HD Tune hataları ne anlama geliyor?

daghansener1

Hectopat
Daha fazla  
Oyunlarda FPS düşmesi yaşamam üzerine SSD almaya karar verdim. Fakat technopattaki birkaç makaleyi okuyunca HDD'de sorun olabileceğini düşündüm ve HD Tune indirdim ama health bölümüne girince 10 15 tane satırdan 2 tanesi kırmızı olduğunu görünce ne olduğunu anlamadım. Programı pek bilmediğim için. Sizden yardım almaya geldim acaba bu durum sıkıntılı mıdır? Yeni HDD veya SSD alınır mı?
1574424977028.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Reallocated Sector Count nedir?
Reallocated Sector Count Türkçe anlamıyla "Tahsis Edilen Sektör Sayımı" anlamına geliyor. Harddiskler üzerinde çok sayıda sektör bulunur. Bu sektörler zamanla çeşitli olaylar sonucunda ölebilir ve artık kullanılamaz hale gelebilirler. Bu sebeple harddisk üreticileri Reallocated Sector Count adında tabiri caizse yedek sektörleri bekletirler. Yedek sektörler harddisk üzerinde belirli sayıda olabilirler (Muhtemelen büyüklüğe göre değişebilen sayıda). Bu sayede ölü sektörler yerine yedek sektörler geçer ve harddiskiniz sorun yokmuş gibi çalışmaya devam eder.

Harddiskimde Reallocated Sector Count Çözümü var mı?
Çeşitli uygulamalar ile harddiskteki bozuk sektörlerin kapatılacağı ve bu durumda çözüm sağlanacağını belirten yazılımlar mevcut. Bunlardan en basiti Windows içerisinde yer alan Chkdsk komutu olabilir. Ancak bu yazılımlar çoğu durumda mantıksal yani sanal bozuk sektörleri düzeltecektir. Ayrıca hard lewel format atmanın da sorunu düzelteceğini belirten yazılar mevcuttur. Ancak bu durumda da fiziksel olmayan sorunlar düzeltilecektir. Bizim durumumuz ise fiziksel sorunu içeren bir sorun. Bu sebeple her türlü çözüm işlemi boşa çıkacak ve harddiskin artık çalışma hayatını kaybedeceği gerçeğini değiştirmeyecektir.

Harddiskimde Reallocated Sector Count varsa ne yapmalıyım ?
Böyle bir durumda eğer garantiniz varsa, harddiski garantiye yollayabilirsiniz. Eğer garanti bitmiş ise önemli ve kaybolduğunda sizi üzecek verilerinizi bu harddisk üzerinde kesinlikle tutmamanız tavsiye edilir. Bu harddiski geçiçi önemsiz dosyalar ve kaybolduğunda sizi üzmeyecek dosyalar için kullanmaya (ölene kadar) devam edebilirsiniz.
Kısacası garantisi varsa gönderin yok ise, direk SSD alın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı