HD Tune HDD test sonucu

BerkeTB

Decipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 10 Home
Rx 460 Overclock 2 GB
E3 1275 V2
Asus H61m-Pro
16 GB 1866 MHz
SSD veya HDD modeli
500 GB HDD Barracuda
Şu an bilgisayarımda SSD var. Fazladan depolama alanı gerekti. Eski bilgisayarımdaki HDD'yi taktım. HD Tune ile test ettim. Bir tanesi sarı çıktı. Bu şekilde kullanmak riskli mi?

IMG20230902214503.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Error scan bölümünden quick scan tikini kaldırarak tarama yapar mısınız? Büyük ihtimalle HDD ömrünü yitirmeye yakın ki healt status warning uyarisi veriyor.

Error scan bölümünden quick scan tikini kaldırarak tarama yapar mısınız? Büyük ihtimalle HDD ömrünü yitirmeye yakın ki healt status warning uyarisi veriyor.

Onu zaten yapıyorum resim atacakdım ama daha bitmedi yarısına geldi.

"Reallocated Sector Count" uyarısı tam karşılığından emin değilim fakat yeniden atamış sektör miktarı(sayısı) anlamına geliyor, forumda daha önce ne anlama geldiği ve ne işe yaradığı paylaşılmıştı diye hatırlıyorum sizin için özet geçeyim. Fabrika çıkışı firmalar HDD'lere yedek sektör tanımlarlar ilk etapta bozulan sektörler yerine bu sektörler tanımlanır gün gittikçe bu miktar artacak ve performans kaybı ve veri kayıpları olacaktır. Hemen bugün belki de yarın veya bir ihtimal senelerce kullanabilirsin ama en doğrusu çok önemli ve kritik veri bulundurmamak ve kullanılacaksa en kısa zamanda temiz bir HDD'ye geçiş yapmak olacaktır.

"Reallocated sector count" uyarısı tam karşılığından emin değilim fakat yeniden atamış sektör miktarı(sayısı) anlamına geliyor, forumda daha önce ne anlama geldiği ve ne işe yaradığı paylaşılmıştı diye hatırlıyorum sizin için özet geçeyim. Fabrika çıkışı firmalar HDD'lere yedek sektör tanımlarlar ilk etapta bozulan sektörler yerine bu sektörler tanımlanır gün gittikçe bu miktar artacak ve performans kaybı ve veri kayıpları olacaktır. Hemen bugün belki de yarın veya bir ihtimal senelerce kullanabilirsin ama en doğrusu çok önemli ve kritik veri bulundurmamak ve kullanılacaksa en kısa zamanda temiz bir HDD'ye geçiş yapmak olacaktır.

HDD 15 senelik zaten gereğinden fazla dayanmış 🙂
Error scan tamamen yeşil renk çıkmazsa performans kaybımı demek oluyor?

HDD 15 senelik zaten gereğinden fazla dayanmış 🙂
Error scan tamamen yeşil renk çıkmazsa performans kaybımı demek oluyor?
Bad sector demek oluyor yani diskte hata var anlamına geliyor. Performans kaybından öte kullanılamaz gibi bir şey ayrıca 15 senelik HDD sağlam olsa bile teknoloji olarak çok geridedir önbelleği düşüktür FW eskidir çok acil ihtiyaç değilse kullanmamak daha sağlıklı olacaktır.

Bad sector demek oluyor yani diskte hata var anlamına geliyor. Performans kaybından öte kullanılamaz gibi bir şey ayrıca 15 senelik HDD sağlam olsa bile teknoloji olarak çok geridedir önbelleği düşüktür FW eskidir çok acil ihtiyaç değilse kullanmamak daha sağlıklı olacaktır.

SSD şu anlık yetiyor o da 500GB yeni aldım.
HDD belki gerekirse diye taktım yanına çıkarayım o zaman.

Error scan test sonucu bitince resim atmama gerek var mı?

SSD şu anlık yetiyor o da 500GB yeni aldım.
HDD belki gerekirse diye taktım yanına çıkarayım o zaman.

Error scan test sonucu bitince resim atmama gerek var mı?
Atmak isterseniz atabilirsiniz konuya HDD uzmanı bir arkadaş bakar ise farklı yorumlar yaparken ihtiyaç duyabilir. Çoğu zaman elimizde olan bir parçayı bir şekilde değerlendirmek istiyoruz 1 hafta önce benzeri bir durum için bende konu açmıştım toz kondurmaya kondurmaya denileni yapmıştım :D .

Atmak isterseniz atabilirsiniz konuya HDD uzmanı bir arkadaş bakar ise farklı yorumlar yaparken ihtiyaç duyabilir. Çoğu zaman elimizde olan bir parçayı bir şekilde değerlendirmek istiyoruz 1 hafta önce benzeri bir durum için bende konu açmıştım toz kondurmaya kondurmaya denileni yapmıştım :D.

Gözümden yaş geldi HDD hâlâ elinden geleni yapmaya çalışıyor 😂

Yine de atmalı mıyım?

Dosya Ekleri

• IMG20230902230224.jpg
    IMG20230902230224.jpg
    231,1 KB · Görüntüleme: 16

Geri
Yukarı