Çözüldü HDD'den açılışta ses geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NoobSolid26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Son 1-2 aydır açılışta HDD'den 1-2 dakika boyunca tık tık sesler geliyor sonra yok oluyor. Bilgisayarı ne zaman bir süre açmazsam öyle oluyor.

Smart değerlerinin görüntüsünü attım. Anlayan varsa bir sorun olup olmadığını söyler misiniz?

Ekran görüntüsü_2023-11-17_00-43-07.png

Ekran görüntüsü_2023-11-17_00-37-02.png

Çözüm
Son 1-2 aydır açılışta HDD'den 1-2 dakika boyunca tık tık sesler geliyor sonra yok oluyor. Bilgisayarı ne zaman bir süre açmazsam öyle oluyor.

Smart değerlerinin görüntüsünü attım. Anlayan varsa bir sorun olup olmadığını söyler misiniz?

Eki Görüntüle 2018431

Eki Görüntüle 2018428
Disk rastgele okuma yapıyor o sırada. Normal bir ses eğer problem yoksa. Diski komple formatlayıp deneyin bir de eğer ses kesilirse rastgele okuma yaptığındandır, kesilmezse okuyucu kolda sıkıntı vardır ve kafa atıyordur düzeliyordur.

Eki Görüntüle 2018431

Eki Görüntüle 2018428
Disk rastgele okuma yapıyor o sırada. Normal bir ses eğer problem yoksa. Diski komple formatlayıp deneyin bir de eğer ses kesilirse rastgele okuma yaptığındandır, kesilmezse okuyucu kolda sıkıntı vardır ve kafa atıyordur düzeliyordur.

Çözüm

İşin garip tarafı ses sadece bilgisayarı uzun süre açmazsam geliyor. Kapattıktan sonra birkaç dakika bekleyip açınca ses gelmiyor.

Hocam tam olarak nasıl yaptım bilmiyorum ama düzeldi.

Sorunun nedeni belki 1-2 ay önce disk bölümlendirme yaparken, hard diskin 1 saat gibi bir süre 100-150GB arası bir veri kopyalaması olabilir.

Bundan dolayı mı düzeldi bilmiyorum ama, geçen günlerde Dual boot için diski böldüm sonra beğenmeyince yine birleştirdim. Birkaç saat kapalı kaldıktan sonra açtım baktım, açılırken ses gelmiyor ve uykudan daha hızlı uyanıyor bilgisayar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı