HDD sağlık durumunun birden düşmesi

YGder

Hectopat
Bugün yeni aldım HDD'yi kasaya taktım Hard Disk Sentinel programından sağlamlık durmuna baktım aşağıda gözüktüğü üzere sağlam çıktı.

d.png

Daha sonra hard diskime yüzey testi yaptım aşağıda görüldüğü üzere sapa sağlam çıktı.

6.png

Lakin testi bitirdikten hemen sonra sağlık durumu birden %12'ye düştü.

ddd.png

Testlerde hiçbir sıkıntı çıkmamasına rağmen böyle bir sonuç vermesi çok tuhaf.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüzey taraması sektörleri tek tek tarar ve genelde asıl S.M.A.R.T. verileri bu tarama sonucu belli olur. Sistemi yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Ek olarak HD Tune 5.75 ile de deneyin.

Yüzey taraması sektörleri tek tek tarar ve genelde asıl S.M.A.R.T..... Verileri bu tarama sonucu belli olur. Sistemi yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Ek olarak HD Tune 5.75 ile de deneyin.

Bu seferde HDD Tune programı ile tarama yapıyorum healt kısmında böyle bir uyarı var ne anlama geliyor.
ss.png

Evet hala sorun var. Sistemi yeniden başlattınız mı peki? Belki bir ihtimal veriler bozulmuştur. Yine de son zamanlarda herkesin Seagate HDD'lerden çektiklerini düşününce bu verilerin doğru olduğunu düşünüyorum...

Yüzey testinde kara gözüken yerler sorunlu olan yerlermiş sanırım diskte onları kullanıma kapatmış. Sonuçta da 992 tane yeniden tahsis edilen sektör bulundu diyor. Düzeltilemeyen hatalarda sıfır sanırım diski yaparken oluşan bozuk sektörleri kapatmamışlar diski alınca siz yüzey testi yaparken disk o sektörleri bulup kapatmıştır. Bu işlem uzun sürdüğü için belki bu yüzden o sektörler kara çıkmıştır.

Yüzey testinde kara gözüken yerler sorunlu olan yerler miş sanırım diskte onları kullanıma kapatmış. Sonuçta da 992 tane yeniden tahsis edilen sektör bulundu diyor. Düzeltilemeyen hatalarda sıfır sanırım diski yaparken oluşan bozuk sektörleri kapatmamışlar diski alınca siz yüzey testi yaparken disk o sektörleri bulup kapatmıştır. Bu işlem uzun sürdüğü için belki bu yüzden o sektörler kara çıkmıştır.

HDD'yi bugün teslim almıştım böyle bir durum yaşamak çok canımı sıktı en iyi seçenek HDD'yi iade etmek olacak belli ki.

HDD'yi bugün teslim almıştım böyle bir durum yaşamak çok canımı sıktı en iyi seçenek HDD'yi iade etmek olacak belli ki.
İşte bu yüzden Seagate'in Barracuda disklerini almayacaksınız. Belki de şimdi bad sektörler oluştu. Bu diskler ilgili birçok vaka da var. 5 günde 3500 tane bad sektör oluşandan disk kullanılmadığı halde bu sektörlerin sayısı artarak 33776'ya ulaşanlara kadar.

Geri
Yukarı