HDD için DVD kızağına diski takınca RAW oluyor

Seqhar

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. İnternetten DVD RW kızağı aldım HDD takmak için. Şöyle bir şey;
383086

Harddiski buna takınca Windows 10 direkt RAW'a çeviriyor diski. Linux'a girip formatlıyorum, NTFS yapıyorum, tekrar Windows 10 ile açmaya çalıştığımda yine aynı hatayı veriyor. Aynı DVD RW kızağına SSD'yi takınca hiçbir problem olmuyor. RAW olmasının sebebi nedir? Bir de işletim sistemimi Windows 7 yaparsam herhangi bir düzelme olabilir mi? Win10 kaynaklı diye düşünüyorum ama daha doğru bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi lütfen?

Bunu deneyin belki düzelir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yöntemi denedim ancak, şurada anlattığım gibi çok yavaşlıyor disk ve hiçbir işlem yapmadığım halde disk kendi kendine %100 çalışıyor;
Eki Görüntüle 383285

öyle bir ayar yok maalesef :( Anlamadığım arkadaşın bilgisayarına takınca gördü. Hatta arkadaşın bilgisayarında biçimlendirme işlemi de yaptım, gayet yaptı ve NTFS haline getirdi cihazı. Sonra kendi laptopuma taktım, windowsu başlattım ve marka logosu geldiğinde "Scanning and repairing drive d:" diye bildirim geldi ve bir yüzde doldu. Sonrasında bilgisayar tamamen açıldı. Disk NTFS halini aldı, diski içi göründü dosya falan da attım içine ama performansı vasat seviyesine düştü. Öyle ki diskin içine bir fotoğraf attığımda tekrar o fotoğrafı açmaya çalıştığımda çok rahat beni 1 dakika kadar bekletiyordu açmak için.

Bir de linux işletim sisteminde diski rahat kullanabiliyorum, formatlayabiliyorum. Windows 10 ile alakalı bir şey olabilir mi acaba?

@semihytm
Bendekine benzer bir sorun yaşıyorsun, dediğim gibi bendeki de 320 ve 500GBlık HDDleri görüyordu. Aliexpress'den 2TB destekli SATA 3 kutulara bak bence. Bizim satıcılar bu tip özellikleri yazmadığı için ben AE'den alıyorum.

Şu an elimde kalan tek seçenek bu. Bir arkadaşımdan kızaklı okuyucu bulursam onu deneyeceğim. Olmazsa Aliexpress gibi duruyor artık. Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim. Başta yaşanan tatsızlık için de bir hatam olduysa kusuruma bakmayın.

Bu yöntemi denedim ancak, şurada anlattığım gibi çok yavaşlıyor disk ve hiçbir işlem yapmadığım halde disk kendi kendine %100 çalışıyor;

Şu an elimde kalan tek seçenek bu. Bir arkadaşımdan kızaklı okuyucu bulursam onu deneyeceğim. Olmazsa Aliexpress gibi duruyor artık. Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim. Başta yaşanan tatsızlık için de bir hatam olduysa kusuruma bakmayın.
Yok o tatsızlık bana ait de sonradan giren arkadaşlar sinirlerimi bozdu. AOMEI Partition Tool ile değiştirmeyi deneyin ya da bu başlangıçta BOOT edilebilen disk yöneticisi programlar var onları bi deneyin son bir defa belki düzelebilir.

Yok o tatsızlık bana ait de sonradan giren arkadaşlar sinirlerimi bozdu. AOMEI Partition Tool ile değiştirmeyi deneyin ya da bu başlangıçta BOOT edilebilen disk yöneticisi programlar var onları bi deneyin son bir defa belki düzelebilir.
Vallahi bu söylediğiniz programı da, EASEUS Partition Master (verilerimi kurtarmamda özelliklençoknişime yaradı, tavsiye ederim herkese) programını da ilk bu işlemlerle uğraşırken bolca kullandım ama sonuç değişmedi. Neyse artık, AE'ten bir tane 2TB'lık carry siparişi verdim. Tek umudum o kaldı. :) Denedikten sonra, ya da kısa zamanda bir arkadaşımdan başka bir tane kızaklı taşıyıcı bulursam deneyip burada bilgilendirme yapacağım. Selametle herkese. 🙋‍♂️

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı