HDR10 vs HDR10+

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
TV veya monitör alırken arada kalmama sebep oluyor. Bu iki standart arasındaki fark nedir ve gerçekten biri diğerini aratır mı? Sonuçta TV veya monitörleri genellikle ömürlük alıyoruz.

TV veya monitör alırken arada kalmama sebep oluyor. Bu iki standart arasındaki fark nedir ve gerçekten biri diğerini aratır mı? Sonuçta TV veya monitörleri genellikle ömürlük alıyoruz.

Çok bir farklılık yok galiba aralarında ama aldığın model giriş seviyesi oluyorsa HDR çok kötü yapılmış olabiliyor mesela Samsung G5

Teknik olarak farklılıklar var.
10+'nın parlaklığı daha yüksek. Düz HDR modunda sahnelerin bazı alanları karanlık kalır ama HDR10+'da kalmaz. (Tabii bu biraz monitör ya da TV'nin HDR performansına bağlı).
HDR 10 statik işleme kullanır. HDR10+ ise dinamik işleme kullanır.
HDR10+ sahne içerisinde bağımsız tonlama yapar.

Genel bir kullanıcı bu farkları kolay kolay anlayamaz. Yani bu bir seçim kriteri olmamalı. HDR'si olan çoğu cihaz (hatta hepsi diyebiliyorum) HDR 10+ destekliyor.
HDR10 vs HDR10+ vs Dolby Vision: Which is better? açıklamaları burada yazılı.

@Saint Lucia hocam gayet iyi açıklamış fakat eklemek istediğim bir şey var. TV'lerde panel kalitesi de önemli. Sırf HDR10+ daha zengin renk gösterecek diye aldığınız TV'nin paneli kötü olabilir. Panel kötü ise renk kalitesi ve siyah sahneleri gösterme kalitesi de kötü olur. HDR teknolojisi maalesef panelinin kötülüğünü toparlayamaz. Bunun için sadece bu teknoloji farkı ile ürün almak mantıksız olur.

Teknik olarak farklılıklar var.
10+'nın parlaklığı daha yüksek. Düz HDR modunda sahnelerin bazı alanları karanlık kalır ama HDR10+'da kalmaz. (Tabii bu biraz monitör ya da TV'nin HDR performansına bağlı).
HDR 10 statik işleme kullanır. HDR10+ ise dinamik işleme kullanır.
HDR10+ sahne içerisinde bağımsız tonlama yapar.

Genel bir kullanıcı bu farkları kolay kolay anlayamaz. Yani bu bir seçim kriteri olmamalı. HDR'si olan çoğu cihaz (hatta hepsi diyebiliyorum) HDR 10+ destekliyor.
HDR10 vs HDR10+ vs Dolby Vision: Which is better? açıklamaları burada yazılı.
Hocam şu an kullandığım TV modeli 49PUS7002. Bu modelde HDR Premium diye bir HDR var. Amazon Prime üzerinde SDR içerik izleniyor. Netflix veya Disney Plus deneme imkânım olmadı. YouTube'da HDR içerik oynatıyor.

Yeni bir TV-monitör almak aklımda ancak HDR10 dediğiniz gibi giriş-üst tüm televizyonlarda var denebilir. Ancak HDR10+ spesifik olarak üst model ve pahalı modellerde mevcut. Amacım şu anki TV'den daha iyi ve daha uzun ömürlü bir HDR standartına sahip ürün almak.

PS5, PC ve dizi-film vs. için kullanacağım.

@Saint Lucia hocam gayet iyi açıklamış fakat eklemek istediğim bir şey var. TV'lerde panel kalitesi de önemli. Sırf HDR10+ daha zengin renk gösterecek diye aldığınız TV'nin paneli kötü olabilir. Panel kötü ise renk kalitesi ve siyah sahneleri gösterme kalitesi de kötü olur. HDR teknolojisi maalesef panelinin kötülüğünü toparlayamaz. Bunun için sadece bu teknoloji farkı ile ürün almak mantıksız olur.
2 model arasında kaldım. Evet fiyat farkı bariz var ancak 2. TV olacağı için biraz ucuza kaçıyorum diyebilirim.

Karşılaştırmak saçma ancak duruma göre salona bu ucuz PEAQ modelini koyup eski TV olan 49PUS7002'yi kendim kullanabilirim. Böyle bir senaryoda bütçeyi fazla zorlamam çok kötü bir tercih mi olur?

NOT: Bu PEAQ modelinin parlaklık ve ekran ayarı konusunda sıkıntıları olduğu başka forumlarda bahsedilmiş.

2 model arasında kaldım. Evet fiyat farkı bariz var ancak 2. TV olacağı için biraz ucuza kaçıyorum diyebilirim.

Karşılaştırmak saçma ancak duruma göre salona bu ucuz PEAQ modelini koyup eski TV olan 49PUS7002'yi kendim kullanabilirim. Böyle bir senaryoda bütçeyi fazla zorlamam çok kötü bir tercih mi olur?

NOT: Bu PEAQ modelinin parlaklık ve ekran ayarı konusunda sıkıntıları olduğu başka forumlarda bahsedilmiş.
PEAQ bana kalırsa alınabilecek bir TV değil. İnceleme yazısı bile yok. Bütçe çıkarsa en azından 8-9 bin TL civarında OV50F950 TV'ye bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı