HDD cache hızı nasıl işler?

alperenbeyiniz

Hectopat
Selamlar bilgisayarımda 240GB SSD var fakat yetmiyor. Yanına HDD eklemek istiyorum. HDD'lerde cache hızı nasıl işliyor anlayamadım. (1TB 64MB) (2TB 256MB) bu ikisi arasında kaldım ve araştırdığımda 1TB modelini daha hızlı deniyor fakat cache hızı düşük tam olarak konuyu anlayamadım. Benim için önemli olan kapasite değil oyunlarda yükleme gecikmesi yaşamamak 1 TB'da olabilir 2 TB'da sizce oyun amaçlı hangisini tercih etmem lazım? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar bilgisayarımda 240GB SSD var fakat yetmiyor. Yanına HDD eklemek istiyorum. HDD'lerde cache hızı nasıl işliyor anlayamadım. (1TB 64MB) (2TB 256MB) bu ikisi arasında kaldım ve araştırdığımda 1TB modelini daha hızlı deniyor fakat cache hızı düşük tam olarak konuyu anlayamadım. Benim için önemli olan kapasite değil oyunlarda yükleme gecikmesi yaşamamak 1 TB'da olabilir 2 TB'da sizce oyun amaçlı hangisini tercih etmem lazım? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Senelerdir 60 GB SSD kullanıyorum millete nasıl 240 GB yetmiyor anlamıyorum :) fark yok aralarında anlamazsın bile. 2TB al geç 👍

Mesela bir oyunu açtınız ve HDD den grafikler istendi. Ardından HDD istenen grafikleri gönderdi ve bunu önbelleğe kaydetti. Eğer aynı grafikler bir daha istenirse HDD o grafiğin hangi sektörde olduğunu düşünmeden verecek o grafiği. Sizin açınızdan değişen bir şey olmaz.
Ayrıca, depolama daima yetersizdir:)

Mesela bir oyunu açtınız ve HDD'den grafikler istendi. Ardından HDD istenen grafikleri gönderdi ve bunu önbelleğe kaydetti. Eğer aynı grafikler bir daha istenirse HDD o grafiğin hangi sektörde olduğunu düşünmeden verecek o grafiği. Sizin açınızdan değişen bir şey olmaz.
Ayrıca, depolama daima yetersizdir:)

Son cümlede beni 2 TB almaya ikna ettiniz hocam :D.

Bir zahmet 240 GB'a oyun kurmayı verin. Oyun oynayacaksanız eğer bir sistem de HDD şart. SSD'ye oyun mu kurulur Allah aşkına sırf 2 saniye erken açılacak diye.
Zaten arkadaşın sadece SSD'si var, yanına HDD almak istiyor. 240GB SSD kullanıyorum, bunun sadece 20 GB'ını sistem için kullanacaksam neden o SSD'yi aldım ben? Tabii ki hızlı açılmasını istediğim oyunu, programı SSD'ye kuracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı