HD Tune sonuçları nasıl?

mertpivvo

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
PC bazen sıklıkla kendini resetlyor yeniden başlıyor. Bazen 1-2 saat kullanabiliyorum bazen 1-2dk bazen ise 3-5 saniye sonra sürekli resetliyor. HDD'den midir diye merak ettim. Neyse konumuz HDD, durumu nasıl?

1616361022113.png

quickscan-hdtune.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir de Samsung olacak püü ben de bi konu açmıştım dün bilgisayar belli bir süreden sonra yeniden başlıyor diye HDD yüzünden mi? Bu HDD ne kadar dayanır? Bilgisayar değiştirirsem bu PC kardeşime kalır o yüzden PC de takılı kalması sorun etmez umarım.
HDD'yi çıkartın eğer sistem yeniden başlamıyorsa HDD problemlidir. RAM - HDD - İşlemci - ekran kartı çıkartıp denediysen değiştirdiysen problem anakat PSU olabilir. Ben bile bu sorunun nedeni nedir halen anlayabilmiş değilim tahminlerim bu yönde.

HDD'yi çıkartın eğer sistem yeniden başlamıyorsa HDD problemlidir. RAM - HDD - İşlemci - ekran kartı çıkartıp denediysen değiştirdiysen problem anakat PSU olabilir. Ben bile bu sorunun nedeni nedir halen anlayabilmiş değilim tahminlerim bu yönde.
Benim PC komple 10 yıllık değişiklik yok yani. 2 gün boyunca günde 2 sefer PC kendini yeniden başlattı bir daha olmadı bir sıkıntı.

Benim PC komple 10 yıllık değişiklik yok yani. 2 gün boyunca günde 2 sefer PC kendini yeniden başlattı bir daha olmadı bir sıkıntı.
Benim PC'de 7-8 senelik olma ihtimali var yok değil. Sistemde p5k-se ddr2 anakart q6600 gtx 650 bulunuyordu. Ben internet kafeden 2. el almıştım sistemi. Heves edip ekran kartını sattım, üzerine 50 lira koyup hd 6950 almıştım darboğaz yaptığı için iade ettim bir hafta önce. Şimdi yeni kart aldım gtx 550 ti, kart değişikliğine rağmen PC resetliyordu kendini. Ya anakart kısa devre yapıyor (kısa devre hakkında 0 bilgim olmasına rağmen.) Ya da HDD veya PSU bozulma yolunda olabilir.

Benim PC'de 7-8 senelik olma ihtimali var yok değil. Sistemde p5k-se ddr2 anakart q6600 gtx 650 bulunuyordu. Ben internet kafeden 2. el almıştım sistemi. Heves edip ekran kartını sattım, üzerine 50 lira koyup hd 6950 almıştım darboğaz yaptığı için iade ettim bir hafta önce. Şimdi yeni kart aldım gtx 550 ti, kart değişikliğine rağmen PC resetliyordu kendini. Ya anakart kısa devre yapıyor (kısa devre hakkında 0 bilgim olmasına rağmen.) Ya da HDD veya PSU bozulma yolunda olabilir.
Ben de senin gibi yapasım vardı. Artık bıktım yani millet son çıkan oyunu oynarken ben izliyorum dedim yavaş yavaş toplayayım, sonra sıkıntı çıkar anlamam tamirden diye dokunmadım. En iyisi komple değiştirmekte arkadaş bizde de şans yok ki neden 2000 de doğduysak 1 dk sonra dolar 8.30 :').

Ben de senin gibi yapasım vardı. Artık bıktım yani millet son çıkan oyunu oynarken ben izliyorum dedim yavaş yavaş toplayayım, sonra sıkıntı çıkar anlamam tamirden diye dokunmadım. En iyisi komple değiştirmekte arkadaş bizde de şans yok ki neden 2000 de doğduysak 1 dk sonra dolar 8.30 :').
Hiç bulaşma derim ben, donanım dünyasında ne kadar zaman geçirirsen geçir önüne bir hata çıkıyor ve baka kalıyorsun çözemiyorsun sinirleniyorsun. Elinde imkan olmuyor para olmuyor, kısa devre muhabbetleri donanımların sıklıkla problem çıkartması aaah oohh oluyorsun sorun bitince. Yıl olmuş 2021 gerçekten sorunsuz bir PC diye bir şey yok ya. Adam dünyanın parasını verip amd veya intel sistem diziyor, aylar sonra bir problem çıkıyor. Ya USB portları bozuluyor yada bir anda masaüstü donuyor falan. Bu tarz konuları yaşadığımdan ve forumlarda okuduğumdan çok fazla bu tarz konu gördüm.

Belki de 1 hafa önce mis gibi 64 TDP güç çeken ısınmayan ses yapmayan GTX 650'yi satmasaydım rahat dursaydım sistem kapanmayacaktı. O günden beri sürekli sorun ile karşılaştım :D
Başka eğlencem de olmadığı için insanın içi kötü oluyor.
Tabii ki her şeyin ömrü var, sistem kim bilir dediğim gibi 7-8 senelik olabilir belki anakart 10 senedir kullanılmıştır. Kasa hafif hasar görmüş olabilir falan filan. Hiç parası olmayan, zamanı boş olan insanlar varsa ananız babanız'ın parası yoksa kendi imkanlarınız ile dar bütçeniz ile bir şeyler yapmak istiyorsanız ve iplenmiyorsanız bu işe girişmeyin 😬🤌

Diskinizde 1 tane bozuk sektör yedek bir sektörle değiştirilmiş. Şimdilik sorun yok gibi ama ileride artabilir.

Kendi sorununuz için ayrı konu açmanız daha iyi olacaktır. Yine de belirteyim, diskinizde mekanik problemler olabilir. Ayrıca SATA kablonuzu da kontrol etmenizi, mümkünse değiştirmenizi öneriyorum; bir problem olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı