HP Victus 16 - RAM yükseltme sonrası kararsız sistem durumu

OrhanARI

Picopat
Daha fazla  
Merhaba,

HP Victus 16 D1015NT cihazını kullanıyorum. Stok olarak 16 GB (8 + 8) RAM ile geliyor. Düşük performans ve yetersiz bellek sonucunda yükseltme kararı aldım. Türkiye'de yerel bir teknoloji mağazasına giderek "Crucial 16 GB 4800MHz CL40" bellek aldım. Sistem ilk açılışta 1 dakika geç açıldı (boot ve BIOS yönetimi sonrası), buraya kadar herhangi bir problem yok.
10 dakika sonra oyun testi yaparken önce oyun, sonra sistem komple dondu - kilitlendi. Memtest86 (USB bootable) uygulaması ile bellek testleri yapmaya başladım. Sonuç şaşırtmadı:

WhatsApp Image 2023-09-03 at 21.20.29.jpeg

Bu hatalardan sonra tekrar test yaptım, sonuç yine şaşırtmadı:

Ekran görüntüsü 2023-09-03 212439.png

Önceki tecrübelerime dayanarak, belleğin bozuk olabileceği kanaatine vardım. Ürünü satın aldığım mağazaya giderek iade ettim. Hemen sonrasında başka bir mağazaya giderek, yine aynı özelliklere sahip belleği "Crucial 16 GB 4800MHz CL40" satın aldım.
Yine Memtest86 testi yaptım ve hata yoktu. Başardım? Hayır...
Hata olmamasına rağmen, dün oynadığım oyun 4 - 5 kez kapandı. Önce sorun oyundadır diye düşündüm ancak öyle değildi. Oyun açıkken sistemim tam 3 kez tamamen dondu - kilitlendi. Aşırı ısınmadan kaynaklı olabileceğini düşünerek, Omen Gaming Hub arayüzünden fanları maksimum seviyeye çıkardım. Tam sorun çözüldü derken bu sabah bir mavi ekran aldım: "MEMORY_MANAGEMENT".
16 GB + 8 GB
kombinasyonunun (normal şartlarda sorun olmamalı) ve farklı markaların sorun çıkarabileceğini düşünerek aynı model bir bellek daha "Crucial 16 GB 4800MHz CL40" satın aldım.
Cihazıma montajı yaptıktan sonra sistem normal bir şekilde açıldı. Hemen ardından Memtest86 testi yaptım ve sonuç yine şaşırtmadı:

WhatsApp Image 2023-09-03 at 21.18.19-3.jpeg

"Memory" bölümüne dikkat edin. 32 GB olduğunu görebilirsiniz.
Test devam ederken anlık bir ekran kararması oldu (1 karelik). Ardından Memtest86 tamamen dondu - kilitlendi. Bu durum, az önce anlattığım "sistem kilitlenmesi" durumunda da olmuştu. Potansiyel olarak 2. belleğin de bozuk olabileceğini düşündüm. Belleği bugün iade edip, başka bir mağazadan yine aynı üründen satın aldım "Crucial 16 GB 4800MHz CL40". mağaza çalışanlarından rica ettim ve ürünü satın almadan deneme yapmak istedim:

Ekran görüntüsü 2023-09-03 213845.png

Cihaz prize bağlı değildi ve herhangi bir hata vermedi! Bu sefer kesin başardım? Hayır.

Ekran görüntüsü 2023-09-03 214227.png

Gelelim özete. 4 gün, 4 bellek değişimi ve testi sonrasında bellekler hatalarla dolu. Sistem kararlı çalışmıyor.

uyarı!
Cihazımın modeli "16 D1015NT". Crucial web sitesinde uyumlu bellek listesini ararken bu modeli bulamadım. Bu modele en yakın "16 D1014NT" vardı. Bu model ve çoğu "16" model için önerilen bellek bu:

Screenshot 2023-09-03 at 21-47-22 HP - Compaq HP Victus 16-d1014nt Memory RAM & SSD Upgrades C...png

Ancak Intel i5-12500H işlemci için şunu söylüyor:

Screenshot 2023-09-06 at 20-47-48 Intel® Core™ i5-12500H Processor (18M Cache up to 4.50 GHz) ...png

Kime inanalım, ne yapalım?

Ek güncelleme:
Dün servisle görüşürken 32 GB RAM versiyonlu "D1048NT" modelinin tam RAM bilgisini istedim. Bana yarın (bugün) dönüş yapacaklarını söylediler; yapmadılar. Bugün tekrar arayıp bilgi almak istedim. Durumu detaylıca tekrar aktardım. Görüştüğüm arkadaş çok yardımcı olmaya çalıştı ancak seri numarası olmadan tam bir bilgiye erişemeyeceğinden bahsetti.
Kuvvetle muhtemel yine Samsung markasının RAM'leri yer alıyor. Eğer kullanan varsa CPU-Z ile bana bilgileri iletsin ve gerekli testleri yapayım.

Teşekkürler.

Farklı marka bir RAM kullanmış olabilir misin ya da farklı özelliklere sahip.

Farklı marka bir RAM kullanmış olabilir misin ya da farklı özelliklere sahip.
Yanıtınız için teşekkürler.
Yukarıda ifade ettiğim gibi, RAM'ler net olarak bahsettiğim özelliklere sahip. Crucial marka, 4800MHz CL40.
Ekran görüntüsü 2023-09-06 120152.png

Güncelleme

HP ile yine bir görüşme sağladım. Stok 32GB kullandıkları herhangi bir bilgisayarın seri numarası elimde olmadığı için detaylarını göremediklerini ifade ediyorlar. Son görüştüğüm kişi de daha çok yardımcı olmaya çalışınca, bana bir mail göndererek görselleri istediler. Onları hemen yazıyla birlikte hazırlayıp gönderdim. Ek olarak, sarı sitede 32GB yükseltilmiş, aynı işlemciye sahip HP Victus'ları araştırdım. Bir iki kişiyle görüştükten sonra birisinin "Kingston Fury Impact 4800MHz CL38 2x16GB" kullandığını farkettim. Kendisi herhangi bir sorun yaşamamış.

Dün gece yine bir mavi ekran aldım. Bu durumdan sıkılarak eski RAM'lere döndüm. Herhangi bir sorun yok.
Az önce de Crucial ile canlı destek üzerinden iletişime geçtim ve 2. seviyeye aktarılan bir kayıt oluşturuldu. Kendilerine ilgili dump dosyalarını da ilettim.

Çözüm bulunursa, konuyu güncellerim. HP'ye sevgilerle.

Son düzenleme:
Yanıtınız için teşekkürler.
Yukarıda ifade ettiğim gibi, RAM'ler net olarak bahsettiğim özelliklere sahip. Crucial marka, 4800MHz CL40.
Eki Görüntüle 1934554

Güncelleme.

HP ile yine bir görüşme sağladım. Stok 32 GB kullandıkları herhangi bir bilgisayarın seri numarası elimde olmadığı için detaylarını göremediklerini ifade ediyorlar. Son görüştüğüm kişi de daha çok yardımcı olmaya çalışınca, bana bir mail göndererek görselleri istediler. Onları hemen yazıyla birlikte hazırlayıp gönderdim. Ek olarak, sarı sitede 32 GB yükseltilmiş, aynı işlemciye sahip HP Victus'ları araştırdım. Bir iki kişiyle görüştükten sonra birisinin "Kingston Fury ımpact 4800MHz CL38 2x16 GB" kullandığını fark ettim. Kendisi herhangi bir sorun yaşamamış.

Dün gece yine bir mavi ekran aldım. Bu durumdan sıkılarak eski RAM'lere döndüm. Herhangi bir sorun yok.
Az önce de Crucial ile canlı destek üzerinden iletişime geçtim ve 2. seviyeye aktarılan bir kayıt oluşturuldu. Kendilerine ilgili dump dosyalarını da ilettim.

Çözüm bulunursa, konuyu güncellerim. HP'ye sevgilerle.

Hocam Memtest 86 testine sokar mısnız.

merhaba benimde cihazım victus 16-d1029nt. Konuyu takip ediyorum. ssd ve ram yükseltmesi yapacağım.
Geçmiş olsun şimdiden. M2 NVMe bir disk işinizi görecektir. Kioxia markaları şimdilik piyasada en ucuzlardan birisidir. Toshiba'nın bellek üretim firmasının yeni adı.
RAM konusunda eğer 16GB yükseltme planınız varsa (bilgisayarınızda yer alan 2x4GB değilse) benzerinden bir tane daha almanız yeterli. Eğer 2x8GB alacaksanız benim bilgisayarımda yer alan RAM'ler şöyle:
1694267560204.png

bende 2 tane mi ram slotu var anlamadım malesef. Bu ürünü siparis verdim. 2*16 gb ama uymazsa iptal edeceğim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-10 013823.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-10 013823.png
    47,1 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekran görüntüsü 2023-09-10 013810.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-10 013810.png
    238,7 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2023-09-10 014555.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-10 014555.png
    62,9 KB · Görüntüleme: 20
bende 2 tane mi ram slotu var anlamadım malesef. Bu ürünü siparis verdim. 2*16 gb ama uymazsa iptal edeceğim.
HP Victus 16-d1xxx serilerinin tamamı (ön izlemelere göre) aynı anakart yapısında. 2 slot var sende de. Hayırlı olsun, umarım çalışır.
Lütfen bu makaleden belleklerin geldiğinde test et: Memtest86 ile Bozuk RAM Testi

Herkese yeniden merhaba!
2 haftalık bir süreç sonrasında sorunu çözdüğümü ifade etmek isterim.

