Hyper 212 Evo 70 Derece Sıcaklık

WalterWhite99

Hectopat
İşlemcim İ5 8400. Önceki konularımda da söylediğim gibi sıcaklık sorunum bir nebze azalsa da devam ediyor. Önceden İntel stok fanıyla 90 derecelere kadar çıkan sıcaklık değerlerim Hyper 212 Evo ile birlikte 70 derecelere indi. Ancak nerede bakarsam bakayım bu soğutucuyu kullananlar oyunlarda 40 derecelerde gezdiğini söylüyorlar. Oysa ki ben boşta bile 45 derece alıyorum. Fanı tam oturttuğumdan eminim ancak soğutucuyu çevirebiliyorum. Öne arkaya sağa sola herhangi bir oynama yok ancak dediğim gibi 360 derece çevirebiliyorum. Sizce bunun sebebi montaj hatası mı yoksa Hyper 212 Evo'nun X şeklindeki ayaklarını koyduğumuz bakır boruların hemen üzerindeki vidadan dolayı mı? (yani soğutucunun tasarımından dolayı mı?) Bir diğer sorum ise stok fanla aldığım derecelere de dikkat edildiğinde sıcaklıklar normal mi? Son sorum ise soğutucunun üzerindeki gibi 2000 RPM bir fan eklersem 2000 RPM'de dönerken kaç derece fark eder. Kafam çok karışık sorularım çok. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu normalde anakart üzerine aşırı baskı uygulamadıkça dönmemesi gerekir. Vidaları yeterince eşit oranda sıkmaya bak. Her bir vidayı eşit oranda bir tur döndürerek sık. Her birini sonuna kadar sıkmamalısın. Gürültü dert değilse soğutucuya takacağın statik basıncı yüksek fan daha etkili soğutma sağlar.

Son düzenleme:
Ek olarak teknik özellikleri yüksek bir termal macunla doğru bir şekilde uygulama yapmanızı öneririm.

Kasa içi havalandırmanız nasıl? Kasa fan yönleri doğru konumda mı?

Ayrıca her Coffe Lake işlemci IHS case'sinin lehimli olmamasından dolayı fabrikadan düzgün pressli şekilde çıkamıyor. Bazı IHS case'si lehimli olmayan işlemciler hangi şartlarda olursa olsun sıcak çalışıyor. Bunun çözümü sadece delidden geçiyor. Bu gibi sıkıntıları yaşayan kullanıcıların sayısı çok fazla. Delid ile yükte 25 derece düşüren bile var.

Ek olarak teknik özellikleri yüksek bir termal macunla doğru bir şekilde uygulama yapmanızı öneririm.

Kasa içi havalandırmanız nasıl? Kasa fan yönleri doğru konumda mı?

Ayrıca her Coffe Lake işlemci IHS case'sinin lehimli olmamasından dolayı fabrikadan düzgün pressli şekilde çıkamıyor. Bazı IHS case'si lehimli olmayan işlemciler hangi şartlarda olursa olsun sıcak çalışıyor. Bunun çözümü sadece delidden geçiyor. Bu gibi sıkıntıları yaşayan kullanıcıların sayısı çok fazla. Delid ile yükte 25 derece düşüren bile var.
Delid dediğiniz olay sanırım işlemcinin üst kapağını değiltirmek. Peki bu işlemi kolayca yapabilir miyim? Bazı yerlerde riskli ve zor olduğu söyleniyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Son düzenleme:
Delid sizin için son çare olmalı. Öncelikle teknik özellikleri yüksek bir termal macun kullanıp kasa içerisindeki havayı serin tutmanız gerekli.

Ufak bir ihtimal de olsa güç kaynağınız gücü dalgalı veriyor olabilir. Farklı bir güç kaynağı deneyin veya imkanınız varsa işlemciyi başka bir sistemde test edin. Termal macun olarak teknik özellik olarak en iyisi olan Thermal Grizzly Kryonaut öneririm.

Thermal Grizzly Kryonaut - Cooling Accessory - Nanokatalog

Bunlar bir kenara tam yükte 70 derece i5 8400 ve Hyper 212 EVO için kabul edilebilir bir değer. Sıcaklık problemi yükselmedikçe ve daha önce delid tecrübesi edinmediyseniz delid tavsiye etmiyorum. Fakat yaparsanız da ortalam 10 derece sıcaklığı düşürebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı