Hikvision Minder-S 120 GB SSD İncelemesi

Selamlar, bu konuda Aliexpress'ten 90₺'ye almış olduğum "Hikvision Minder-S" adlı 120 GB SSD'yi inceleyeceğim.

Öncelikle üstte belirttiğim gibi SSD'yi Aliexpress üzerinden kuponlarla 90₺'ye almış oldum, gümrük vergisi dahil tabii. Elime 20 gün gibi bir sürede ulaştı. SSD hakkında hiçbir fikrim yoktu, fiyat olarak oldukça uyguna geldiği için ufak bir macera yaşayayım dedim ve SSD'yi almış bulundum.

Öncelikle ürünün kutusu ve görselleri;

Şöyle bir kutuya sahip. Tasarım olarak eh işte, fena değil. Kutu içeriğinde hiçbir şey yok da diyebiliriz. Sadece ufak bir plastik içinde SSD çıktı kutu içinden. Bir SSD'nin kutusundan da başka bir şey beklemek yanlış olur sanırım.

Ürünün ön ve arka yüzü bu şekilde. Fena olmayan bir tasarıma sahip, beğendim. Hele halihazırda kullandığım Patriot Burst'ün yanında melek kalır açıkçası.

Şimdi biraz daha derinlemesine inceleme kısmına geçmek istiyorum.

PCB​

PCB bu şekilde. Ufak bir PCB. Sadece PCB'nin ön yüzünde 1 adet NAND yongası konumlandırılmış. Kötü, ama ucuz etin yahnisi sonuçta.

Kontrolcü​

Maxio MAS1102A adında bir kontrolcüyle geldi. Ben ucuz SSD'lerde adettendir SMI SM2258XT ile gelir dedim ama şaşırttı beni bu konuda. İnternette araştırmalar yaptım ama kontrolcü hakkında hiçbir spesifik bilgiye ulaşamadım. SSD'nin PCB'sine bakarak 4 NAND çipi desteklediğini ve DRAM desteği olmadığını söyleyebilirim. Giriş seviyesi yani, fiyatından da bekleneceği üzere.

NAND Yonga​

Şöyle bir NAND yongası var üzerinde. Markasını anlayabilmek için hiçbir ibare yok maalesef, kodunu arattığımda internette de bir şey çıkmıyor.

DRAM​

Bulunmamakta, kontrolcü de desteklemiyor.

Okuma yazma hızları, IOPS​

Hızlar çok iyi gördüğünüz gibi. CDM'de 562-526 gibi üst seviye SATA SSD'lerin bile yer yer ulaşamadığı hızları gördüm. Bunun yanında dikkat çekmeden duramayacağım nokta, IOPS. 107K gibi inanılmaz bir değer alabildim ATTO'da. CDM ise 86-78K gibi yine çok yüksek bir değer gösterdi. Bravo diyorum. Tek NAND yongası ve giriş seviyesi bir kontrolcü ile hızlar mükemmel gerçekten.

CrystalDiskInfo​

Çoğu bilgisi gözüküyor. Sıcaklık, yazılımla 30 dereceye sabitlenmiş. Sensör yok anlaşılan. SSD daha yeni olduğu için zaten SMART verilerinde anormal bir durum yok.

SSD hakkındaki incelemem böyle. İlk izlenimlerim gayet olumlu. Flash ID yapmayı denedim ancak tanımıyor maalesef.
Uzun süre kullanımdan sonra SSD üzerine biraz veri depolanıp yazılmaya başlandığında performansını kaybedeceğini düşünüyorum, ancak şimdilik durum gördüğünüz gibi. 90₺'yi hak eden bir model olduğunu düşünmekteyim. Şu anda fiyatı biraz pahalı ancak yine de 120 GB bir SSD'nin Türkiye fiyatına göre uyguna geleceğini düşünüyorum. SSD arayışında olanlar düşünebilir, ama tabii üstüne işletim sistemi kurulacak kadar iyi bir model olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Ufak tefek oyun, fotoğraf depolama gibi işlerde uzun süre kullanılacağı kanaatindeyim.

İncelemem bu kadardı, umarım beğenmişsinizdir. Kafanıza takılan bir kısım olursa belirtmeyi unutmayın. İyi günler.

Tufan BOBO eline sağlık. Güzel inceleme olmuş. Ama hiç şansı yok be, hele bu kadar DRAM'li SSD döneminde. Ama çok ucuza almıştın. O fiyata değer. Windows kurmam ama.

Parayı veren düdüğü çaların tersi. Yahu 240 GB SSD bile 260 TL. Bu SSD 90 TL.
Dediğim gibi, ben kuponlarla ucuza getirmiş oldum. 16.71 dolar gibi bir fiyata düşmüştü, 7 dolarlık kupon üzerine 1 dolarlık bir mağaza kuponu kullanarak 75₺ gibi bir fiyata gelmiş oldu, gümrük vergisiyle 92₺.

Kupon kullanmadan alacak olursanız gümrükle birlikte neredeyse Türkiye fiyatına denk geliyor.

Kontrolcü nasıl? Kronik sorunlu mu yani? Biliyorum ucuz ve sorunları olabilir ama en azından veri yedeklenir mi?

Kontrolcü nasıl? Kronik sorunlu mu yani? Biliyorum ucuz ve sorunları olabilir ama en azından veri yedeklenir mi?
SU630'un kontrolcüsünün 1-2 gömlek üstü. Zaten sorunlu denebilecek kontrolcü yok piyasada. Ben veri yedeklemek için kullanırdım, ama satmak gibi bir planım da var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…