HP Pavilion G6-1216ST Switchable Graphics Sorunu

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Benim Switchable Graphics özellikli HP Pavilion G6-1216ST dizüstü bilgisayarım var. Alırken AMD HD 6470M ekran kartı yazıyordu. Ama "Can you run it" ve "Dxdiag" dan baktığımda Intel HD Graphics Family yazıyor. Aygıt yöneticisinde hem Intel hem AMD var. Ancak Battlefield 3'ü hiç kasmadan yüksek ayarlarda oynarken PES 2012 gibi bir oyunda bile kasması beni çok şaşırttı. Sanırım Battlefield 3'te AMD HD 6470M, PES'te Intel’i kullanıyor. Nasıl bütün oyunlarda AMD HD 6470M’yi kullanabilirim? Veya yüksek performans alabilirim?

Öncelikle doğru tespit yaptığını düşünyorum zira benzer durum NVIDIA Optimus kullanıcılarının da başına geliyor. Çözüm için iki yöntem mevcut. İlki BIOS’a girip Switchable Graphics ayarını “Fixed” yaptıktan sonra ayararı kaydetmek. Eğer BIOS’ta bu seçenek yoksa BIOS’unu F.52 sürümüne güncelle. İkincisi seçenek ise 8.882.2.0 sürüm numarasına sahip ekran kartı sürücüsünü kurup PES 2012’yi Değiştirlebilir Grafik ayarlarından yüksek performans profiline kaydetmek.

Merhabalar..

Aynı dertten muzdarip birçok notebook kullanıcısı gibi aynı problemi ben de yaşıyorum. HP Pavillion G6 1000ST ( Radeon HD4250 + HD 6470 ) kombinasyonlu grafik kartları için henüz bir çözüm bulabilmiş değilim. Windows 8 PRO , ikincil kartı HD7000 family olarak görüp sağolsun üzerini sarı ünlem işaretsiz hiç bırakmıyor.

Modelin de iddia ettiği gibi notebooku bir "PC" olarak yani sürekli AC güçte kullanıyorum. BIOS güncel. Ancak fix mode seçeneği sanırım. Nvidialar ve Intel Chipsetler için geçerli. Zira bizim BIOS'ta grafik için herhangi bir seçenek sunulmadığından, çaresizce; sorunu driver paketlerini ve işletim sistemini tekrar tekrar kurmakta arıyorum. 13.1 versiyon AMD driverlar da dahil henüz bulabilmiş değilim ve yaşadığım şu saçmasapan "grafik kartı seçememe durumu" hariç gayet memnun olduğum cihazı zararına elden çıkarıp yenisini alayım diyorum ancak bu geçiş döneminde aşağı yukarı her modelde bir Windows 8 sıkıntısı az bile olsa söz konusu olduğunu görüyorum.

Öte yandan teknopatlığıma sekizi çıkmış bir işletim sistemi var iken yedisiyle yetinmeyi de kabul ettiremiyorum. İşletim sistemi ve sürücü kurmak vazgeçilmez bir hobi halini almadan bir çözüm bulabilmek adına HP müşteri temsilcileri ile yaptığım telefon görüşmelerinde malesef Windows 7 kullanmam konusunda tavsiye almaktan öteye de gidemedik. Bu dertli halimi daha uzatmadan , tecrübe ve bilgilerinize, bir çare bulabilmek adına danışmak isterim. Bu modeli, batarya ile hiç kullanamamaya razı olup, sürekli ikincil performanslı ekran kartı seçilmiş halde Windows 8 koşturabilmenin bir yöntemi var mıdır? Var ise paylaşabilir misiniz?

İşlerinizde kolaylık diler, şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı