HDD'yi SSD'ye klonlama

murat Ali Salan

Decapat
Daha fazla  
Dostlar öncelikle merhabalar.
Yakın zamanda Vatan Bilgisayar'dan sipariş ettiğim M.2 NVMe SSD diskim yakın zamanda elime ulaşacak. Şu an halihazırda 1 TB HDD var ve disk C ve disk D olarak ikiye ayrılmış durumda. Aldığım SSD'ye sadece Windows'u kurmayı, HDD'yi ise depolama vs. için kullanmak istiyorum. Ancak aklıma takılan birkaç soru var.
1- )Buradaki videoda klonlanacak diskteki veriler SSD'dekinden daha az olması gerekli deniyor. Ancak ben HDD'mi depolama olarak kullanmak istiyorum.
2-) Şu anki HDD diskim C ve D olarak gözüküyor. C'de Windows vs. kurulu. Direkt olarak C'yi yeni aldığım SSD'ye kopyalasam olur mu?
3-) Windows'u SSD'ye klonladıktan sonra herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu? (bu videoda 4.25.saniyeden sonraki işlemi yapmam gerekli mi?)
4-) Klonlama işlemini yaptıktan sonra Chrome verilerim silinir mi? (şifreler, kaydedilen sayfalar vs.)
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi forumlar dilerim.

1635019393635.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlı olsun. Disk klonlama işlemi biraz meşakkatli bir iş. Sen orada C ve D olarak görüyorsun ama arka planda 2 veya 3 tane daha Windows ile alakalı partition oluyor. Klonlama esnasında bunların da klonlanması gerekiyor.

Klonlama başlangıcında tüm partitionlar seçiliyken D diskinin tikini kaldır. Bu sayede sadece C'yi ve gerekli olan partitionları klonlarsın.
Klonlamadan sonra anakartın 2 adet boot edebileceği disk olduğundan BIOS ayarını yapman lazım.

Klonlamadan sonra Chrome verilerin silinmez. Chrome verilerin senin windows kullanıcının altında AppData\Local\Google\Chrome\User Data(emin değilim kontrol edersin) adresinde tutulur. Klonlamadan sonra aynı kullanıcı ile oturum açacağından bu verilerine bir şey olmaz.

Ama sana tavsiyem klonlama yapmadan temiz bir Windows kurulumu yapman. Her zaman %100 sağlıklı bir klonlama işlemi olmuyor(Ben Acronis ile klonlama yapıyordum, Recep Abi Macrium anlatmış, illaki farkı vardır). Zamanında haftada 8 bilgisayara SSD taktığım için illaki birinde mavi ekran hatası alıyoruz tarzında şikayetler alıyordum.

Eğer aklında sadece Chrome verilerin varsa tavsiyem 0 format atman(HDD'yi söküp belli ki yenisin işini garantiye al). SSD'ye Windows'u kurduktan sonra HDD'yi takıp Chrome verilerini kendi kullanıcına taşıyabilirsin. Sonra HDD'deki "C" diskini disk yöneticisinden kaldırıp D'ye dahil edersin.

Öncelikle hayırlı olsun. Disk klonlama işlemi biraz meşakkatli bir iş. Sen orada C ve D olarak görüyorsun ama arka planda 2 veya 3 tane daha Windows ile alakalı partition oluyor. Klonlama esnasında bunların da klonlanması gerekiyor.

Klonlama başlangıcında tüm partitionlar seçiliyken D diskinin tikini kaldır. Bu sayede sadece C'yi ve gerekli olan partitionları klonlarsın.
Klonlamadan sonra anakartın 2 adet boot edebileceği disk olduğundan BIOS ayarını yapman lazım.

Klonlamadan sonra Chrome verilerin silinmez. Chrome verilerin senin windows kullanıcının altında AppData\Local\Google\Chrome\User Data(emin değilim kontrol edersin) adresinde tutulur. Klonlamadan sonra aynı kullanıcı ile oturum açacağından bu verilerine bir şey olmaz.

Ama sana tavsiyem klonlama yapmadan temiz bir Windows kurulumu yapman. Her zaman %100 sağlıklı bir klonlama işlemi olmuyor(Ben Acronis ile klonlama yapıyordum, Recep Abi Macrium anlatmış, illaki farkı vardır). Zamanında haftada 8 bilgisayara SSD taktığım için illaki birinde mavi ekran hatası alıyoruz tarzında şikayetler alıyordum.

Eğer aklında sadece Chrome verilerin varsa tavsiyem 0 format atman(HDD'yi söküp belli ki yenisin işini garantiye al). SSD'ye Windows'u kurduktan sonra HDD'yi takıp Chrome verilerini kendi kullanıcına taşıyabilirsin. Sonra HDD'deki "C" diskini disk yöneticisinden kaldırıp D'ye dahil edersin.
Öncelikle tavsiyen için çok teşekkür ederim. Evet bu konuda yeniyim. Bilgisayarımda yakın zamanda disk %100 sorunu açığa çıktı bunun sonucunda da SSD almaya karar verdim. Gerçekten meşakkatli bir iş windows kurmak, gerekli programları ayarlamak vs. Öğrenci olduğum için yeterince zaman ayıramıyorum bu gibi işlemlere. Bu yüzden kolay yol olan Disk klonlamayı tercih ettim.
Ayrıca bios ayarları için videodaki işlemleri yapmam yeterli olacak mıdır ?

Geri
Yukarı