Herhangi bir Android telefona farklı bir işletim sistemi kurulur mu?

Kernelginar

Kilopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
19
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: ASUS TUF Gaming F15 FX506LHB-HN323
İşlemci: i5-10300H
Ekran kartı: GTX 1650
RAM: 8 GB 3200 MHz DDR4 Laptop
Dahili Depolama: Intel SSDPEKNU512GZ
Meslek
Öğrenci
Merhabalar.

Android bir telefondan Android silinip yerine farklı bir işletim sistemi kurulabilir mi?
Mesela bende Samsung Galaxy J7 Prime var ve ben bundaki Android'i silip yerine Arch Linux kurmak istiyorum. Yapabilir miyim? Ve bunun geri dönüşü olur mu?

Merhabalar.

Android bir telefondan Android silinip yerine farklı bir işletim sistemi kurulabilir mi?
Mesela bende Samsung Galaxy J7 Prime var ve ben bundaki Android'i silip yerine Arch Linux kurmak istiyorum. Yapabilir miyim? Ve bunun geri dönüşü olur mu?
Telefonunda ARM var, dolayisiyla mumkunse de Arch Linux forku olan Arch Linux ARM kullanman gerekecek.

Telefonunda ARM var, dolayisiyla mumkunse de Arch Linux forku olan Arch Linux ARM kullanman gerekecek.

XDA Forums'da PostMarketOS görmüştüm J7 Prime için. YouTube üzerinde baktım biraz postmarket os ile ilgili videolara. Bir yandan güzel duruyor ama kullanımı sıkıntı. Ne tabanlı olduğunu bilmiyorum.

PostMarketOS linki

XDA Forums'da PostMarketOS görmüştüm J7 Prime için. YouTube üzerinde baktım biraz postmarket os ile ilgili videolara. Bir yandan güzel duruyor ama kullanımı sıkıntı. Ne tabanlı olduğunu bilmiyorum.

PostMarketOS linki
@433815 daha cok biliyor mobildeki olayi. Tabani Alpine Linux.

Bootloader'ı açılan neredeyse her Android cihaza farklı bir işletim sistemi kurulabilir. Fakat bu işletim sistemini bilgisayarda kurduğunuz gibi kuramazsınız, cihaza portlanması gerekir.
PostmarketOS, Ubuntu Touch, Droidian mobil için Linux distrolarından birkaçıdır. Cihazınıza portlandıysa deneyebilirsiniz.

XDA Forums'da postmarketos görmüştüm J7 Prime için. YouTube üzerinde baktım biraz postmarket OS ile ilgili videolara. Bir yandan güzel duruyor ama kullanımı sıkıntı. Ne tabanlı olduğunu bilmiyorum.
Alpine Linux tabanlıdır.

PostmarketOS'i OnePlus 6T gibi iyi desteklenen bir cihaza sahip değilseniz tavsiye etmiyorum, çünkü diğer cihazlarda bayağı kısıtlı olabiliyor. Sizin cihazınız da bayağı kısıtlı görünüyor zaten.

Cihazınıza Halium portu bulunuyor gibi görünüyor, fakat linkini bulamadım. Bulabilirseniz Halium kullanan distroları (Ubuntu Touch, Droidian) kurabilirsiniz.

Bootloader'ı açılan neredeyse her Android cihaza farklı bir işletim sistemi kurulabilir. Fakat bu işletim sistemini bilgisayarda kurduğunuz gibi kuramazsınız, cihaza portlanması gerekir.
Postmarketos, Ubuntu touch, droidian mobil için Linux distrolarından birkaçıdır. Cihazınıza portlandıysa deneyebilirsiniz.

Alpine Linux tabanlıdır.

Postmarketos'i OnePlus 6T gibi iyi desteklenen bir cihaza sahip değilseniz tavsiye etmiyorum, çünkü diğer cihazlarda bayağı kısıtlı olabiliyor. Sizin cihazınız da bayağı kısıtlı görünüyor zaten.

Cihazınıza halium portu bulunuyor gibi görünüyor, fakat linkini bulamadım. Bulabilirseniz halium kullanan distroları (Ubuntu touch, droidian) kurabilirsiniz.

Hocam ben postmarketOS'u J7 Prime'a getiren LinuxForExynos ekibinden @otus9051 ile görüşüp J7 Prime'a postmarketOS yapmıştım.
2 ayrı sürüm var.
Birisi konuşma SMS gibi IMEI içeren gerektiren özellikleri desteklemiyor. (SIM kart okumuyor)
En stabil sürüm budur J7 Prime için.
Telefonunuz adeta laptopa kurduğunuz Linux'a benziyor.
Diğer sürüm ise GNOME-Mobile sürümü.
Bu SIM kart destekliyor ama 2 sürümde de mikrofon sorunlu olduğu için ne karşıya ses gider ne de karşıdan gelir, kısacası Telegram web kurun ya da 2. sürümü kurun. Konuşma yapılmaz.
Otus ve ekibi çözümler üzerinde çalıştığını ama fazla boş vakitleri olmadıkları için şu an yapamadıklarını söyledi.

2. olan GNOME-Mobile sürümü daha sorunlu 1'inciye göre.
Hat interneti kullanılmıyor.
postmarketOS Wiki'sine göre Wi-Fi'da sorun yok ama ben ve bir arkadaşım kurduğumuzda Wi-Fi'ları okumadı.
Bu sürüm bir de gereksiz kasmalara sahip.
SMS atma ve arama özelliği var ama dediğim gibi mikrofon sorunlu olduğundan konuşma yapılamıyor.
Biri sizi aradığında arama ekranı gözükmüyor.
Açma kapama yapamıyorsunuz.
Ve 2. sürümde ekran klavyesi çıkmadı karşıma.
Ekranında küçük olması nedeniyle bir yanınızda USB OTG + mouse + klavye ile dolaşmanız gerekir.
Ama ilk sürümde (SIM kart desteklemeyende) ekran biraz daha büyük olduğu ve klavye çıktığı için pek gerekmiyor OTG falan.
Ben 2 sürümünde linkini bırakayım isteyen arkadaşlar buradan kurabilir.

Not: Kuracak arkadaşlara uyarı. 2 sürümde de boot animasyon geliyor ama bir süre sonra siyah ekrana atıyor. Sabırla beklemeliyiz. 5 10 dk arası açılma süresi var. Anca açılınca ekran geliyor.
Kullanıcı adı: LOAUSERS (Linux user yazabiliyor bazen)
Şifre: 123456
Linkleri tehopat atmama izin vermiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı