HDD ve SSD sağlık durumu

SSD nin önbelleğinin dolmasıyla alakası yok bu durumun okuma hızı da çok düşük. Önbelleği dolmuş olsaydı 2200 olan yazma hızınız örnek veriyorum 1000 civarlarına düşerdi. Okuma SLC TurboWrite teknolojisiyle alakalı değil adı üstünde TurboWrite. SSD problemli olabilir garantiye göndermeyi deneyebilirsiniz ya da arkadaşlarınızda M.2 SSD var ise onu sisteminize takıp okuma yazma testi yapabilirsiniz. Eğer doğru sonuç verirse SSD nizi garantiye göndermeniz gerekir.
Lenovo laptop'ta kullanıyorum. Uzun vadede sıkıntısı olur mu çünkü daha geçen günlerde servisten geldi durmadan göndermek istemiyorum.

Nereye düşük? Okuma hızı normalde 1000MB gibiymiş yazma hızı da.
SSD nin kodunu yazıp arattığımda çıkan epey sayfasına göre yorum yaptım. Yanlış dahi olsa okuma hızı normal dahi olsa yazma hızı hala çok düşük bunun TurboWrite SLC önbelleği ile alakası yok.
Lenovo laptop'ta kullanıyorum. Uzun vadede sıkıntısı olur mu çünkü daha geçen günlerde servisten geldi durmadan göndermek istemiyorum.
Yazma değeri sizin dosya kopyalarken işinize yarayacak bir değer. AS SSD Benchmark üzerinden IOPS testi yapın eğer değerler vaat ettiği değerlere yakınsa, sorun olmaz.

Bence var. İşte önbellek ile yazma hızı fazla dolunca düşüyor. Nasıl alakası yok?
Dostum, yazma hızı ssd nin kendi native hızına düşmesi gerek. Bu SSD harddiskten de kötü olması lazım ki 140MB ye düşsün yazma hızı, Samsung'un SATA SSD leri bile 300MB native yazma hızına sahip. Bu M.2 SSD nasıl önbellek dolunca 140 a düşsün ? Harddisk mi bu ?

asssd.png

Doğru testi mi yaptım bilmiyorum ama sonuç bu şekilde.

Eki Görüntüle 1051115
Doğru testi mi yaptım bilmiyorum ama sonuç bu şekilde.
IOPS değerlerin de düşük hocam. Yerinde olsam garantiye göndermeyi düşünürdüm.
HDD değil ama testte hızların hep değişebileceğini bilmiyor musunuz? Belki hızı 300MB olacaktır.
Anlaşıldı hocam siz gözünüzle okuyup beyniniz ile anlayamıyorsunuz. Biz sizinle iletişim kuramayacağız teşekkürler cevabınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı