HP Victus R5 7640HS vs HP Victus R7 7840HS

kirgizmustafa17

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Bugün HP Victus'un aşağıdaki modelini sipariş ettim fakat bu siparişi verene kadar çok karar değiştirdim. 3050 düşündüm, sonra DLSS nedeniyle 4050'ye çıktım, sonra VRAM nedeniyle 4060'a çıktım. Siparişi verdim, şimdi de bakıyorum ki 1500TL farkla SSD'den kısıp daha iyi işlemci alabiliyorum :) bu işin sonu yok ama en son bu yükseltmeyi yapmalı mıyım karar veremedim.

Siparişim, 33.367,03 TL HP Victus 16-S0018NT Ryzen 5 7640HS 16 GB 1 TB SSD RTX 4060 8 GB (7Z4m8EA)
Opsiyon, 34.699,00 TL HP Victus 16-S0015NT Ryzen 7-7840HS 16 GB 512 GB SSD RTX 4060 8 GB (7Z586EA)

Aradaki fiyat farkı 1.332 TL fakat ikinci laptop için yüksek ihtimalle SSD yükseltmesi yapmam gerekecek ama içindeki 512 GB diski muhtemelen taşınır hale getiririm. 7640HS tercih etmemin sebebi, inceleme videolarında Intel işlemcilere göre daha serin çalışmasıydı.

Beklentin ne derseniz de, 9 yıldır i5 4210U işlemci ve 820M kartlı Dell laptop kullanıyorum. Daha GTA V bile oynamadım. Bu sistem olursa ama uzunca bir süre DLSS ile idare ederim diye düşünüyorum. Nadiren Photoshop kullanıyorum.

Size 4050 de rahat rahat yeterdi. :)
4060 alınabilecek en ideal ve iyi ekran kartı.
Güle güle kullanın

Yukarıdaki sorunuza gelince;
Hiç gerek yok.
Yanlış hatırlamıyorsam eşdeğere yakın işlemcilerdi ve R7 nin dahili GPU ( igpu ) aralarındaki en önemli farktı. Bu durumda hiç önemli değil çünkü zaten harici GPU var.

Son düzenleme:
Hocam eğer sadece oyun içinse Ryzen 5 gayet yeterli olur uğraşmanıza ve SSD'den kısmanıza gerek yok.

Size 4050 de rahat rahat yeterdi. :)
Bence 4060 alınabilecek en ideal ekran kartı.
Güle güle kullanın

Yukarıdaki sorunuza gelince;
Hiç gerek yok.
Yanlış hatırlamıyorsam eşdeğere yakın işlemcilerdi ve R7 nin dahili GPU ( igpu ) aralarındaki en önemli farktı. Bu durumda hiç önemli değil çünkü zaten harici GPU var.

iGPU dışında da R7 20% gibi fark atıyor ama R5 de bana yeterli. 4050 bile bana çok muhtemelen ama ileriye dönük 8GB VRAM için tercih ettim. Hevesimi aldıktan sonra Dota 2'ye dönerim zaten :)

Hocam eğer sadece oyun içinse Ryzen 5 gayet yeterli olur uğraşmanıza ve SSD'den kısmanıza gerek yok.

Sadece oyun için değil ama diğer ihtiyaçlarım da günlük şeyler olduğu için R5 bile yeterli. 4. nesil Intel'e alışkınım, her şey yeterli bana :)

Pil ömrü ve dahili GPU için Ryzen tek geçerim.

Pil ömrüne çok bakmıyorum açıkcası ama daha serin çalıştıkları için uzun yıllarda daha randımanlı olacağını düşündüm Intel'e göre.

Yorumlarınız için teşekkürler, aldım bir kere artık kurcaladıkça can sıkıyor :)

Geri
Yukarı