Havya önerisi

Son düzenleme:
Elbet işinizi görür ama nasıldır bilemem kullanmadım o markayı.
İnce uçlu bütün havyalar iş görüyor zaten ama benim aradığım ucu yanmayacak. Uzun bir araştırmadan sonra sıcaklıktan dolayı yandığını öğrendim. O yüzden en mantıklısı ısı ayarlı bir tane almaya karar verdim. Bu ürünün 150-450 derece arası çalışma imkanı varmış. Erime sıcaklığında kullanırım diye düşünüyorum. Uygun mu? Linkini atıyorum;
Bu da olabilir;

İnce uçlu bütün havyalar iş görüyor zaten ama benim aradığım ucu yanmayacak. Uzun bir araştırmadan sonra sıcaklıktan dolayı yandığını öğrendim. O yüzden en mantıklısı ısı ayarlı bir tane almaya karar verdim. Bu ürünün 150-450 derece arası çalışma imkanı varmış. Erime sıcaklığında kullanırım diye düşünüyorum. Uygun mu? Linkini atıyorum;
Bu da olabilir;

8 WATT olan daha ince işler için değil mi ? Bunu iyi ayırt etmek lazım.

Hayır. Havyanın sıcaklığı ve uç tipine göre değişir. Örneğin 30W ve 8 W olan bir havya, aynı ısıyı verebilir. Bu kullandığı sistemin güç tüketim verimliliğiyle ilgilidir. Tıpkı eski nesil bir CPU'nun verdiği yüksek frekansı, yeni nesil bir CPU'nun daha az güç tüketerek verebilmesi gibi.

Hayır. Havyanın sıcaklığı ve uç tipine göre değişir. Örneğin 30W ve 8 W olan bir havya, aynı ısıyı verebilir. Bu kullandığı sistemin güç tüketim verimliliğiyle ilgilidir. Tıpkı eski nesil bir CPU'nun verdiği yüksek frekansı, yeni nesil bir CPU'nun daha az güç tüketerek verebilmesi gibi.

Bu konuda şöyle bir açıklama var. Ben de olaya çok hakim değilim :) Siz bu konuda emin misiniz ?

Direnç vb. ince bacaklı elemanları 15 WATT'lık bir havya ile bile lehimleyebilirsiniz. Ancak 1,5 MM2'lik iletkenlere 15 WATT yeterli olmaz. Yani tüm ısısını çeker. Ama iletken yeterli sıcaklığa ulaşamaz. 30 WATT'lık bir havya ile yapabilirsiniz bu işi. Ancak 2,5 veya 4 MM2'lik iletkenler icin 30 WATT da yetmez.

Sıcaklık ise hepsinde lehimi eritecek seviyeye çıkar. Havyanın gücü az ise az ısı üretir, lehimlenecek kütle fazla ise ısı yetmez ve yeterli sıcaklığa ulaşamaz.

Ayrıca şurada da aynı şekilde bahsedilmiş.

• 15 W güçlü olan havyalar baskı devrelerde çok ince olan hatlarla beraber entegre, diyot ve transistör gibi bazı elektronik malzemeleri lehimlerken kullanılabilir. Lakin ısıtma yetmediği durumlarda 30 wattlıklar tercih edilir.
• 30 güçlü olan havyalar direnç, kondansatör, diyot, transistör gibi elektronik elemanları lehimlerken kullanılabilir.
• 40 güçlü olan havyalar da yüksek güç değerine sahip dirençlerle beraber baskı devrelerde küçük terminaller için kullanılabilir
• 60 ve üstü güçlü olan havyalar ise daha çok büyük boyutlu elektronik malzemeler ve kalın iletkenleri lehimlerken kullanılır.

"Siz bu konuda emin misiniz ?"
Senin baktığın konularda genelleme yapmış. W güç tüketim birimidir. Isı, enerji birimidir. Ayrıca şöyle de düşünebilirsin, 60W olan havya nikeli 1 saniyede eritiyorsa, 15W olan 2 veya 3 saniyede eritir. Havyalar 350-450 derece sıcaklıklara çıkıyor. Erittikleri metallerin erime sıcaklığı çok daha düşük. Örneğin; Lehim teli 150-200 derecede eriyor.
Selam. Daha sonra hava tabancası önerisi için de konu açmıştım. Bu hafta bu ürünü spariş veriyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı