Hepsiburada sitesinde RX580 320 TL

eğer satış gerçekleşmişse ödeme yapılmışsa edemez.ürünü tedarik edip göndermek zorundadır.bu konu tüketiciyi yanıltmaya girer ve cezası vardır.Benim işim bu.Arkadaş bunu belgeleyebilirse tüketici mahkemesinden sonuç alır.Ürünü göndermeyecekse muadil bedeli vermek zorunda kalır. ödeme yapıldığı anda söz konusu malın mülkiyet hakkı değişmiş olacağından satıcı ürün üzerinde hak sahibi değildir ve ben bu malı satmıyorum diyemez. Yanlış yönlendirme yapmayalım.
Arkadaşım satıcı kargolamadıgı ürünü iptal edebilir,gg,n11,Hepsiburada vs gibi her alışveriş sitesinde bu belirtilir zaten, kanunsuz bir durum yok,yanlış bilgilendirme de yok.Bu tarz sitelerde bir sürü iptal işlemi oluyor ,ayrica onay sistemi var aldığın anda ürün senin olmuyor, satıcının onaylaması gerek

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım satıcı kargolamadıgı ürünü iptal edebilir,gg,n11,Hepsiburada vs gibi her alışveriş sitesinde bu belirtilir zaten, kanunsuz bir durum yok,yanlış bilgilendirme de yok.Bu tarz sitelerde bir sürü iptal işlemi oluyor ,ayrica onay sistemi var aldığın anda ürün senin olmuyor, satıcının onaylaması gerek
Önce bilgi sahibi olmalısın. Benim işim bu yönetmeliklerle söylemiştim. Tabii sonuç almak zaman alabilir. Uğraşan uğraşır uğraşmayan uğraşmaz. önemli olan doğru bilgi verebilmektir.

Ödeme yapıldığı anda sonrası alıcıyı ilgilendirmez Söz konusu mal veya hizmetin hukuki olarak artık sahibi olmuştur. Aşağıda açıklaması yapılmıştır. Yani stokta yokmuş elimde kalmamış yanlış ilan vermişim vs. yani insanları ilan verdiğin ürünlere yönlendir paraları belirli bir hesaba aktar sonra yok ben vazgeçtim. Oldu. Paraları 14 gün veya daha fazla hesabında tut gibi. İlgili sitelerin sözleşmesi ne ise yönetmelik hükümlerine aykırı olamaz. Yani bu yönetmelikte olmayan bir şeyi yasal olarak alıcıya imzalatmış veya onaylatmış olmaları bir şeyi değiştirmez.
Sonuç olarak Ticaret Bakanlığı etiket genelgesine göre belirtilen fiyattan o ürünü göndermek zorunda. Göndermemesi halinde tüketici mahkemesi kanalı ile uğraşırsa sonuç alır

MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ

(4) Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde satıcı veya sağlayıcının bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur.Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmez

Bu onaylanmış olmuyor mu? Bu aşamadan iptal edebiliyorlar mı yani ? Onaylamışlar zaten her şeyi ve iptal edildi.

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    25,3 KB · Görüntüleme: 51
Önce bilgi sahibi olmalısın. Benim işim bu yönetmeliklerle söylemiştim. Tabii sonuç almak zaman alabilir. Uğraşan uğraşır uğraşmayan uğraşmaz. önemli olan doğru bilgi verebilmektir.

Ödeme yapıldığı anda sonrası alıcıyı ilgilendirmez Söz konusu mal veya hizmetin hukuki olarak artık sahibi olmuştur. Aşağıda açıklaması yapılmıştır. Yani stokta yokmuş elimde kalmamış yanlış ilan vermişim vs. yani insanları ilan verdiğin ürünlere yönlendir paraları belirli bir hesaba aktar sonra yok ben vazgeçtim. Oldu. Paraları 14 gün veya daha fazla hesabında tut gibi. İlgili sitelerin sözleşmesi ne ise yönetmelik hükümlerine aykırı olamaz. Yani bu yönetmelikte olmayan bir şeyi yasal olarak alıcıya imzalatmış veya onaylatmış olmaları bir şeyi değiştirmez.
Sonuç olarak Ticaret Bakanlığı etiket genelgesine göre belirtilen fiyattan o ürünü göndermek zorunda. Göndermemesi halinde tüketici mahkemesi kanalı ile uğraşırsa sonuç alır

MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ

(4) Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde satıcı veya sağlayıcının bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur.Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmez
Dostum fazla uzatma,bu tarz her sitede senin aksini söyleyen maddeler mevcut yazıyor,satıcının iptal hakkı var,alınan ürünü onaylamayıp göndermeme hakkıda var,senelerdir bu böyle,sen git şikayet et hepsini,ayrıca paylaştığın son madde zarar karşılama üzerine paralarını geri almıştır tüketiciler sorun yok
Bu onaylanmış olmuyor mu? Bu aşamadan iptal edebiliyorlar mı yani ? Onaylamışlar zaten her şeyi ve iptal edildi.
Evet onaylamışlar ama görüldüğü gibi iptal edilmiş,ayrıca yapılan bir hata var olabilir bu tarz büyük sitelerde,bu kadar kurnazlığın alemi yok

Uzatmıyorum arkadaş.İşin yasal mevzuatını söylüyorum. Yasal mevzuatı paylaştığım halde çıkardığın sonuç enteresan. ""Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmez "" tekrar okursan iyi olur anlaşılmamış galiba.

Konu burada ben değilim. Böyle bir şeyle karşılaşırsam yaparım zaten. İnsanların bu hakkı var. Kimseyi de yanıltma. İsteyen hakkını arasın bu kapsamda. Açık mevzuat var burada. Paraları çek kartlardan sonra sayılmaz yandın de bu de kör ebe gibi.

Sonuç olarak bildiğimizi zannetmemiz öğrenmemizin en büyük düşmanı olmuştur der şair.
Siparişinde ciddi bir fiyat farkı varsa şikayet et. Kafasına göre iptal edemez. Biraz uzun sürebilir gerçi ama sonuç alma ihtimalin olur. Durumdan hoşnutsuzsan Direk Cimere yaz belki daha hızlı olabilir. Sevk yeri Ticaret Bakanlığı olacak şekilde. Sonuç olarak kişiler olarak bizler hakkımızı aramadığımızdan dolayı bu işler oluyor böyle.

Son düzenleme:
Bu tarz durumları sıkı takip eden birisi olarak kesinlikle ürünü o fiyattan alırsınız bu kadar net söylüyorum. Firma adı vermeden 3 örnek vereceğim.

1. Benzer bir durum oldu ve ürün fiyatı bir e-ticaret sitesinde dolar fiyatı TL fiyatı olarak girildi. Yani sallıyorum o dönem 1500 TL olan ve dolar fiyatı 300$ olan ürün 300 TL girildi. İşi takip edip hakem heyeti ile uğraşan herkes o dönem ürünü 300 TL'den aldı.

2. Ürünün bilgileri yanlış girmişler açıklamasında ve özelliklerinde QHD yazıyor ama ürün adında HD. Çağrı merkezi, yazılı kanal her yerden teyit alıp ürünü aldım. Ürün HD geldi ve daha teslim almadan iade ettim. Firma QHD ürünü temin edemediğini söyledi ve para iadesi yaptı. Yine hakem heyeti vs uğraşıp aradaki fiyat farkı karşılanmasını sağladım. Fiyat farkı öyle 300-400 TL değil bu arada 27" QHD 165 Hz GSYNC monitör fiyatı üzerinden yarı yarıya düşünün.

3. ve son vaka bir elektronik mağazası teşir ürünü saolsunlar sıfır ürün gibi standa koymuş indirimli fiyat gibi satıyorlar. Ürünü almak istediğimde teşir ürün verildiğini fark ettim. Sonrasında saçma bahaneler ile ürünü temin edemediler vs. Hakem heyetine verip 3 ay sonra firmadan gelen telefon ile ürünü yarı fiyatına sıfır olarak aldım. Yine büyük rakamlardan bahsediyorum öyle 300-400 değil.

Faturası bile kesilmiş görünüyor. Görsem eğer kesinlikle bende alırdım. Öncelikle firmaya dilekçe standartlarında bir yazı yazın. Neden iptal edildiğini ve eğer ürün satışı gerçekleşmezse yasal yollara gideceğinizi iletin. Olumsuz yanıt alırsanız o yanıt ile beraber E-Devlet üzerinden THH'ye başvurun. Yazınızın dilekçe formatında olması bu tarz durumlarda önemlidir. THH her ay 2 kere 15 günde bir toplanır. Tahminen 1.5 ay içinde ürünü o fiyattan alırsınız.

Ben almazdım gerçekten getirseler bile o fiyata. O ürünün değeri o fiyat değil ortada yanlışlık olduğu belli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı