Hem HDMI ile Hem de Ses Kartı Aracılığı ile Ses Aktarımı Yapmak

Makaleler
44
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
Başlıkta da belirttiğim gibi hem HDMI hem de Ses kartı aracılığı ile aynı sesi nasıl paylaşabilirim. Yani ben YouTube'dan video izlerken videonun sesi hem ses kartından hem de HDMI arayüzü ile gelecek. Bunu sormamın nedeni eski sistemde VGA ile bağladığımdan ses kartının "OutPut" jakını çiftleyerek bir monitöre bir de subwoofer'a ses veriyordum. Şimdi ise öyle bir imkanım yok çünkü HDMI ile bağlıyorum. Şimdiden her türlü yardıma açığım.

Sistemim;

• AMD FX - 8350 Eight Core Processor ~4.0GHz
  • Asus M5A97 R2.0 MotherBoard
  • Gigabyte 3x Windforce nVidia GTX 770
  • Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Ram
  • Samsung 840 EVO 120GB SSD
  • Seagate Barracuda 2TB 7200RPM HDD
  • Thermaltake V3 Black Edition Chasis

Kurulu olan işletim sistemi;
Windows 8 Pro ( 64 Bit )

Son düzenleyen: Moderatör:
Mümkün.
  1. Ses panelini aç (sağ alttaki ses simgesinden)
  2. Varsayılan kayıttan yürütme aygıtı olarak Hoparlörleri seç.
  3. Kayıt sekmesine geç.
  4. Şimdi sağ tıkla ve Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster de.
  5. "Wave Out Mix", "Mono Mix" veya "Stereo Mix (Stereo Karışımı)" adında bir cihaz gözükmeli.
  6. Şimdi bu cihaza sağ tıkla ve Etkinleştir de.
  7. Yeni aygıta sağ tıkla ve Varsayılan Aygıt Olarak Ayarla de.
  8. Aygıta çift tıkla ve özellikler penceresini aç.
  9. Dinle sekmesine git
  10. Bu aygıtı Dinle seçeneğini etkinleştir.
  11. Bu aygıtla kayıttan yürüt seçeneğindeki listeden HDMI aygıtını seç.
Tamamdır, artık her iki yerden birden ses alman gerek.

Teşekkürler Recep Abi. Sayende Subwoofer atıl durumdan kurtulmuş oldu. Bazen geç geliyor Subwoofer ama o kadar da olur artık :D Konu Kilitlenebilir.

Recep abi. Az önce 332.21 WHQL R331 Game Driver'ı kurdum. Şimdi bu ayarlar yapılı ama ses gelmiyor TV'den. Ama sına dediğimde sınama sesi geliyor. Birde normalde "Stereo Karışımı" aktif iken Hoparlör simgesine bastığında iki adet ses düzeyi karşına geliyor ya şimdi oda gelmiyor. Acaba sürücüden kaynaklı mı ki?

Bu arada 1000. mesajımmış. :)

Son düzenleme:
Recep abi eski HD Audio'yu 331.93 Beta ile kurup tekrar 322.21'i HD Audio olmadan kurdum. Şimdi Stereo Karışımı bir çalışıyor bir çalışmıyor :D nVidia çözene kadar sabredicez artık.

@albaywolf Hayır. İki tarafta sesi aynı anda aktarıyor. Bazen stereo karışımı sen tam ekran oyun açınca seslerin aynı anda çıkması için kontrol ediyor o sırada birkaç kez ses kesiliyor o kadar.

- - - Güncellendi - - -

Evet arkadaşlar sorunu çözmüş bulunmaktayım.

Öncelikle Windows 8.1 kurdum.
Hemen 322.21 WHQL sürücüsünü kurdum.
Ardından Realtek LAN ve Realtek Sound ünitelerini en son sürüme güncelledim.

Ve sonra Recep Baltaş'ın ilk yorumunda dediği adımları tekrardan uyguladım.

Sonuç = Başarılı ! Hem HDMI hem de Subwoofer beraber çalışıyor :)

Tekrardan teşekkür ederim Recep abi.

Konuya çok vakıf olamadım ama bende 2+1 olan hopörlerlerimi HDMI olarak baglamak istiyorum. Yapılabilir mi? Nasıl yapılabilir?

Tabii ekstra bir donanım alamadan var olanla sadece anakart üzerindeki onboard ses kartından HDMI sesi almak istiyorum.

Recep abi Dediklerini Aynen Uyguladım Hem Bilgisayardan Hemde SterioMix aracılığı ile Tvden Ses alıyorum.
FAKAT Pc'deki ses ile Tv'de ki ses Senkronize değil Pc önden gidiyor tv yarım saniye kadar geriden geliyor Seste Echo varmış gibi olur. Bu sorunu Nasıl Çözebilirim.

Windows 7 Kullanıyorum.
Ses Sürücülerim Realtek
Ekran kartım Nvidia

3 Gündür uğraşıyorum fakat bir çözüm bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Mümkün.
  1. Ses panelini aç (sağ alttaki ses simgesinden)
  2. Varsayılan kayıttan yürütme aygıtı olarak Hoparlörleri seç.
  3. Kayıt sekmesine geç.
  4. Şimdi sağ tıkla ve Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster de.
  5. "Wave Out Mix", "Mono Mix" veya "Stereo Mix (Stereo Karışımı)" adında bir cihaz gözükmeli.
  6. Şimdi bu cihaza sağ tıkla ve Etkinleştir de.
  7. Yeni aygıta sağ tıkla ve Varsayılan Aygıt Olarak Ayarla de.
  8. Aygıta çift tıkla ve özellikler penceresini aç.
  9. Dinle sekmesine git
  10. Bu aygıtı Dinle seçeneğini etkinleştir.
  11. Bu aygıtla kayıttan yürüt seçeneğindeki listeden HDMI aygıtını seç.
Tamamdır, artık her iki yerden birden ses alman gerek.

Merhaba kolay gelsın recep bey aynı ses sorunnu bende yasadım ve auto kablo aldım ses olayı cozuldu yanı hdmı dan goruntu auto kablodan de masaustu pc mın sesını tv ye aktardım hersey yolundaydı fakat gecengun wındows 7 olan ısletım sıstemını wın.10 yukselttım kablolarla hıc oynamadım bun arahmen ne yaptımsa suanda sesı tv ye aktaramıorum kulaklık veya hoparlor taktıgımda ses varama kabloyla aynı eskısı gıbı tvye gecıs yapıorum ses ggelmıor kayıtdan yurutyme seceneklerınde hoparlor olarak sesılı ve ses dalgaları gorunuor ama tv ye ses gelmor lutfen yardımcı olurmusunuz

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı