HDD okuma/yazma sırasında ses ve işlem duraklama sorunu

Kerem Bayer

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda kullanmakta olduğum 2 adet sabit disk bulunmakta. Birisi Windows'un kurulu olduğu Samsung'un 320 GB'lık 7200 rpm diski, diğeri de yedek olarak kullandığım Seagate Barracuda 2 TB diski. Windows'un kurulu olduğu diski 2 bölüm olarak ayırdım C ve D şeklinde. Diğer disk bölünmemiş vaziyette duruyor. 2014 ekim ayında bu 2 TB diski Vatan Bilgisayar'dan almıştım.
O günden beridir kullanmaktayım ve diski hiç formatlamadım. Yaklaşık 1-2 aydır bir takım sorunlar meydana gelmeye başladı bu diskte. Özellikle okuma/yazma yapacağı esnada kasanın içinden bir ses geliyor ve aniden işlemi durduruyor. Biraz geçtikten sonra işleme tekrar devam etmek isterken yine takılıyor ve aynı ses ile işlemi kesiyor. Fakat bu sırada bilgisayarda herhangi bir donma olmuyor diğer diskteki klasörlere rahatlıkla erişebiliyorum. Problem yaşattığı için o diskin içerisindeki dosyaları alıp başka bir tarafa kopyalamak istediğimde de aynı problem ile karşı karşıya kaldım 50 GB'lık dosyayı örnek veriyorum 1-2 dakikada bitecekken böyle kese kese takıla takıla neredeyse yarım saatte bitirdi.

Sürekli kopyalama ya da yapıştırma yaptığımda ya da içerisindeki klasörleri okumaya çalıştırdığımda bu problem meydana geliyor. Kopyalama ya da yazma işlemi yaparken 100-150 MB/sn hızla başlayıp sıkıntıyı yarattığı yerde birden 0 MB/sn'ye iniyor hız. Bad sector olabileceğini düşündüm lakin HD Tune ile taramada yapamıyorum çünkü takılma ve aynı ses yine meydana geliyor. HDD regeneratör kullandım, onda da takıldı fakat işlemi tamamladı. İşlem esnasında 27 adet delay oldu ve hiç bad sector bulmadı. Biraz daha araştırma yaptım ve kafa atma diye tabir edilen bir sorun varmış onun olabileceğini düşünmeye başladım. Fakat kafa atma sorunu olan diski kullanmak çok riskli hemen kullanmayı kesmeniz gerek yoksa içerisindeki veriler her atma darbesiyle daha da zarar görür diye bir şey okudum ve ben de bugün kabloları söktüm. Fakat disk 2 TB'lık olduğu için önemsiyorum içerisindeki veriler gerçekten önemli şeyler. Derslerimle alakalı, müzik çalışmalarım, filmlerim, eski hatıra arşivlerim vs. var. Yaklaşık 900 GB dolu şu an. Bu noktada ne yapabileceğimi bilmiyorum. Bu diski kurtarmanın bir yolu var mıdır? Yoksa peki içerisindeki verileri kurtarmak için ne yapmam gerekir? İlgilenenlere şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Not: Bu arada ekleyeyim diske herhangi bir fiziksel müdehale olmadı, zaten pek anlamadığım için açma işine girmedim. Darbe de almadı diskim hep kasanın içinde kasa da sabit bir yerde bulunuyor. Tabi zaman içerisindeki elektrik kesintileri hafif sallantılar toz olayları vs. böyle bir sorunu tetikler mi? Bilemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgiler önemli tabi ki. Veri kurtarma merkezi olarak nereye gideceğimi kime güveneceğimi tam anlamıyla bilmiyorum. Küçük küçük kopyalama taşıma işlemleri yapmayı bende düşünüyorum lakin eğer sorun kafa atma sorunuysa her darbede veri kaybetme zarar görme ihtimalim artacağından pek yapmayı istemiyorum. Yeni bir HDD hemen alacağım tabi.

İşte bende onu düşündüğümden ne yapacağımı bilemedim. Çok eski hatıra arşivlerim , müzik çalışmalarım , özel bilgilerim ve derslerimle alakalı dosyalar olmasa kesinlikle uğraşmazdım. Dosyalarda çok küçük değil ne yazık ki. Nereden baksanız 200-300 GB vardır. Gerisi oyun , film , müzik vs.
Onlar da çok mühim değil tekrar doldurulur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı