HDMI 2.0 ile 120 Hz görüntü veriyor fakat monitör OC 165 Hz

Burada ki bağlantı şekline bakılırsa HDMI ve Type-C portların laptopun GPU's ile yani 4060 ile bağdaşmıyor. Doğal olarak belli bir Hz üstü alamıyorsun.
MiniDP olarak önerim Amazon.com.tr bu kablodur. Kalitelidir.
Yalnız şu çözünürlük meselesi için şuranın resmini atmanı istemiştim. Ayar "doğal" da mı görmek istiyorum.

1686641740141.png

Burada ki bağlantı şekline bakılırsa HDMI ve Type-C portların laptopun GPU's ile yani 4060 ile bağdaşmıyor. Doğal olarak belli bir Hz üstü alamıyorsun.
MiniDP olarak önerim Amazon.com.tr bu kablodur. Kalitelidir.
Yalnız şu çözünürlük meselesi için şuranın resmini atmanı istemiştim. Ayar "doğal" da mı görmek istiyorum.

Eki Görüntüle 1818786
Merhaba,

Native ayarlarında dün konuştuktan sonra tekrar baktım. Görsellerde eklememişim onu ekran fotoğrafını alıp. Yurtdışı olduğu için beklemek istemedim ve şu Amazon.com.tr kabloyu aldım. Attığın linki de dün kontrol etmiştim 1.2 diye tercih etmedim. Hazır laptop 1.4 destekliyor iken bunu alayım dedim :) Bu kablonun çözeceğine inanıyorum.

Merhaba,

Native ayarlarında dün konuştuktan sonra tekrar baktım. Görsellerde eklememişim onu ekran fotoğrafını alıp. Yurt dışı olduğu için beklemek istemedim ve şu Amazon.com.tr kabloyu aldım. Attığın linki de dün kontrol etmiştim 1.2 diye tercih etmedim. Hazır laptop 1.4 destekliyor iken bunu alayım dedim :) Bu kablonun çözeceğine inanıyorum.

Güzel kablo almışsın. Ugreen tier ürünler üretiyor. Bu sektörde öncülerden.
Kullanıcı yorumu bulunmaması ve 8K/60Hz sadece belirtmesi biraz soru işaretli.
Lakin aktarım hızı yani bant genişliği 32, 4 Gbps'ye sahip. Hayli hayli yetecek bir güçtür bu.
Geldiği zaman konuyu güncellersiniz. 👍

Lakin aktarım hızı yani bant genişliği 32, 4 Gbps'ye sahip. Hayli hayli yetecek bir güçtür bu.
Güncellerim mutlaka. Ugreen'in kendi web sitesinden inceledim ürünü, yetkili satıcı tarafından satılıyor amazonda ama gerekli bilgileri eklememiş kendisi.

Merhaba,

Bugün yukarıda linkini bıraktığım 1.4 mini dp kablom geldi, keyfim yerinde:) Artık 165Hz alabiliyorum. Teşekkürler yardımcı olan herkese. @Astiva

Güncellerim mutlaka. Ugreen'in kendi web sitesinden inceledim ürünü, yetkili satıcı tarafından satılıyor amazonda ama gerekli bilgileri eklememiş kendisi.

Merhaba,

Bugün yukarıda linkini bıraktığım 1.4 mini dp kablom geldi, keyfim yerinde:) Artık 165Hz alabiliyorum. Teşekkürler yardımcı olan herkese. @Astiva
Merhaba tekrardan. @Astiva @Saint Lucia

Bu sefer de anlamadığım bir FPS drop yiyorum. Birkaç çözüm önerisi baktım googledan ama işe yaramadı. FPS 400-500'lerde gezerken hareketli bir anda 140-130'a iniyor. FPS sabitlemeyi denedim bunun için, sırasıyla 144 ve 60 olarak, o seviyelerde de aynı durum yaşandı. 16 Çekirdekli 12500H işlemcinin darboğaz yapacağını düşünmüyorum ama emin değilim. Zira 4060 GPU da takılmaz. 16 GB Ram'den kaynaklanıyor olabilir mi? Dün DP'yi çıkarıp HDMI 120 Hz'ye geçtim oyun keyfini yok ettiği için.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    105,6 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Bu sefer de anlamadığım bir FPS düşmesi yiyorum. Birkaç çözüm önerisi baktım Google'dan ama işe yaramadı. FPS 400-500'lerde gezerken hareketli bir anda 140-130'a iniyor. FPS sabitlemeyi denedim bunun için, sırasıyla 144 ve 60 olarak, o seviyelerde de aynı durum yaşandı. 16 Çekirdekli 12500H işlemcinin darboğaz yapacağını düşünmüyorum ama emin değilim. Zira 4060 GPU da takılmaz. 16 GB RAM'den kaynaklanıyor olabilir mi? Dün DP'yi çıkarıp HDMI 120 Hz'ye geçtim oyun keyfini yok ettiği için.

Kablonun FPS düşürdüğüne hiç şahit olmadım. Bundan kaynaklı da olduğunu düşünmüyorum.
FPS anlık yükseliyor ve düşüyorsa birçok nedeni olur ve monitör üzerinde flicker tarzı yırtılma-takılma yaşanır.
Konunun ucu GPU ve CPU kullanıma dayanıyor. Anlık olarak kullanım düşüyorsa işlemci çekirdek kullanımı, sıcaklık ve ekran kartı sıcaklığı+kullanımı olarak detaylıca incelemek gerekir.
Intel işlemcilerine çok hakim değilim. Net yönerge sunamam.
Aldığın kablo GPU'dan güç alıyorsa oyun içinde 4060'ın performansına bakmak lazım. Hangi oyun ve hangi ayarlarda nasıl tepki veriyor bilmemiz lazım.
Belki stres testi (OCCT olabilir) bize birkaç neden gösterebilir.
Bence yeni konu açın fikri olanlar bir şeyler yazabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı