HD 6870 Görüntüde bozulmalar

carl.johnson

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
480+240 GB Sandisk SSD
Ekran kartı
Sapphire HD6870
Anakart
ASUS P5G41T-M LX
İşlemci
Intel Xeon X5460
Merhabalar, yaşadığım sorunun resmini aşağıya koydum. Görüntünün tabiri caizse şaftı kayıyor, ortadan ikiye bölünüyor. Sola %30, sağa %70 oran vererek dağılıyor. Bilgisayarı resetleyince düzeliyor. Nedenini anlayamadım.
3ed9a776-d280-4c4c-99f2-10772aaca152.jpg
Belki düzelir diye denediğim çözümler;
Format atmak.
Windows Update'in eski sürücüyü kurduğunu öğrendikten sonra Microsoft'un vermiş olduğu program ile ekran kartı güncellemesini devre dışı bırakıp, DDU ile güvenli modda temizleyip en güncel yazılımı kurmak.
Ekran kartını güzelce temizlemek, termal macunu yenilemek.

Bilmeniz gereken birkaç şey:
Bu hatayı uzun zamandır bazen sık bazen nadiren alıyorum, hayatımda hiç overclock yapmadım. Ayrıyeten anakartım ve güç kaynağım(eski PSU bayağı güçsüzdü ve sertfikası yoktu) değişti. Bir de daha öncesinde ekran kartı takılıyken anakart kısa devre yapmıştı. Ve talihsizliklerin sonu olarak oyun oynarken eski kalitesiz PSU gümlemişti... Onlar mu etkiledi? Bilemiyorum...

Kasamın içinde yeterince fan var lakin bir zamanlar fanlarım yağsız olduğu için gürültüden kasa fanlarını kapatmıştım(şu an yağlandı, çalışıyor hepsi), işlemci soğutucum da 3 bakır kollu oldukça güçlü. Görüntüde bozulma meydana geldiği zaman MSI Afterburner ile bütün değerlere bakıyorum, hatadan önce veya sonra herhangi bir fark yok. Bir de ne zaman HDMI ile bilgisayarı televizyona bağlasam ertesi gün televizyon bozuluyor.(2 kere başıma geldi, TV tamirden geldikten 1 gün sonra bozuldu. En sonunda artık bilgisayara bağlamamaya karar verdim. Televizyonda henüz bir arıza yok. :) )

Şöyle ki yaklaşık 1-2 yıl öncesinde daha sonrasında anakarttan kaynaklandığını öğrendiğim bir sorunu araştırırken parçaları ayırıyordum ve ekran kartını fanından ayırmıştım. Arada ki sıvının termal macunu olduğunu bilemeyip olduğu gibi geri kapatmıştım. Geçenlerde bu hatayı sık yaşamamla en sonunda ekran kartını açtım, eski termal macunun kurumuş olduğunu katılaşmış olduğunu gördüm. Bir güzel temizleyip yeniledim, hatayı yaklaşık 1 ay boyunca almadım ama dün gene geldi lanet şey.

Son olarak VGA kablom zamana bağlı olarak yıprandığı için bayağı hassaslaşmış, en ufak dokunulsa renkler kafayı yiyor. Ekran sararıyor ama ben bu yaşadığım sorunun ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum, sizlerinde görüşünü ve çözüm önerilerini almak istedim.

Son düzenleme:
Çok yüksek ihtimal çip arızası. HD 5000-6000-7000 gibi eski AMD kartlarda çok oluyor bu tür sorunlar soğuk lehimden dolayı.

4-5 gün önce bozulan HD 6850 kartım sendeki gibi bozuk görüntü veriyordu. Izgaralı çakmakla ısıtıp kartı düzeltebildim ancak bu geçici bir çözüm. Genelde GPU reballing yapmadan geçmiyor bu sorunlar.
1643814583342.png

Onada 300 lira vermek yerine ikinci el bir 750 Tİ almak daha mantıklı gibi görünüyor, değil mi? Ne dersin, fazla masrafa kaçmadan güzel bir ekran kartı önerin var mı o halde?

AMD Radeon Software girip Ekran seçeneğinden ölçekleme modu Tam panel olarak seç. Olmazsa bir de televizyonun kumandasından ayarlara bak görüntüyü ekrana tam sığdırmak için ayar vardır.

@517066 TV'ye bağladığımda zaten görüntü seçeneğinden yalnızca tara diyerek ekranı tam oturtabiliyorum. Mesele ise oyun oynarken aniden görüntünün böyle olması ve sürekli bunu tekrarlaması. Ama bahsettiğin Radeon programından ayarı deneyeceğim.
Edit: Ayarı yapınca ekran bulanıklaşıyor.

Geri
Yukarı