine girdik orada hasta kayıt yerine gittik. Memura dedim ki ben falancı hastaneden sevkli geldim mr birimine, bunlar da belgelerim. Mr birimindeki doktor hiç umursamadan ne dediğimi anlamamış sanki yabancı dilden konuşuyormuşum gibi yüzüme bakmak ile yetindi. "hanımefendi girişimi yapar mısınız" diyorum bilmiyorum, anlamıyorum, yapamam gibi saçma sapan kısa cevaplar veriyor.

Dakikalar sonra mr birimi dedi ki ben sevk falan bilemem bu hastaneden bir doktor seni buraya yönlendirecek dedik tamam. Bu süre zarfında mesayi de bitti. Haliyle doktor da kalmadı. Yine de dahiliye yapabilir dediği için mr memuru, dahiliye bölümüne gittik, hasta kayıtta biri vardı. Dedi ki mesai zamanı gelin biz yapalım girişi. Sonraki gün tekrar geldik. O günün sabahı danışma da dahiliye yapar dedi. Dahiliyede hasta kayıta girdik. Aynı kişi oradaydı. Mr biriminden daha cahil. Elimizdeki rapora yabancı dil metinmiş gibi muamele yapıyor. Kardeşim diyorum buradan nasıl giriş alırız, artık sevk diye bir şey yok kalktı diyor. "bu belgeyi falancı hastane düzenledi, metinde ilgili hastane diye sizin hastaneniz yazıyor..." diyorum. Ben bilemem bizim bu belgeye göre mr açma durumumuz yok diyor. Oysa ilgili belgede açık açık bütün detaylar ile ilgili hastanenin yazılı Mr'ları çekmeleri, gerekli masrafları da fatura edip kendi hastanelerine göndermeleri gibi gibi her detay yazıyor. Neyse dahiliyeden de bize medet yok. Genel cerrahi bölümüne gittik. Aynı cümleler. Baştan savmalar. En sonunda Mr'a yönlendirecek bir polikinlikten sıra aldık. Sıramız gelince maruzatımızı anlattık uzman doktor hocamız da Mr'ı açtı.

Tekrar mr birimindeyiz. Memur zor bela açtı Mr'ı sıra verdi. İlaç reçete etmeye çalışıyor. Diyorum bize zaten mr ilacı ilgili hastane tarafından reçete edildi, biz de gittik aldık mr günü getirmek için... Ben o hastane ne verdi bilemem diyor. Koydum reçeteyi önüne dedi tamam ilaç doğru.

Bu olayda da anlaşılacağı gibi; birçok klinik ve poliklinik bulunan eğitim ve araştırma hastanesinde işler çok yavaş işliyor, memurlar bilgisiz. Bu olayı sadece ben değil siz de veya çevrenizdeki birçok kişi de yaşıyor. Sadece belli şehirlerde değil, tüm şehirlerde bu olay var. Aldığı maaşın miktarı haricinde mesleği hakkında hiçbir bilgisi olmayan, yaptığı işi "ben bu iş için para alıyorum, insanlara hizmet ettiğim bir sektördeyim, devlet işinin daha hızlı ve etkili ilerlemesi için işimi nasıl daha iyi yapabileceğimi öğrenmeli, kendimi geliştirmeliyim..." gayesinde olmayan sayısız memur; bizim vergimiz ile maaş alarak geçimini sağlıyor.

Geçmiş olsun hocam böyle uyuz insanlarla muhattap olmak zorunda kaldığın için. Hep aynı şeyi yapıyorlar. Birinden birine, Öbüründen diğerine gönderiyorlar. Benzer bir durumu ameliyat olacağım sırada yaşamıştım ama anlatmaya bile değmez. Hastalara ameliyat tarihleri aylar sonrasına veriliyor. O sırada hastanın ne yapacağına kimse bakmıyor. Ne acılar çektiğine kimse bakmıyor. Sağlık sektörü eskisine göre iyi deniliyordu eskiden sabaha kadar bekler işini hallederdin. Şimdi haftalar sonrasına randevu, aylar sonrasına da ameliyat tarihi veriyorlar yazık.

Hocam baştan sona okudum. İnanır mısınız geçen gün aynı böyle 3 kişi denk geldi. Astım raporumu yeniletmiştim, dijital rapora çevirmemiz lazımdı bir işlem için. Doktor da rapor bölümüne gidin, onlar yapıyor dedi. Gittik işte kimse yoktu. Sonra 20 dakika civarı bekledik sonunda 2 kişi geldi. Arkadaşların Türkçe'si de bozuktu. Dediler ki dijital rapor ne, biz bilmiyoruz falan. Sonra dedik işte şu alanda kullanılacak doktor size yönlendirdi, siz yapıyormuşsunuz. Rapora baktılar, hiç bir şey anlamadılar. Raporu yenileteceğiz, diyorlar ki ilaç mı alacaksınız. Biz de hayır, raporu yeniletiyoruz dedik. Biz bilmiyoruz böyle şeyleri dediler. Sözde kendileri bu bölümde çalışan kişiler. Sonra bir kadın geldi, diyor ki raporu alan kişi 18 yaş altı, muhtemelen okul için istirahat raporu alacaksınız. Dedik okul kapalı, niye isteyelim? Kadın sonra ha doğru dedi dalga geçer gibi. Dedik ki dijital rapor almak istiyoruz, bilmiyor musunuz siz? Kadın bilgisayardan bir şeylere baktı falan, anlamadı. En sonunda bizim doktoru aradı, ona sorarak zar zor yaptı. Altı üstü rapor için 1 saat uğraştırdılar. Utanmasalar bize yaptıracaklardı.

Bence bunun sebebi torpilli atanmalar. 1 gram bilgisi olmayan kişileri koyuyorlar iş başına.

Geçmiş olsun hocam böyle uyuz insanlarla muhattap olmak zorunda kaldığın için. Hep aynı şeyi yapıyorlar. Birinden birine, Öbüründen diğerine gönderiyorlar. Benzer bir durumu ameliyat olacağım sırada yaşamıştım ama anlatmaya bile değmez. Hastalara ameliyat tarihleri aylar sonrasına veriliyor. O sırada hastanın ne yapacağına kimse bakmıyor. Ne acılar çektiğine kimse bakmıyor. Sağlık sektörü eskisine göre iyi deniliyordu eskiden sabaha kadar bekler işini hallederdin. Şimdi haftalar sonrasına randevu, aylar sonrasına da ameliyat tarihi veriyorlar yazık.
Yorumunuz için teşekkürler. Geçmiş olsun size de. Tepe değişmedikçe taban da değişmez diye düşünüyorum...

Hocam baştan sona okudum. İnanır mısınız geçen gün aynı böyle 3 kişi denk geldi. Astım raporumu yeniletmiştim, dijital rapora çevirmemiz lazımdı bir işlem için. Doktor da rapor bölümüne gidin, onlar yapıyor dedi. Gittik işte kimse yoktu. Sonra 20 dakika civarı bekledik sonunda 2 kişi geldi. Arkadaşların Türkçe'si de bozuktu. Dediler ki dijital rapor ne, biz bilmiyoruz falan. Sonra dedik işte şu alanda kullanılacak doktor size yönlendirdi, siz yapıyormuşsunuz. Rapora baktılar, hiç bir şey anlamadılar. Raporu yenileteceğiz, diyorlar ki ilaç mı alacaksınız. Biz de hayır, raporu yeniletiyoruz dedik. Biz bilmiyoruz böyle şeyleri dediler. Sözde kendileri bu bölümde çalışan kişiler. Sonra bir kadın geldi, diyor ki raporu alan kişi 18 yaş altı, muhtemelen okul için istirahat raporu alacaksınız. Dedik okul kapalı, niye isteyelim? Kadın sonra ha doğru dedi dalga geçer gibi. Dedik ki dijital rapor almak istiyoruz, bilmiyor musunuz siz? Kadın bilgisayardan bir şeylere baktı falan, anlamadı. En sonunda bizim doktoru aradı, ona sorarak zar zor yaptı. Altı üstü rapor için 1 saat uğraştırdılar. Utanmasalar bize yaptıracaklardı.
Teşekkür ederim. Geçmiş olsun. Dediğim gibi bunu ben, sen, çevremizdeki bir çok kişi yaşıyor. Sayısız memur bu şekilde...
Bence bunun sebebi torpilli atanmalar. 1 gram bilgisi olmayan kişileri koyuyorlar iş başına.
Kesinlikle.

Yeni konular

Geri
Yukarı