HDD Zamanla Yavaşlar mı?

Samet.Çınar

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Edirne
6 yıllık Seagate Barracuda 500GB 7200RPM 3.5" Harddisk fazla yavaşladı, bunun için yeni bir Harddisk alacağım ve WD Blue 1TB 7200RPM olanı seçtim. Merak ettiğim konu şu. 6 yıldır bu HDD'yi kullanmam, defalarca format atmam ve benzeri durumlar HDD'nin performansını düşürür mü? Çünkü CS:GO'ya girerken falan 5 dakikadan fazla beklemek zorunda kalıyorum önceden böyle değildi, 1-2 dakika gibi uzun bir sürede yüklense de 5 dakikada yüklenme durumu olmazdı. Format atarken bile ISO dosyasını bir yerden bir yere kopyalamak zorunda kalmıştım ve 6-7MB/s'yi zor görüyordu belki onu bile görmüyordu. Ara sıra 15 MB/s civarlarına çıkıp birkaç saniye sonra tekrar düşüyordu. HDD zaman ile yavaşlar mı ve yeni bir HDD almam sağlıklı mıdır? SSD alamam, HDD olması gerekiyor çünkü ileride yeni bilgisayar alırken bu HDD'yi ona takacağım, şimdilik sadece bu bilgisayarı idare etsin istiyorum.

Şu an olan HDD: Hard Disk Sentinel - Technical details for disk SEAGATE ST3500418AS

Alacağım HDD: Western Digital WD Blue WD10EZEX 1TB 6Gbps 7.2K SATA Hard Disk Drive

Son düzenleyen: Moderatör:
Merak ettiğim konu şu. 6 yıldır bu HDD'yi kullanmam, defalarca format atmam ve benzeri durumlar HDD'nin performansını düşürür mü?
Manyetik diskteki sektörler zamanla yıpranır ve bu sektörlere veri yazmak, veri okumak ve verilere erişmek güçleşir. Yıpranmış sektörlere veya okunamaz sektörlere disk okuyucu kafası geldiği zaman bu sektörler harddiske epey zaman kaybettirir. Bunun gibi gecikmeler disk performansını genel olarak yavaşlatır. Manyetik diskteki yıpranmalar okuma/yazma hızına etki ettiği gibi access time ve burst rate'ye de etki etmektedir. MaxBlast yazılımı ile 35 geçişli zero fill biçimlendirmesi bu sektörleri epey bir rahatlatacak ve disk performansı genel olarak artacaktır.

Anlattığınıza göre diskiniz ekmeğini yemiş ve emekliliğe ayrılma vakti gelmiş. Bu gibi diskte önemli verilerinizi asla barındırmayın. Tavsiyem Toshiba P300 alın. Fiyat performans olarak şuan en iyisi.

Fiyat ve özellikler birbiriyle yakın olsa bile değişen bir şey yok diye kestirip atmak yanlış olur. Piyasada aynı fiyat ve özellikte refurbished diskler bile dolanıyor. ST1000DM003 diskinin kronik ses problemi var. Fiyat, performans ve dayanıklılık olarak şuan P300 rakiplerine göre en iyi konumda.

MaxBlast 4 ile zero fill biçimlendirmesi yapıp işletim sistemini kurun. Ardından HDD Regenerator ile bad sector köprüleme işlemini yapın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradaki vatandaş anlatmış fakat 2.26'dan sonra söylediklerini dikkate alma. Eleman daha yaptığı işlemin Low Level Format olduğunun farkında değil. Low Level Format'ın ne olduğunu da bilmiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı