HDD'den SSD'ye Klonlama

miasimbilir

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, Disk Klonlama ile SSD’ye Geçiş başlıklı videoyu izledikten sonra Disqus üzerinden aşağıdaki soruyu sordum. Ardından buradan konu açmam gerektiğine dair Moderatör mesajını sonradan gördüm. O nedenle aşağıda linkini de verdiğim konu için sorumu burada tekrar ediyorum.

İlgili sayfa: Disk Klonlama ile SSD'ye Geçiş - Technopat

"Öncelikle teşekkürler.

Ücretsiz olduğu belirtilen programların hepsi klonlamaya başlayacağı sırada ücret istiyor. Belli ki ücret politikalarını değiştirmişler.

Lenovo V310 bilgisayarın anakartında SSD için ayrı bir bölüm vardı, buraya 250 SSD taktım.

Bir şekilde EaseUs programını temin edip 1 TB'lik HDD'yi 250'lik SSD'ye klonladım. Harddisk'te en fazla 100 GB veri olduğu için EaseUs partition'ları SSD'ye göre düzenledi.
Klonlama başarılı bir şekilde tamamlandı. Ardından yeniden başlatıp SSD'den boot ettim. Windows başarılı bir şekilde açıldı. Hatta klonlama yaparken SSD partition'larını (A), (F), (I) şeklinde harflendirmişken boottan sonra (C), (D) ve (F) olarak harflendirmişti.

Klonlamayı başarılı bir şekilde tamamladığıma güvenerek HDD'yi biçimlendirip NTFS olarak formatladım ve yedek disk olarak belirledim.

Bu aşamadan sonra bilgisayarı kapatıp açayım dedim. Bilgisayar kapanmadı. Power tuşuna uzun basıp bilgisayarı kapattım. Yeniden açtığımda ise 0xc00000e hatası aldım. Kodu araştırdığımda yine Technopat'ın videosu olduğunu gördüm.

Başlangıç diskini taktım ve harf atamak istedim. Harf olarak C belirlemek istesem de bunu kabul etmedi, ben de başka bir harf atadım. Ancak atadığım harflerden sonra boot olarak belirleme sorusuna Yes desem de bunu kabul etmedi.

Harf atama işlemlerinde bir şey fark ettim. Videoda System, Primary, Recovery gibi bölümler yer alıyordu ve her birinden bir adet vardı (Primary'den 2 adet vardı sadece). Ancak bende her bir bölümden ikişer tane bulunuyordu.

Bu aşamalardan sonra mecburen temiz kurulum yaptım.

Şimdi, yaklaşık 4 yıl sonra sorumu göreceğinizi umarak, ben hangi aşamada ne hata yaptım? Bilgisayarları yedekle, temiz kurulum yap, programları yeniden kur, yedekleri geri yükle gibi bir zahmeti klonla çözebileceğimi umarak heyecanlanmıştım ancak ilk tecrübem iyi olmadı. Nerede hata yaptığımı bilirsem bir dahaki sefere bunu düzeltirim.

Şimdiden teşekkür ederim.
"

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı