HP Omen 17 ile oyunlarda düşük FPS almak

Gerekli gücü veremiyorsa zaten bataryada azalma olur. Aynı şekilde söylemiş olduğum uygulama ile kaç watt çektiğini görebilirsin fakat bu sadece bileşenlerin ne kadar güç harcadığını gösterir veya GPU ve CPU maximum watt değerlerine bakarak bir çıkarım yapabilirsin.
Rivaturnerdan şimdi bi test yaptım herhangi bi AAA oyunun bechmarkını açarak. CPU sıcaklığı 80 lerde gezerken 2700mhz kullandırtıyor işlemciye. Fanları manuel olarak maxa çekince de değişen bir şey olmuyor. Ekran kartı %100 kullanımca sıcaklığı 60-70 cıvarı 120W çekiyor.

RivaTuner'dan şimdi bir test yaptım herhangi bir AAA oyunun bechmarkını açarak. CPU sıcaklığı 80'lerde gezerken 2700MHz kullandırtıyor işlemciye. Fanları manuel olarak maxa çekince de değişen bir şey olmuyor. Ekran kartı %100 kullanımca sıcaklığı 60-70 cıvarı 120W çekiyor.

Hocam anlamadığım bir sebepten dolayı işlemciniz Turbo'ya geçmiyor tasarruf modunda olabilir misiniz? Böyle olsa bile sıcaklıklar frekans değerine göre aşırı yüksek.

Hocam anlamadığım bir sebepten dolayı işlemciniz Turbo'ya geçmiyor tasarruf modunda olabilir misiniz? Böyle olsa bile sıcaklıklar frekans değerine göre aşırı yüksek.
Evet bence de sıcaklıklar anormal, bilgisayarın genel performans ayarları dengelide(windows ve Omen gabing hub).

Evet bence de sıcaklıklar anormal, bilgisayarın genel performans ayarları dengelide(windows ve Omen gabing hub).
Ama ben bu sıcaklık değerlerinin omen gaming hubdan kaynaklandığını düşnüyorum. Evet saçma gelebilir ama forumlara baktığımda çoğu kişinin omen gaming hub'ın CPU sıcaklığını fazla gösterdiğini yazmış. Bana da öyle geliyor çünkü bilgisayar buz gibiyken açıyorum bilgisayarı CPU 50 derece. Garip hani..

Evet bence de sıcaklıklar anormal, bilgisayarın genel performans ayarları dengelide(Windows ve Omen gabing hub).

Ama ben bu sıcaklık değerlerinin Omen Gaming Hub'dan kaynaklandığını düşnüyorum. Evet saçma gelebilir ama forumlara baktığımda çoğu kişinin Omen Gaming Hub'ın CPU sıcaklığını fazla gösterdiğini yazmış. Bana da öyle geliyor çünkü bilgisayar buz gibiyken açıyorum bilgisayarı CPU 50 derece. Garip hani.

Bütün ayarları performans moduna çekip test eder misiniz? Undervolt için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?

Bütün ayarları performans moduna çekip test eder misiniz? Undervolt için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?
Undervolt için yine Omen gaming hub'ı kullanıyorum -0.035 uyguluyordum az önce -0.070'e çektim kapanma vesaire olmadı devam edeyim dedim. Performans artışı gözlemleyemedim. Oyunun benchmarkında aynı değeri alıyorum..

Undervolt için yine Omen Gaming Hub'ı kullanıyorum -0.035 uyguluyordum az önce -0.070'e çektim kapanma vesaire olmadı devam edeyim dedim. Performans artışı gözlemleyemedim. Oyunun benchmarkında aynı değeri alıyorum.

ThrottleStop kullanmanızı öneririm daha detaylıdır ama daha çok verim alırsınız, forumda rehberler mevcut.
Rehber

Undervolt aktif olması için çekirdek bütünlüğünün kapalı olması gerekir, çekirdek yalıtım > çekirdek bütünlüğü > kapalı.

HP teknik servise danışmanızı öneririm, işlemcinin undervolt olmadan da düzgün çalışması gerekir.

ThrottleStop kullanmanızı öneririm daha detaylıdır ama daha çok verim alırsınız, forumda rehberler mevcut.
Rehber

Undervolt aktif olması için çekirdek bütünlüğünün kapalı olması gerekir, çekirdek yalıtım > çekirdek bütünlüğü > kapalı.

HP teknik servise danışmanızı öneririm, işlemcinin undervolt olmadan da düzgün çalışması gerekir.
Hp teknik servisiyle görüştüm bilgisayarıma bağlandılar genel olarak verilerde bir sıkıntı görmediler. Zaten işlemci 100 dereceye çıkmadan servise göndermiyorlar. Biraz uğraştı test yaptı 98 dereceye çıktı sıkıntı yok dedi. Başka bir şeyle uğraşırken 100 dereceyi gördük :D Büyük ihtimalle servise yollayacağım bilgisayarı..

Hp teknik servisiyle görüştüm bilgisayarıma bağlandılar genel olarak verilerde bir sıkıntı görmediler. Zaten işlemci 100 dereceye çıkmadan servise göndermiyorlar. Biraz uğraştı test yaptı 98 dereceye çıktı sıkıntı yok dedi. Başka bir şeyle uğraşırken 100 dereceyi gördük :D Büyük ihtimalle servise yollayacağım bilgisayarı..
Hani işin garip tarafı bilgisayar niye 40sn gibi bir sürede açılıyor samsung ssd var. Durumu da %98, garip..

Yok hocam, ekstra yaptığım bir ayar yok aslında yani en azından ekstra performans fps almak için bir ayarım yok.Bilgisayarı yeni aldım sayılır 8-9 ay kadar bir süre oldu RTX 4080 (175 watt), 13700HX işlemci 32 GB 4800 MHz RAM ve 2 TB 3500 okuma 3100 civarıda yazma hızı olan bir SSD'ye sahibim. NVIDIA ekran kartı güncellemesi geldiğinde DDU ile sıfırdan temiz kurulum yapmak için önce tamamen NVIDIA ekran kartını kaldırırım temizlerim. Sonra son gelen sürümü kurarım. Her oyuna girmeden önce MUX Switch seçeneğinden 4080 olarak seçer dengeli moddan performans moduna alarak oynarım. Normal zamanda ise internet üzerinde gezinme film vs izleme olduğu zamanda normal Optimus teknolojisi yani dahili ekran kartını kullanır. Ve balanced (dengeli) moda alırım. Fişe takılı olarak ise Windows güç modunu her zaman en iyi performans olarak ayarlı geldiği için o şekilde bıraktım. Fişten çektikten sonra da dengeli olarak kendisi zaten otomatik olarak değiştiriyor. Bir de genelde sürücü güncellemelerini günlük olarak kontrol ederim eğer güncelleme varsa güncellerim ve sonrasında genel bir sistem bakımı yaparım. PureRa uygulaması, CCleaner ile vb. genelde ben her zaman bu şekilde kullanıyorum çok uzun bir zamandır. Eski bilgisayarım Toshiba markaydı 9 senedir kullanıyorum hala aktif olarak. Aynı işlemleri eski bilgisayarım içinde kullanırdım. Ücretsiz bir de kaliteli olanlardan antivirüs kullanırım yeterli oluyor. Yanına da Malwarebytes tamamdır. 😀😀
Böyle uygulamalara gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı