Hat Değerleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Sosyal'de birçok konuda hat değerlerinin paylaşıldığını görüyorum. Buna nereden bakabilirim? Ne ifade eder? Benim belirli bir süre içerisinde eriştiğim en yüksek değerleri mi yoksa kullandığım hattın olabilecek en yüksek değerlerini mi söylüyor? Yoksa apayrı bir şeyi mi ifade etmekte?

Hattının değerlerinden bahsediyor.

Hat değerlerine modeminin arayüzünden ulaşabilirsin. Fiber internet kullanıyorsan, bu değerlerin hali hazırda iyidir ve kayıp yok denecek kadar azdır.

Değerler:

Noise Margin (Gürültü değerleri)
0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

Attenuation (Zayıflama değerleri)
0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
20 dB - 30 dB Santrale yakın
30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi
40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama
60 dB - 65 dB Santrale uzak

Hocam hattın değerlerinden bahsettiğini anlayacak kadar Türkçem var. Siz sadece dB için güzel bir açıklama yaptınız, ya geri kalanı. Bu arada dediklerinize göre santrale gayet yakınım. Neden bu kadar yakın bir yere uzak diyorlar? Demek istediğim buradaki 8574kbps neyi ifade ediyor. Kapasiteyi mi, yoksa bana gönderilen maksimum değeri mi? Asıl ilgilendiğim olay bu. 75 metre ötemdeki binada 100Mbps hız alınabiliyorken bana neden 16Mbps'lik paket satıp 6-7 hız veriyorlar?

Ekran Görüntüsü (349).png

Hocam hattın değerlerinden bahsettiğini anlayacak kadar Türkçem var. Siz sadece dB için güzel bir açıklama yaptınız, ya geri kalanı. Bu arada dediklerinize göre santrale gayet yakınım. Neden bu kadar yakın bir yere uzak diyorlar? Demek istediğim buradaki 8574kbps neyi ifade ediyor. Kapasiteyi mi, yoksa bana gönderilen maksimum değeri mi? Asıl ilgilendiğim olay bu. 75 metre ötemdeki binada 100Mbps hız alınabiliyorken bana neden 16Mbps'lik paket satıp 6-7 hız veriyorlar?

Eki Görüntüle 356422

Margin değerin kötü. 9.2dB alıyorsun.

"7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir."

Bu sebeple daha az DL hızı alıyorsun.

8574kbps sana gelen maksimum rate'i gösteriyor ve bunun 8573kbps'ini alıyorsun.

Zayıflama değerlerin iyi. Modem gücü de iyi fakat SNR margin değerlerin kötü. Modemin yeni mi?

Bunları gördüğüm iyi oldu , internetim gelince hemen kontrolünü yapacağım.
Hattının değerlerinden bahsediyor.

Hat değerlerine modeminin arayüzünden ulaşabilirsin. Fiber internet kullanıyorsan, bu değerlerin hali hazırda iyidir ve kayıp yok denecek kadar azdır.

Değerler:

Noise Margin (Gürültü değerleri)
0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

Attenuation (Zayıflama değerleri)
0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
20 dB - 30 dB Santrale yakın
30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi
40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama
60 dB - 65 dB Santrale uzak

Selamlar , rica etsem benim değerlerimide kontrol eder misiniz?

Dosya Ekleri

• hat değerleri modem 04.01.2019.jpg
    hat değerleri modem 04.01.2019.jpg
    99,4 KB · Görüntüleme: 131
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı