”Hurda” Bir Dizüstü Bilgisayarın Hayata Dönüşü

tunasahinn

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Bu yazıyı, Recep ve Ali abinin çektiği R522 videosundan sonra yazmak istedim.

Öncelikle sizlere bu bilgisayar hakkında bilgi vereyim:
Söz konusu bilgisayarın markası ve Samsung R520, o dönemin en kral donanımlarına sahip bir dizüstü bilgisayar. Üstelik serinin en üst donanımlarına sahip. 4 GB bellek, Radeon HD 4650 ekran kartı, daha ne istenebilir ki. 2010 senesinde alındı ve yaklaşık 3-4 sene kadar yoğun kullanıldı. Bilen bilir bu R520 ve bazı R serilerinde ekran kartının arızalanma problemi var ve bu kurtarma işlemi en fazla 3 defa yapılabiliyor ve sonrasında maalesef anakart artık ömrünü dolduruyor. Kurtarmaya çalıştığım laptop da bu işlemi fazlasıyla görmüş ve artık anakartı ”beni bırak’ durumuna gelmiş. Maalesef hor kullanım nedeniyle kasası da harabe durumda, fan çıkışının plastikleri, menteşe girişleri. Söz konusu videoyu da bana verildiği gün çekmiştim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabii ki öncelikle sağlam bir anakart bulmam gerekti, bana bir daha böyle bir sorun çıkarmayacak, tamirsiz. Son seri R520’lerde bu sorun çözüldüğü için ondan bulmam neredeyse bir kaç ayımı aldı. Bilgisayarı tamamen toplamaları ve test için bir yer bulmam da aynı şekilde uzun sürdü, Pendik’te bulunan bir notebook tamircisine gönderdim. Bu konudaki en büyük şansım, çöpe atılacak duruma gelmiş bir dizüstünün ekran panelinin zarar görmemiş olmasıydı. Toplamda bir kaç hafta kadar tamirde kaldı. Sonucunda alt kasa, üst kasa, ekran veri kablosu ve anakartı takılıp değiştirilmişti. Tabii ki bir SSD ile bilgisayarımın performansını katladım, şu anda çok iyi çalışıyor.

Aslında bu bilgisayarı yaptırmamın en büyük sebebi küçüklüğümün bu laptop ile geçmiş olmasıydı. Pek çok iyi oyunu bu bilgisayar üstünde sorunsuz oynayabiliyordum.

Sonunda ise bilgisayarımı ayağa kaldırdım ve kullanıyorum :)

1588519685117.png

photo5870958734874883289.jpg

Eğer aynı şekilde R520/R522/R560 sahibi iseniz, ayağa kaldırmanızda yardımcı olabilirim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maşallah, çok güzel olmuş, aynı projenizi bende kendi masaüstü bilgisayarım için uğraşıyorum, lakin çözüm bulamadım.

Bir adet Toshiba L850 1FJ cihazım var :) Ankara'ya 2 kez ısıl işlemli tamir için gönderdim. Şuan yine ekran gelmiyor tabi 3-4 yıldır kenarda. Canlandırabilir miyiz :)

Neyi ? Çok saçma olmuş.

Hocam galiba siz hızlı hızlı okudunuz, hata bende de olabilir. Eğer R520/R522 veya R560 kullanıcısı iseniz, ayağa kaldırmanızda yardımcı olabilirim, demek istedim.
Bir adet Toshiba L850 1FJ cihazım var :) Ankara'ya 2 kez ısıl işlemli tamir için gönderdim. Şuan yine ekran gelmiyor tabi 3-4 yıldır kenarda. Canlandırabilir miyiz :)

Gönderdiğim yerin Toshiba ile ilgili hizmet verip vermediğini bilmiyorum, ancak en mantıklısı anakartı çalışan, parça parça satılık bir cihazın anakartını almak gibi duruyor.

Hocam galiba siz hızlı hızlı okudunuz, hata bende de olabilir. Eğer R520/R522 veya R560 kullanıcısı iseniz, ayağa kaldırmanızda yardımcı olabilirim, demek istedim.

Gönderdiğim yerin Toshiba ile ilgili hizmet verip vermediğini bilmiyorum, ancak en mantıklısı anakartı çalışan, parça parça satılık bir cihazın anakartını almak gibi duruyor.

Biraz göz attım da olacak iş değil :D

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı