Hem SSD hem HDD kullanımında performans nasıl olur?

chelloo

Centipat
Merhabalar. Sistemimde hem SSD hem HDD kullanmayı düşünüyorum. Windows'u SSD'ye kurup oyunları HDD'ye kurarsam performansta düşüş olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunların açılış süreleri artar. FPS'lerde çok ufak düşmeler olur. Daha fazlası olacağını sanmıyorum.

Sorun olmaz. Yükleme ekranları SSD'ye göre daha yavaş açılır bu kadar. SSD, HDD'den hızlı bir depolama birimi sonuçta.

Doğru anladıysam performansta düşüş olmaz (ama emin değilim). Fakat oyunlar açılırken çok bekletir. Mesela bende R6 HDD'ye kurulu. Oyunu açıp maça girip oynamaya başlayıncaya kadar 7 dakika falan geçiyor.

Sistem SSD olduğu için hızlı çalışır. Oyunlar HDD de olduğu için SSD'ye nazaran daha yavaş çalışır. Onun dışında bir götürüsü olmayacaktır. Ancak FPS türünde oyular oynuyorsan anlık laglara sebep olmaması için SSD ye kurulmasını öneririm. Kendim CS Go dışında tüm oyunları HDD'ye kuruyorum.

Günümüzde HDD'yi sadece depolama olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum. Oyunları bu depolama kategorisine dahil etmeyin. Videolar, resimler ve çeşitli belgeler. Bunun dışındaki aktif kullandığınız uygulamaların dosyalarını SSD üzerinde depolayın. Yeni bir sistem toplayacak olsam HDD takmam bile.

Geri
Yukarı