HDD ses sorunu ve iyileştirme

Utho

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, 1.5TB Seagate harddiskim var. Yanında da 240GB SanDisk SSD kullanıyorum. Bugün itibari ile 1.5TB'lık Seagate harddiskimi taktım ve resmen uğultusuna dayanamadım. HD Tune Pro ile test yaptım. Ve aşağıdaki sonuçları aldım. Ek olarak Windows'un "sürücüleri en iyi durumuna getir" adlı aracını kullandım ve bana diskin %29 parçalanmış olduğunu söyledi. Diskin sorunlarını nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• hdd.PNG
    hdd.PNG
    18,4 KB · Görüntüleme: 59
  • hdd2.PNG
    hdd2.PNG
    20,6 KB · Görüntüleme: 65
  • w1.PNG
    w1.PNG
    9,6 KB · Görüntüleme: 66
Vermesi gereken performansı verebiliyormuş gibi gelmedi bana. zaten çok uzun süre çalışmış, verilerinizi yedekleyip emekliye ayırmanız en iyisi olur. Bu haliyle aylarla sınırlı ömrü var bence.
Bu arada 616 gün çalışmış HDD'niz.

Vermesi gereken performansı verebiliyormuş gibi gelmedi bana. zaten çok uzun süre çalışmış, verilerinizi yedekleyip emekliye ayırmanız en iyisi olur. Bu haliyle aylarla sınırlı ömrü var bence.
Bu arada 616 gün çalışmış HDD'niz.
Evet haklısınız. Neden sorun var diye sormamak lazım aslında. En iyisi ikinci bir ssd almak olacak.

Konuya göz atabilirsiniz.

Re-allocated Sector Count, (Yeniden Atanan Sektör Sayısı) sabit diskin üzerindeki fabrikadan çıkışından bu yana bozulup emekliye ayrılan, artık kullanılmayan kısım sayısını gösterir.

Her sabit diskte bozuk kısımlar için ayrılmış belli bir miktar yedek sektör sayısı vardır. Örneğin aşağıdaki tablodaki sabit diskte yedek sektör sayısı 140. fakat sabit diskte şimdiye kadar 135 sektör bozulmuş. Yani limitin dolmasına az kalmış. Limit tamamen dolduğunda sabit disk artık bozulan sektörlerin yerine yedeğini atayamayacak ve verilerde bozukluklar meydana gelecektir.

Bu durumda şansınızı deneyerek HDD Low Level Format Tool ile sabit disk yüzeyini biçimlendirebilir ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Sorun devam ediyorsa -ki bazen daha da kötüye gidebilir- hiç beklemeden sabit diski garantiye gönderin.

Bad Sector ve sağlık sorunları var. Ayrıca mekaniğinde de sıkıntı var verilerini yedekleyip emekliye ayırın HDD'yi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı