HTML ve CSS öğrenmek şart mı?

Bir Web sitesi açmak diğerlerine göre kolay galiba, en iyisi bir önce yazılım dili öğreneyim C# ile başlıyacağım gibi gözüküyor.

Web sitesi açmak da epey zorulu bir iştir HTML ve CSS işin en temeli olay JavaScript, PHP işin içine girince epey bir zorlaşıyor. Fakat web siteleri ile ilgili bir hedefiniz yok sanırım.
C# güzel bir tercih. Oradan ilerleyin.

Hem web tarafına hem de programcılık tarafına ilginiz varsa mutlaka javascript öğrenin çünkü mutlaka bir gün kullanmanız gerekecek.

Html ve css birer programlama dili değil. Öğrenmeniz de sandığınızdan daha kısa sürer. 2-3 haftalık bir eğitim sürecinden sonra biraz da yatkınlığınız varsa istediğiniz formda modern, responsive, statik web sayfaları tasarlayabilirsiniz.

C ve C++ için konuşacak olursak eğitim için mükemmel bir seçim. Bunun yanısıra diğer birçok dilden farklı olarak pointer kullanabiliyorsunuz. Bu da size inanılmaz bir güç ve esneklik sağlıyor. Tamamen compiled, inanılmaz optimize bir ortam. Şöyle ki, performans adına dizilerin index sınırları bile bu dillerde kontrol edilmiyor. Yine bellek yönetimi ve daha birçok konu sizin yönetiminizde. Bu yüzden de çok güçlü fakat unsafe bir dil. Kısacası C ve C++ ile yapabilecekleriniz gerçekten hayal gücünüze kalmış bir olay. Web server da yazabilirsiniz, oyun da geliştirebilirsiniz, işletim sistemi de yazabilirsiniz, gömülü sistemlerde de çalışabilirsiniz dediğim gibi aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz. Fakat hayatın gerçeklerine dönecek olursak, sistem programlama, gömülü sistemler vb. alanlar dışındaki modern ihtiyaçlar için piyasada çok pratik yüksek seviye diller, frameworkler varken C/C++ kullanmak, çorbayı çatalla içmeye çalışmak gibi oluyor.

Hem web tarafına hem de programcılık tarafına ilginiz varsa mutlaka javascript öğrenin çünkü mutlaka bir gün kullanmanız gerekecek.

Html ve css birer programlama dili değil. Öğrenmeniz de sandığınızdan daha kısa sürer. 2-3 haftalık bir eğitim sürecinden sonra biraz da yatkınlığınız varsa istediğiniz formda modern, responsive, statik web sayfaları tasarlayabilirsiniz.

C ve C++ için konuşacak olursak eğitim için mükemmel bir seçim. Bunun yanısıra diğer birçok dilden farklı olarak pointer kullanabiliyorsunuz. Bu da size inanılmaz bir güç ve esneklik sağlıyor. Tamamen compiled, inanılmaz optimize bir ortam. Şöyle ki, performans adına dizilerin index sınırları bile bu dillerde kontrol edilmiyor. Yine bellek yönetimi ve daha birçok konu sizin yönetiminizde. Bu yüzden de çok güçlü fakat unsafe bir dil. Kısacası C ve C++ ile yapabilecekleriniz gerçekten hayal gücünüze kalmış bir olay. Web server da yazabilirsiniz, oyun da geliştirebilirsiniz, işletim sistemi de yazabilirsiniz, gömülü sistemlerde de çalışabilirsiniz dediğim gibi aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz. Fakat hayatın gerçeklerine dönecek olursak, sistem programlama, gömülü sistemler vb. alanlar dışındaki modern ihtiyaçlar için piyasada çok pratik yüksek seviye diller, frameworkler varken C/C++ kullanmak, çorbayı çatalla içmeye çalışmak gibi oluyor.
Dediğim gibi şu anlık ilgim yok Web alanına ama fikrim değişebilir sonradan, şimdi Javascript bir gün
kullanmam gerekecekse 2 yazılım dilini aynı anda öğrenemem herhalde C# öğrenip Javascript öğrenmez isem bana ne gibi zararı olur?

Yazilim ile alakanız yoksa veya çok az ise size Python dilini öneriyorum. Bilkent gibi üniversitelerde programlamaya giriş derslerini Python dili ile başlıyorlar.

Programlama'ya nasıl başlasam bilemedim ve HTML ile CSS öğrenmeye başladım. Bunları tamamen öğrendikten sonra JavaScript öğrenecektim, ama öğrendiklerim galiba yalnızca web sitesi açmama yardımcı olacaktı yanlışım varsa söyleyin ve benim öyle bir amacım yok. C++, C# gibi yazılım dillerinin yeni başlayanlara ağır gelir diye gördüm. O yüzden hiç bakmadım programlamaya nasıl devam etmeliyim?

C ya da C++´dan programlama öğrenmeye başlayabilirsiniz. Yeni başlayanlara ağır gelmez.

Dediğim gibi şu anlık ilgim yok Web alanına ama fikrim değişebilir sonradan, şimdi Javascript bir gün
kullanmam gerekecekse 2 yazılım dilini aynı anda öğrenemem herhalde C# öğrenip Javascript öğrenmez isem bana ne gibi zararı olur?
Bir zararı olmaz fakat bu işle profesyonel olarak ilgilenmiyorsanız size bir getirisi de olmaz. Bir beyin ameliyatının nasıl yapılacağına dair youtube'da bir video yok. Keza nasıl yargıç olabileceğinizle ilgili hukuk fakültesi dışında kendinizi geliştirebileceğiniz bir alan yok. Fakat yazılım bilimleri bu mesleklerden farklı olarak internet üzerinden herkesin öğrenimine açık. Dolayısıyla bir programlama dilini öğreniyorsanız mutlaka bir amacınız olmalı öteki halde kuru kuruya bir şey öğrenmenizin hiçbir faydası yok. Örneğin çok iyi python biliyorsunuz veya çok iyi r biliyorsunuz diyelim fakat gerçek veriler üzerinde istatistik yapmıyorsanız bunun kime ne faydası var? Bir yerden sonra olay tekerleği yeniden icat etme noktasına geliyor. İnternet üzerinde ulaşabileceğimiz alanlarda zaten yeterince ilerleme kaydedilmiş. Bu yüzden gerçek veri ile çalışmadan elde edeceğiniz sonuçlar sizi tatmin etmeyecektir.

İki dili bir arada öğrenebilirsiniz elbette. Bahsettiğiniz programlama dillerinin ikisi de imperative diller. Ama uygulama alanında birbirinden çok farklı noktalarda yer alıyor. Dolayısıyla hepsinde aynı anda uzmanlığınızın olması çok zor. Örnek verecek olursak bir kardiyolog, bir beyin cerrahı ve kadın doğum uzmanı bir araya geldiğinde hepsi birbirinin alanıyla ilgili konularda mesleki fikirlerini ifade edebilir. Fakat hiçbiri birbirinin yerine ameliyat yapacak yetkinlikte değildir.

Geri
Yukarı