HP Pavilion DV6 "Boot Device Not Found" Hatası

umtG

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhabalar öncelikle. Foruma bu hatayı sorabilmek için kayıt oldum. Bayağıdır istiyordum aslında kayıt olmayı ancak bahane oldu diyelim :)
elimde HP Pavilion DV6 1371et notebook bilgisayar var. Ufak tefek işler için yedek kullanıyorum ilk göz ağrım diye de atmaya da kıyamadım. Zaten günümüzdeki birçok bilgisayardan hızlı bir şekilde çalışıyor.
Neyse gelelim konumuza;
Normal kullanımda bilgisayar kapanmış sabah. Sonra tekrar açmaya çalışıldığında Boot device not found hatası çıkmış. Dos hatası ve geçilemiyor. F2 tuşuyla System diagnostics'e gönderiyor. Ancak basınca restart atıyor. Hard disk test yapıyorum hard disk not exist diyor. Hard diski görmüyor yani. BIOS ile alakalı bir durum olabileceğini düşündüm. BIOS pilini değiştirdim (evet alakasız zaten değişim zamanı da gelmişti :)). BIOS ayarlarını sıfırladım hâla daha aynı. BIOS menüden birkaç ayar degistirince veya ayarları sıfırlayınca açmayı başardım ancak yeniden başlatınca yine aynı uyarı çıkıyor ve açılmıyor bilgisayar. İnternette çok fazla bir çözum yolu neredeyse yok. Var olanları da tek tek denedim. Bir tek BIOS menüsünden legacy Support aç/kapa yolunu (en yaygın yol) deneyemedim. Çünkü BIOS > Boot options yolunda legacy Support seçeneği yok.
Çıkan hata:

29698

Yaptıklarım;
1- BIOS ayarları sıfırlama.
2- hard disk çıkart tak. (X2)
3- hard disk soketi temizlendi.
4- RAM'larin girişleri temizlendi ve yerleri değiştirildi.
5- Windows 10 tekrar yüklenmeye çalışıldı.
5. için not: Bilgisayar bir işletim sistemi yüklemesi yaparken bilindiği üzere yeniden başlatıyor. Yeniden başlatınca yine üstteki hata geldi. Saçma bir şekilde BIOS menüsünde konuyla tamamen alakasız bir ayar değiştirsem açılıyor. O şekilde açtım. Ancak bu sefer de Windows silinmişti ve dolayısıyla Windows'u başlatamadı.
6- bilgisayar alındığı zamanki imaj diskleri ile Windows7'nin temiz haline döndürüldü.
7- kurulumu hata çıksa bile başarıyla gerçekleştirdi.

Bilgisayar şu an Windows7 işletim sisteminde. Ancak bu sefer de internete bağlanmıyor ve açarken yine bu hatayı veriyor. Birbirine bağlantılı olduğunu düşünüyorum.
Not: Bilgisayarı bir şekilde açmayı başarabildiğimde Windows 10 halindeyken bad sector yaptım. Sonuç yemyeşil (sorun yok). Bu bilgisayardan:/c yi de görüyor ve çalıştırıyor. Çalışmasında da bir problem yok.

3 gündür çabalıyorum. Daha iyi bilen birinden yardım alma vakti geldi. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı