Çözüldü Hem UEFI hem Legacy BIOS için Windows 10 Kurulum Diski Hazırlamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

iGY 6

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Miami, FL
Selamlar, hem UEFI BIOS hem de Legacy BIOS için Windows 10 kurulum diski hazırlamak istiyorum.

UEFI olarak kuracağım zaman Rufus'ta GPT + FAT32 olarak ayarlıyorum, Legacy bir BIOS'a kurulum yapacağım zaman MBR + NTFS olarak ayarlıyorum. Şimdi yapmak istediğim şu; bir kurulum diski hazırlayıp ikisinde birden kullanmak.

Aklıma gelen tek yöntem kurulumu Legacy BIOS için ayarlayıp UEFI destekli sistemde de UEFI üzerinden kurulum yapmamak. Başka bir yolu var mı acaba?

Çözüm
Merhaba
WinSetupFromUSB yazılımı hem Legacy hemde UEFI desteği sağlar.
Legacy kurulumlarda grub4dos menüsü açılır ve kurulacak işletim sistemi oradan seçilir.
UEFI kurulum başlatıldığı zamanda UEFI liste gelir oradan seçilerek devam edilir.
Legacy ve UEFI için aynı kurulum dosyalarını kullanır.
Başlangıç menüsü özelleştirilerek başka boottable iso dosyalarıda listeye manuel olarak eklenebilir. Örnek : Boottable antivirus yazılımları, disk bölümleme yazılımları, memory test yazılımlarının boot iso ları gibi.
Dilerseniz bu iso dosyalarını komut ile önce RAM'e yüklenmesini oradan başlamalarını yada direk iso dosyalarının diskten okunarak başlatılmasını sağlayabilirsiniz. 1GB den fazla boottable iso dosyaları için RAM e yüklenmeyi pek tavsiye etmem. USB 2.0 ortamlarda biraz zaman alıcı olabiliyor.
Kısaca kendinize özel hiren hazırlayabilirsiniz gibi düşünün.
Grub4dos ile ilgili bir çok komuta internet üzerinden erişebilirsiniz.
Merhaba
WinSetupFromUSB yazılımı hem Legacy hemde UEFI desteği sağlar.
Legacy kurulumlarda grub4dos menüsü açılır ve kurulacak işletim sistemi oradan seçilir.
UEFI kurulum başlatıldığı zamanda UEFI liste gelir oradan seçilerek devam edilir.
Legacy ve UEFI için aynı kurulum dosyalarını kullanır.
Başlangıç menüsü özelleştirilerek başka boottable iso dosyalarıda listeye manuel olarak eklenebilir. Örnek : Boottable antivirus yazılımları, disk bölümleme yazılımları, memory test yazılımlarının boot iso ları gibi.
Dilerseniz bu iso dosyalarını komut ile önce RAM'e yüklenmesini oradan başlamalarını yada direk iso dosyalarının diskten okunarak başlatılmasını sağlayabilirsiniz. 1GB den fazla boottable iso dosyaları için RAM e yüklenmeyi pek tavsiye etmem. USB 2.0 ortamlarda biraz zaman alıcı olabiliyor.
Kısaca kendinize özel hiren hazırlayabilirsiniz gibi düşünün.
Grub4dos ile ilgili bir çok komuta internet üzerinden erişebilirsiniz.

Çözüm
Mesajınız için teşekkürler hocam. Yalnız anlamadığım bir husus var. Önce RAM'e yüklenme kısmının tam olarak getirisi nedir? Windows kurulumunun yaklaşık 4GB olduğunu düşünürsek bu dediğiniz seçenek mutlaka kapalı olmalı.

RAM' e boottable iso yüklemenin amacını örnekleyecek olursak.

USB belleği teknik servis ortamında kullandığımızı düşünelim memory test yazılımının iso boyutu örnek 50MB, iso RAM e yüklenir ve test başlar ise USB bellek ile işim kalmaz ve bilgisayardan RAM testi süresince belleğimi çıkarıp başka bir işte kullanabilirim.

veya AntiVirüs boottable iso 500MB olsun RAM'e yüklenir bilgisayarın taranma süresi içerisinde USB belleğimi USB port üzerinde bekletmiş olmam.

veya küçük bir işletim sistemi ile boot edecek ve recovery yapacak isek işletim sistemi RAM'e yüklenir hem hızlı çalısır hemde o esnada USB belleğimi bilgisayardan çıkarabilirim.

bir yazılımın RAM'den çalışma hızının oldukça yüksek olduğunu düşünürsek işe yaradığı zamanlar olabiliyor. Extra bilgi olarak yazmıştım kullanmak durumunda değilsiniz tabi : )

Windows iso dosyasını elbetteki kurulum için RAM'e load yapmanıza gerek yok, o yüzden 1 GB'den fazla iso dosyaları için önermem diyerek belirtmiştim.

Geri
Yukarı