HDD Caddy Aspire 5739G BIOS'ta Görünmüyor

hemsirmidiycez

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Tokat
Daha fazla  
Meslek
Hemşire
Herkese merhaba.
Acer Aspire 5739G model laptop için Caddy HDD yuvası aldım ve montajını yaptım. PC'yi çalıştırıyorum ve BIOS'a girdiğimde eski HDD görünmüyor. DVD-ROM taktığımda ise DVD-ROM olarak görünüyor. Kurulum yapmak için USB taktığımda ise HDD'yi görüyor. Eski sistemin kurulu olduğu kısımlar vs tamamen çalışır vaziyette bölümler, boyutları görülüyor. Ben eski HDD'de yer alan işletim sistemini yeni SSD'ye aktarmak istiyorum. Bir de şu aklıma takılıyor: HDD'de yer alan sistemi SSD'ye klonlarsam performans olarak bir kaybım olur mu? Temiz kurulum yapmak daha mı mantıklı olur? Yeni sisteme eski sistemde yer alan lisansı girmek mümkün mü?
İlgi ve bilginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba.
Acer Aspire 5739G model laptop için Caddy HDD yuvası aldım ve montajını yaptım. PC'yi çalıştırıyorum ve BIOS'a girdiğimde eski HDD görünmüyor. DVD-ROM taktığımda ise DVD-ROM olarak görünüyor. Kurulum yapmak için USB taktığımda ise HDD'yi görüyor. Eski sistemin kurulu olduğu kısımlar vs tamamen çalışır vaziyette bölümler, boyutları görülüyor. Ben eski HDD'de yer alan işletim sistemini yeni SSD'ye aktarmak istiyorum. Bir de şu aklıma takılıyor: HDD'de yer alan sistemi SSD'ye klonlarsam performans olarak bir kaybım olur mu? Temiz kurulum yapmak daha mı mantıklı olur? Yeni sisteme eski sistemde yer alan lisansı girmek mümkün mü?
İlgi ve bilginiz için teşekkür ederim.
USB takınca eski HDD'yi görüyor derken yeni olan SSD'yi mi görüyor demek istediniz? HDD'den SSD'ye klon yapmak yerine temiz kurulum yapmak daha mantıklı bence. Tabii temiz kurulumdan sonra mutlaka bilgisayarınızın üreticisi tarafından sağlanan aygıt sürücülerini kurmalısınız. Lisans konusuna gelince; işletim sisteminiz nedir?

USB takınca eski HDD'yi görüyor derken yeni olan SSD'yi mi görüyor demek istediniz? HDD'den SSD'ye klon yapmak yerine temiz kurulum yapmak daha mantıklı bence. Tabii temiz kurulumdan sonra mutlaka bilgisayarınızın üreticisi tarafından sağlanan aygıt sürücülerini kurmalısınız. Lisans konusuna gelince; işletim sisteminiz
İşletim sistemi: Windows 10 pro.
Şöyle ki; Caddy ile HDD'yi PC'ye takıyorum, HDD yerine de SSD takıyorum. BİOS'a giriyorum ve yeni taktığım SSD görülebiliyor ama caddy HDD görülmüyor. DVD ROM taktığımda DVD ROM görülüyor BİOS'ta. USB takarak format atmak için başlatıyorum ve kurulum için disk seçimi kısmına geldiğimde caddy ile takılı olan HDD ve Yeni taktığım SSD görülüyor. Eğer Lisansı alamayacaksam SSD üzerine temiz kurulum yapıp yeni bir lisans alacağım. HDD ise depolama maksatlı kullanacağım. Umarım durumu açıklayabilmişimdir.

İşletim sistemi: Windows 10 pro.
Şöyle ki; Caddy ile HDD'yi PC'ye takıyorum, HDD yerine de SSD takıyorum. BİOS'a giriyorum ve yeni taktığım SSD görülebiliyor ama caddy HDD görülmüyor. DVD ROM taktığımda DVD ROM görülüyor BİOS'ta. USB takarak format atmak için başlatıyorum ve kurulum için disk seçimi kısmına geldiğimde caddy ile takılı olan HDD ve Yeni taktığım SSD görülüyor. Eğer Lisansı alamayacaksam SSD üzerine temiz kurulum yapıp yeni bir lisans alacağım. HDD ise depolama maksatlı kullanacağım. Umarım durumu açıklayabilmişimdir.
Evet, oldukça iyi açıkladınız. :) Öncelikle Windows 10 Pro dijital lisansa sahipseniz, Windows lisansınız anakartınıza göre oluşturulur ve Microsoft sunucularında saklanır. Sıfırdan kurulum yapsanız bile bir sıkıntı yaşamamanız gerekir. Caddy ile taktığınız HDD'ye gelince, bios'u sıfırlayıp denediniz mi? Bence SSD üzerine sıfırdan bir Windows kurun ve durumu tekrar gözden geçirin. Sıkıntı olmaması gerekir. Not: Daha önceden bu tarz bir kurulum yapmıştım. Hem kaybedecek bir şeyiniz yok.

Geri
Yukarı