HP Victus 16 R0029NT'de i7 13700H 90 dereceyi görüyor

Makaleler
1
Yer
Eskişehir/Türkiye
HP Victus 16 R0029NT laptopum var. İşlemcim i7 13700H. NFS Heat oynayım dedim işlemci bir yerden sonra 85-87 derece olmaya başladı. Arada bir de 90 dereceye çıkıyordu. Ayrıca işlemci kullanım yüzdesi de %30 falandı. Diğer oyunlarda da performansı şu şekilde:

- eFootball: 65-70 derece / %15 kullanım
- Star Wars Jedi Fallen Order: 75-80 derece / %20 kullanım
- Cities Skylines: 70-75 derece / %20 kullanım

Laptopu yeni aldım o yüzden biraz korkuyorum. Bu değerler normal mi yoksa teknik servise mi vermeliyim?
NOT: Saydığım bütün oyunların FPSleri 100'den aşağı düşmüyor.

Son düzenleme:
Laptopların ısı artımı yapabileceğimiz tek şey altındaki hava kanallarının kapatmamak, yükseltme standı kullanmak olur soğutucu kullanmak olur bunlar dereceleri düşürür. Tabii yaz ayındayız bunun da etkisi çok ve yapılabilecek bir şey yok. GPU kullanımı nasıl yüzdesel olarak?

Laptopların ısı artımı yapabileceğimiz tek şey altındaki hava kanallarının kapatmamak, yükseltme standı kullanmak olur soğutucu kullanmak olur bunlar dereceleri düşürür. Tabii yaz ayındayız bunun da etkisi çok ve yapılabilecek bir şey yok. GPU kullanımı nasıl yüzdesel olarak?
Altında zaten eski de olsa bir soğutucu bulunmakta. GPU kullanımı da %95'lerde falan. Daha da çıktığı oluyor.

Isı seviyeleri normal mi yani? Bu arada kusura bakmayın laptopu yeni aldım da biraz tedirginim.
Isı seviyeleri normal değil ama laptoplar bu. Elinden geleni yapmaktan başka çare yok. Undervolt yapılabilir ama yeni aldığın için o tür bir detaya girmeni tavsiye etmem. Ortamı soğuk tutmak laptopun hava kanallarını kapatmamak yapılacak şeyler şu anlık. Havalar çok sıcak onun da çok etkisi var.

Isı seviyeleri normal mi yani? Bu arada kusura bakmayın laptopu yeni aldım da biraz tedirginim.
Aynı model bendede var Win 11 için şöyle söylüyeyim sağ alttaki pil ikonuna sağ tıkla güç ve uyku ayarları yazacak Güç Modu Yüksek Performans olarak ayarlanmışsa bu değerler sanırım normal ben dengeli veya en iyi güç verimliliğinde kullanıyorum
Dengelide 70-85 arası sıcaklıkta oluyor en iyi güç verimliliği ise 60 derecelerde oluyor.
Omen Gaming Hub'ta Performance Control bölümünden Power Mode'yi Balanced yaparsan belki değerler düşer.

Bende Dengeli modunda iken oyunun ilk başlarında işlemci hızı 4-5ghz arası olunca 95 derecelere kadar çıkıyor sonra throttlestop uyguluyor 3-4ghz ye felan düşüyor bende öyle.

Bu arada hava giriş çıkışları açıkta olması lazım yoksa hava içeride tıkanıp aşırı ısınabilir. Laptop yükseltici veya laptop soğutucu alabilirsiniz.

Isı seviyeleri normal değil ama laptoplar bu. Elinden geleni yapmaktan başka çare yok. Undervolt yapılabilir ama yeni aldığın için o tür bir detaya girmeni tavsiye etmem. Ortamı soğuk tutmak laptopun hava kanallarını kapatmamak yapılacak şeyler şu anlık. Havalar çok sıcak onun da çok etkisi var.
13. nesil işlemciler için undervolt sıkıntılı sanırım ben yapamadım ama laptop kendiliğinden yapıyor.

13. nesil işlemciler için undervolt sıkıntılı sanırım ben yapamadım ama laptop kendiliğinden yapıyor.
Benim bildiği hp victus serisinde bu ısınma sorunu işlemci nesli farketmeksizin oluyor hep. Tabii yapılacak bir şey de yok, arkadaş laptopu yeni almış. Macunu falan da sağlamdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı