HDMI 1.4 ile 144Hz alınır mı?

• Konuyu başlatan Alpex
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 902

Alpex

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, Lenovo Legion 5 laptop almak istiyorum. Bir de monitör takmak istiyorum. Elimde halihazırda eski sistemden 144Hz monitör var. Monitörün üzerinde HDMI 1.4 ve DP 1.2 var. Lenovo'da da HDMI 2.1 ve USB-C çıkışları var. HDMI kablom olduğu için önceliğim o HDMI 1.4 ile 144Hz alabilir miyim ve normal kasa-monitör bağlantısı gibi akıcı olur mu yoksa gecikmeler olur mu? Gecikme olursa yapabileceğim başka bir yol var mı? Teşekkürler.

Alabilirsin.
1641252873860.png

Hocam yukarıdaki tablo alırsın diyor ama ben kendi laptop ve monitörümle HDMI üzerinden akıcı bir 144Hz bağlantısı alamadım. Sürekli dropluydu görüntü. Sorunu bilgisayarda ve monitörde aradım ama Type-C üzerinden DP ile bağlayınca 165Hz i kaymak gibi almaya başladım.

Tavsiyem 1.4 standartıyla 144HZ'e güvenmeyin.

Hocam yukarıdaki tablo alırsın diyor ama ben kendi laptop ve monitörümle HDMI üzerinden akıcı bir 144Hz bağlantısı alamadım. Sürekli dropluydu görüntü. Sorunu bilgisayarda ve monitörde aradım ama Type-C üzerinden DP ile bağlayınca 165Hz i kaymak gibi almaya başladım.

Tavsiyem 1.4 standartıyla 144HZ'e güvenmeyin.
İyi demişsin fakat her Type-C portu DP işlevi göremiyor. Arkadaşın bilgisayarında bunun olduğundan emin olmak lazım.

Belirtecektim yazmayı unutmuşum. Bilgisayardaki USB-C DP 1.4 destekliyor. Peki USB C DP kablosu önerebilir misiniz?
Hocam Paugge'nin kabloları çok kaliteli. İş yerindeki cihazda onu kullanıyorum. Ama fiyat olarak pahalı ve piyasada bu aralar bulunmuyor.

Ben kendime 200 liraya Amazon'dan şu ürünü almıştım(Özelliklerde yazmıyor ancak DP kablo ile kullandığımda 2K 165Hz veriyor)

Ugreen Type-C HDMI VGA Display Port Dönüştürücü Adaptör : Amazon.com.tr: Elektronik

Benim cihazımda Type-C çıkışı direkt harici GPU'ya bağlı. Dahili GPU araya girmediği için droplanma olmuyor. O yüzden bu aparatı aldıktan sonra HDMI ile bağlasam bile görüntüdeki drop sorunu olmadı.

Aynı fiyattan bulabilir misin bilmiyorum ama Type-C to DP kablo fiyatları da 200 TL üzerindeyken bana bu cihazı almak daha mantıklı gelmişti.

Geri
Yukarı