HDD tabanlı sistemi SSD'ye yükseltirken AHCI ayarı

erdemekim

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar, iyi bayramlar. Halihazırda kullandığım salt 1TB HDD'li sistemimi canlandırmak adına yanına 500GB'lık SSD satın aldım. Henüz elime ulaşmadı.
Şu anda BIOS'ta SATA modu olarak IDE seçili. Sisteme 6 yıldan fazladır format atılmadığı için bu ayarla oynayıp düzeni bozmak istememiştim açıkçası. Ama SSD kurulumunda bunu AHCI yapmam şart olacak.
Bu ikili HDD+SSD kombinasyonunda HDD, ana sistem diskinden yedek disk konumuna geçecek. Anakartımda SATA portlarına ayrı IDE-AHCI ayarı atama seçeneği yok. Haliyle AHCI ayarından yedek disk olan HDD de etkilenecek. HDD'deki işletim sistemini artık kullanmayacağım.
AHCI modunu açıp kurulum yapacağım için SSD için sorun teşkil etmiyor ama HDD'ye yedek disk olarak erişim için -sistem diski olsaydı kayıt defterinden yapılan gibi- bir ayar yapmam gerekecek mi? Harddiskteki veriler NCQ özelliği olmadan yazıldığı için AHCI modundayken yedek kullanımında kararsızlık, uyumsuzluk yaşar mıyım?
Benzer durumu deneyimlemiş veya fikri olan arkadaşlardan önerilerini bekliyorum. Teşekkürler.

Geri
Yukarı