Sorun neydi?​

Soruna hızlıca yeniden bir göz atalım. HP Victus 16-d1xxx DDR5 serisi bilgisayarımın fabrika çıkışlı stok 2x8GB 16GB RAM'lerini, 32GB RAM'e yükselttim. MHz, CL ve diğer tüm teknik veriler orijinal RAM ile aynı olmasına rağmen; Memtest86 ile yaptığım testlerde onlarca hata alıyordum. 4 ayrı teknoloji mağazası, 4 ayrı Crucial marka bellek değişimi sonrasında bu hatalar hiçbir zaman gitmedi. Memtest86 haricinde Windows'da da sistem kilitlenmeleri yaşıyordum. Mavi ekran yakalasam, oradan da bir kontrol sağlayıp dump dosyalarıyla daha güçlü bir şekilde tespit yapabilecektim.

...ve beklediğim oldu: BSoD (Blue Screen of Death)!​

İnsan hiç mavi ekran alınca mutlu olur mu? En zor arıza, arızası olmayan arızadır, belirsizliktir. BSoD, her ne kadar tabiri "ölümle" ilgili olsa da, arıza tespiti için bize mükemmel veriler sunar. Burayı kısa kesiyorum, BSoD verilerindeki title (başlık) bile arıza tespiti için yeterli oluyordu: MEMORY_MANAGEMENT.

Neler yaptık?​

Öncelikle şunu belirtelim. RAM'lerin teknik özellikleri aynı olduğu sürece, farklı marka ve modelleri özgürce kullanabilirsiniz. Ne yani, aynı koşullara ve özelliklere sahip 4 tane lastiğinizin markalarının farklı olması, ne gibi bir sorun yaşatabilir? Arabanız hiç mi gitmez? Hayır tabiki de. Belki biraz stabilite sorunu olur. Aynı marka olmasının dışında kit olarak temin edilmesi tavsiye ediliyor ki üretim yılları aynı olsun, seride sorun çıkmasın, yazılım süreçleri aynı işlesin ve "dual channel" çalışabilsin.

Gerçekten öyle mi acaba?​

Evet... Hayır!
Kingston-Logo.png
(Kingston) şunu söyler:
ÖNEMLİ YAPILANDIRMA NOTLARI
  • MODULES MUST BE ORDERED AND INSTALLED IN PAIRS for Dual Channel mode.
  • Faster memory will clock down to run at optimal speed depending on processor model installed.
Türkçe:
ÖNEMLİ YAPILANDIRMA NOTLARI
  • Çift Kanal modu için MODÜLLER SİPARİŞ EDİLMELİ VE ÇİFTLER HALİNDE KURULMALIDIR.
  • Daha hızlı bellek, takılı işlemci modeline bağlı olarak optimum hızda çalışacak şekilde zaman aşımına uğrayacaktır.

1694718949350.png
(Crucial) şunu söyler:
We would like to inform you that there is no problem with the DRAM which purchased individually.
Türkçe:
Tekli olarak satın alınan DRAM'lerde herhangi bir sorun olmadığını belirtmek isteriz.
Bu cümle nereden geldi? Yaşadığım bunca bellek sorununa istinaden Crucial (resmi) ile iletişime geçtiğim (TIER 2) 2. kademe ekipten gelen bir yanıttır.

Bu başlığın da özeti şöyle:
  • HP resmi destek ekibiyle iletişime geçildi. 1 saatlik sistem kontrolü yapıldı, BIOS sürümü kontrol edildi.
  • Belleklerin satıldığı teknoloji marketinin 4 farklı şubesinden 4 farklı bellek dönüşümü yapıldı.
  • Belleklerin gönderildiği servis ile görüşüldü. Ürünlerde problem olma ihtimali yerine, kit olarak alınmadığı için sorun oluşabileceği ve hatta kit olarak satın alındığında bile potansiyel arıza çıkabileceği yönünde yanıtlar aldım.
  • HP markasının teknik servis hizmeti veren firma ile de görüşüldü. Eski belleklerde (orijinal) sorun yoksa, sorun yoktur benzerinde bir ifade kullanıldı. Yükseltmeler ve yükseltmelerde temin edilen ürünler son kullanıcıyı bağlar.
  • HP resmi çağrı merkezi ile çok sayıda görüşme yapıldı. Onlardan tek ricam şuydu; bana 32GB fabrika çıkışlı bir bilgisayarın RAM marka ve model bilgisi. Aldığım yanıt hep aynıydı: "seri numarası olmadan size yardımcı olamayız". Ben öyle bir cihaza zaten sahip değilim!
  • Bir ihtimal vardı; sarı siteye girdim ve benim bilgisayarımla aynı işlemciye sahip, 32GB RAM'e sahip olan sistemleri buldum. 2 kişiyle görüştüm ve nadir de olsa böyle sorunlar yaşadıklarını ifade ettiler.
  • Crucial ile görüşüldü. 3. ileti yanıtından sonra bellekleri iade etmemi istediler. Satın aldığım mağaza bilgisini ilettiğimde, 3. parti satışlara müdahale edemeyeceklerini ifade ettiler.

Ürünler, teknoloji mağazası aracılığıyla servise gönderildi.​

Bir firmanın Corsair marka bellekler sattığını gördüm. Firmanın yanına gittiğimde ise ürünlerin depodan geldiğini, mağazada test edemeyeceğimi ifade ettiler. Oradan ayrıldıktan sonra hemen yakınındaki ürününleri temin ettiğim teknoloji mağazasının şubesine gittim. Durumu onlara izah ettim ve ürünü iade talebiyle servise gönderdim.

Sonunda bir yanıt!​

Tarafıma gönderilen bir bilgilendirme mesajı ile hemen servisi aradım ve onlardan bu olayın sonucunun detaylı bilgisini istedim ve direkt servis ile görüştüm.
Servis, Crucial marka DDR5 4800MHz 16GB belleklerin her ikisinin de arızalı olması gerekçesiyle iadesine onay verdiğini ifade etti. Stoklarında bu ürünlerin bulunmadığı için böyle bir işlem yapıldığını, stoklarında olsaydı bu sefer değişim yapılacağı bilgisini ilettiler.
İade, zaten beklediğim bir şeydi. Onlara da 4 bellek değişiminde de böyle bir sorun yaşadığımı belirtince bu duruma şaşırarak, kendilerine "kronik" bir bildirim olmadığını, çok fazla servise böyle bir ürünün gelmediğini söylediler.

Final​

Sarı siteden Samsung bellekler aramaya başladım. Bir kişi, bilgisayarından stok olarak çıkan belleklerini satıyordu. Belleklerin seri numarası da şöyleydi:
M425R2GA3BB0-CQKOD
Bir dakika, peki ya benim stok bellekler?
M425R1GB4BB0-CQKOL
Bu bellekleri temin ettim, satıcının yanında taktım ve USB Bootable Memtest86 belleğimi almadığım için Windows üzerinde TechPowerUp MemTest64 uygulamasıyla 11 döngülük test yaptım. Orada herhangi bir kilitlenme ve bozulma ibaresi yoktu.

Sonrasında Memtest86 yaptım ve sonuç:
1694720793022.jpeg

Çok şükür ki 2 turda da bir hata yoktu.

Sonuç​

Sorun belki tamamen Crucial markasından kaynaklanıyordu. Belki de HP bellek yönetimini tam anlamıyla yapamamıştı, belki de DDR5 teknolojisinin henüz çok yeni olmasından ötürü onun azizliğine uğruyorduk. Konunun ortalarında ne demiştim? En zor arıza, arızası olmayan arızadır, belirsizliktir. Yine bir belirsizlik var ancak, daha çok bellek testi yapamayacağımı, bir süre DDR5'den uzak duracağımı, artık bilgisayarın vidalarını da takmam gerektiğini belirtmek isterim. Öyle bir durum ki vidasız geziyorum, belki bir durumdan dolayı bellekleri değiştirmem, test etmem gerekir diye.

HP Victus 16-d1xxx DDR5 modeline sahip olan arkadaşlara duyurulur:

8GB bellek bilgisi:

1694721184592.png

16GB bellek bilgisi:

1694721282205.png

Son ek bir bilgi daha: Bir kullanıcı, Kingston Fury Impact 2x16GB 4800MHz CL38 bellekleri çalıştırabildiğini, hiçbir sorun yaşamadığını ifade etmişti.

Son son ek bir bilgi daha: Crucial web sitesinde bu marka ve model bilgisi girildiğinde uyumlu bellekler listesinde 5600MHz CL40 bellekleri gösteriyorlar. Bu, söylenene göre Crucial'ın pazarlama stratejisiymiş. Gerek olmadığı halde test edip çalıştığına onay verdikleri için daha yüksek bir fiyatlamayla bunları sattığını söylüyorlar. Zaten i5-12500H maksimum 4800MHz destekliyor. Sence etik mi bu, Crucial?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı