Hayatta olmayan şarkıcıların günümüzde hala nasıl şarkısı çıkıyor?

• Konuyu başlatan Darqx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 2B

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Mesela lil peep, juice wrld, xxxtentacion gibi isimler ve daha niceleri, vefat ettikleri halde nasıl hala günümüzde şarkıları çıkıyor?

Mesela xxxtentacion'dan örnek veriyorum, vefat edeli 4 yıl olmuş ama 7 ay öncesine kadar şarkısı çıkmış. Bu nasıl oluyor? Hayatta iken mi yapılıyor bu şarkı stokları?

Bundan 2-3 sene sonrasına da şarkı çıkartmayı planladıklarını pek düşünmüyorum açıkçası. Ama başka bir şey de gelmiyor aklıma. Bayağıdır aklıma takılan bir konu, başka bir yerde de cevabını bulamadım. Umarım bu konuda açıklığa kavuşur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu "iyi yerlerdeki" şarkıcıların ellerinde 100 den fazla şarkı stoğu vardır zaten. Yeri geldiğince paylaşılıyor şirketleri tarafından.

Çoğu "iyi yerlerdeki" şarkıcıların ellerinde 100 den fazla şarkı stoğu vardır zaten. Yeri geldiğince paylaşılıyor şirketleri tarafından.
Bunu bilmiyordum. Helal olsun ne diyeyim, bu kadar sık şarkı çıkartmak ciddi emek ister. Ben çok daha basit olarak görüyordum bu şarkı işini.

Mesela lil peep, juice wrld, xxxtentacion gibi isimler ve daha niceleri, vefat ettikleri halde nasıl hala günümüzde şarkıları çıkıyor?

Mesela xxxtentacion'dan örnek veriyorum, vefat edeli 4 yıl olmuş ama 7 ay öncesine kadar şarkısı çıkmış. Bu nasıl oluyor? Hayatta iken mi yapılıyor bu şarkı stokları?

Bundan 2-3 sene sonrasına da şarkı çıkartmayı planladıklarını pek düşünmüyorum açıkçası. Ama başka bir şey de gelmiyor aklıma. Bayağıdır aklıma takılan bir konu, başka bir yerde de cevabını bulamadım. Umarım bu konuda açıklığa kavuşur.
Şarkılar yapım aşamasındayken bir çok kişi bırakıp 3 5 ay sonra ya da uzun süre sonra devam ediyor. Bunun sebebi sürekli aynı melodi ve ritimleri duyarak şarkının duygusundan uzaklaşıyorsun. Sektörde buna vibe deniliyor. Ölen kişiden sonra en son çalıştığı dağıtım şirketindeki prodüktörler parçanın devamını getiriyor ve yayınlıyorlar. Bir farklı sebep de şarkı biter ama yayınlamazlar çünkü o vibe henüz piyasada yükselişte değildir. Ya da belli bir editörler ile henüz anlaşma sağlanamamıştır, pazarlama konusunda eksiklikler vardır. Bunlar gibi bir çok sebepler var, stratejik düşünmek gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı