İnceleme Hawk Fab V3 oyuncu koltuğu

Herkese merhaba, arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde Amazon Türkiye'deki Prime indirimleri kapsamında bir adet Hawk Fab V3 Oyuncu Koltuğu satın aldım. Ürün geldi kurulum yaptım hemen bir inceleme yapmak istedim. Zamanla da güncellemeler yapacağım.

KUTU AÇILIMI

Kutulama olayını çok güzel yapmışlar içinde gayet temiz bir şekilde bakım kiti de dahil her şeyiyle beraber eksiksiz koymuşlar. Fakat içime dert olan bir konu var. Kargo Aras Kargo ile geldi fakat Aras Kargo yine her zamanki kalitesizliğini konuşturdu. Ben evde değilken babamı caddeye kadar yürütüp 66 yaşındaki adama araba buraya girmiyor deyip orada teslim etmiş. Adamda ağır bir koliyi eve kadar taşımak zorunda kalmış. Sırf bu yüzden inanın koltuğu parçalayasım geldi bütün hevesim kaçtı. Babam yaşlı bir adam 100 metre bu koliyi taşımış. Biraz da karakterinden dolayı hiç yok dememiş adama da kardeş bari kapının önüne kadar sen taşı ben yaşlıyım da dememiş. Getiren arkadaşta bu adam yaşlı bu kadar taşımasın en azından kapısına kadar bırakayım da dememiş. Ben bu kargocu arkadaşı nereye nasıl şikayet ederim bilgi de verirseniz sevinirim.

KURULUM

Kurulumu eliniz çok yatkınsa 20 dakika gibi bir sürede hızlıca yaparsınız. Bazı yorumlarda kurulumu öyle bir abartmışlar ki sanki prefabrik ev kuruyorlar. Tek başınıza eliniz yatkınsa sadece çok küçük bir kısımda yardım alıp hızlıca kurarsınız. Ben 45 dk gibi bir sürede tek başıma kurdum ama ilk defa kurduğum için böyle oldu. Video falan izlemedim direkt kafadan kurdum. Şimdi bir tane daha olsa çok daha hızlı kurabilirim.

İNCELEME

Koltuk görsel açıdan çok güzel. Dizaynını çok beğendim. Bu koltuktan önce Ofisel Alpha oyuncu koltuğu kullanıyordum biraz onunla kıyaslarım. O koltuğu 3 yıl önce 630 liraya almıştım (vay be ekonomiye bak). Şimdi aynı koltuk 3 bin lira. Hawk ise Prime indiriminde 3900 liraya aldım ama şimdi 4799 olmuş sanırım.

Koltuğun bir üst bir de alt kısımda yastığı var. Yastıklar gerçekten çok sert umarım zamanla yumuşar. Yumuşamazsa çıkartmak ve eski koltuğumun yanında hediye gönderdikleri XPrime yastık setini bağlamak zorunda kalacağım. Deri ama olsun çok rahattı. Bazı yorumlarda alt yastığın aşağı kaçtığını ikide bir düzeltmek zorunda kaldığını ve bunun bir süre sonra gerçekleştiğini söylediler. Bende şu ana kadar olmadı ama eğer oturma pozisyonum koltuğun üzerine doğru olursa yüksek ihtimal olabilir. O yüzden bu sorunla karşılaşma durumu oturma pozisyonuyla paralel gibi duruyor. Genel olarak bu koltuk hakkında hep bu sorundan dolayı pişmanlıklar yaşanmış. Biraz araştırdığımda Resim 1'de gördüğünüz şekilde arka lastikleri yana attığında yastığı istediğiniz pozisyonda kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden alta kaçma sorununu çözüyorsunuz. Ama ben hep altta kalsın istiyorum derseniz o zaman başka tabii.

1.jpg

Koltuğun Resim 2'de gördüğünüz kısımda yükseklik ayarı yapılıyor. Ben en yüksekte kullanıyorum boyum uzun böyle daha rahat hissediyorum. Eski koltuğa göre yüksekliği çok daha hızlı oluyor. Eski koltukla basıp bekliyordun bunda bastığın gibi fırlıyor sanki bu açıdan çok hoşuma gitti.

2.jpg

Resim 3'te gördüğünüz kısımda yaslandığınız kısmın geri ileri ayarı yapılıyor. Kulpu tam yukarı kaldırıp koltuğa yaslanıp ayarı yapmanız öneriliyor. Özellikle tam yukarı kaldırmadan koltuğa yaslanmamanız öneriliyor. Koltuk açılabildiği kadar açılıyor. Nedense bana bu olay biraz saçma geliyor. Ben şahsen gidip de böyle bir koltukta uyuyamam :)

3.jpg

Resim 4'te gördüğünüz kısımda kolçak ayarı yapılabiliyor sağa sola dönebiliyor. Düğmesine tıkladığınızda yükseklik ayarı yapılabiliyor. Keşke yanında kolçak yastığı çıksaydı çok iyi olurdu ama maalesef koymamışlar.

4.jpg

MALZEME KALİTESİ

Malzeme kalitesi gayet iyi görünüyor bence 10 üzerinden 8. İşçilikte fena değil 10 üzerinden 7 falan. Bu fiyat skalasında değerlendirirseniz genel kalite 10 üzerinden 9'u hak ediyor gibi. Ben bunu sadece malzeme kalitesine söylüyorum ve zamanla bu fikrim değişebilir henüz yeni kullanmaya başladım. Eğer fikrim değişirse güncelleme yapacağım.

RAHATLIK/KONFOR

Bu konuda ilk izlenimim maalesef çok iyi değil. Oturma kısmı rahat fakat şu yolladıkları yastıklar odun gibi. Yani aslında elinizle sıktığınızda yumuşak gibi ama yaslandığınızda sert bir zemine yaslanıyormuşsunuz gibi bir hissiyatı var. Bazı yorumlarda zamanla yumuşadığını söylemişler umarım öyledir. Kumaş yüzeyi deriye oranla gerçekten de daha az terletiyor. Terletmiyor demiyorum Adana'da yaşıyorum ve terlememe imkanım yok. Ama eski deri koltuğuma göre daha az terletiyor. Fakat eski deri koltuğum daha rahat. Yine de o koltukta yılların yıpranmışlığı olduğu için her tarafı yumuş yumuş bu yüzden daha rahat olması normal. Bu koltuğu da bir süre sonra kullanınca sırtım falan alışacak gibi.

GENEL DEĞERLENDİRME

Genel olarak derli toplu bir kutulama, kolay kurulum, iyi bir işçilik ve iyi bir malzeme kalitesine oranla zamanla yumuşayacak yastıkları da göz önünde bulundurduğumda bence bu fiyata daha iyisini almanız biraz zor gibi. Eğer bütçe yükseltirseniz Exvega'nın masajlı koltukları dikkat çekiyor hatta şu an bunun fiyatı 4800 olduğu için şu an alacak olsam Exvega masajlıyı alırdım. Son olarak da şunu eklemek istiyorum. Bu koltuklarda yeri geliyor saatlerce oturuyoruz oyun oynayıp film izliyoruz dolayısıyla artık az para verip dandik ürünler almak sağlığımızı riske atmaktır. Eğer alabiliyorsanız 10 bin liraya kadar bütçe arttırıp daha iyi koltuklar alın. Emin olun monitörde göz sağlığı kulaklıkta kulak sağlığı ne kadar önemliyse omurilik gibi bölgelerinizin sağlığı ve duruş bozukluklarına yakalanmamanız için iyi bir koltuk almanız o kadar önemlidir.

SAYGILARIMLA.

Hocam incelemeniz için teşekkürler. İlk aldığınızda bakım yağını kullandınız mı? Bu bakım yağını resimlerde gösteriyor fakat nerelere uygulamamız gerektiği çok net değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı