HDD Üzerindeki Kararmalar Oluştu

Murat Döner

Kilopat
Yer
Amasya
Daha fazla  
Meslek
Bilişim Teknolojileri
Masaüstü bilgisayarımdaki sabit harddisk üstündeki dikdörtgen-kare iletken uçlar ve küçük daire şeklindeki iletkenler sürekli kararıyor. Silgi ile temizledikçe parlıyor ve bilgisayar hızlanıyor. Acaba bu kısımlar neden kararır bilgi verebilir misiniz ? Ya da kararmasını önleyici bir çözüm var mı ? Acaba benim harddisk mi sıkıntılı. Aşağıya bahsettiğim yerlerin bir fotoğrafını bırakıyorum.
st3200542as-st31000528as-hdd-pcb-logic-board.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, eğer sistem açılmıyorsa, yavaşsa vs. burayıda kontrol etmenizi öneririm çok bilgisayar tamir ettim ( bilgisayar okuyorum ) 10'undan 6 sı falan bu kararma yüzünden ya açılmıyor ya da yavaş çalışıyor. Sürekli söküp temizlemek işsizlik tabii ki ama anlıyorsanız inanın maks. 5 dakika.. Aslında pekte anlayacak birşey yok 5-6 vida sök geri tak. Fakat demek istediğim kaliteli HDD'lerde bu sorun olmuyor mu sadece dandiklerde mi oluyor. Dandikler'de nasıl engelleyebilirim bir sprey ilaç vs. var mı ?
Çok ilkel bir yöntem ama kalitesiz bileşen kullanıp o kısımları oksitlenen ürünlerde işe yarıyor.

Bu arada oksit gibi birşey değil sanki duman gelmişte is yapmış gibi kara kara oluyor. Ve sadece silgi gibi kauçuk şeyler ile temizleniyor.

Oksitlenme denilince aklınıza pas gelmesin, belirttiğiniz karalık gibi olan durum oksitlenmedir, duman gibi durmasının sebebi kullanılan metale göre oksitlerin renginin farklı olmasıdır, mesela bakır daha çok dediğiniz gibi kararır ve yeşil renkte oksitler gözükür.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı