I-Mac "Panic(CPU 0 caller 0xffffff800cc299f1)" hatası

Tarik54T

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, i-Mac'im bir süre önce hata verdi ve açılmamaya başladı. MacOS'u yeniden yüklemek istedim, ve anladım ki benim HDD arızalanmış disk izlencesinde görse bile işlem yapamıyorum. Ben de üzerindeki SSD'ye macOS yükleyim devam ettim. Şimdiki sorunum ise Mac arada sırada kendini yeniden başlatıyor. Hatta bu mesajı yazarken bile bir defa yeniden başladı. Hatanın baş kısmını kopyalıyorum.

Panic(CPU 0 caller 0xffffff800cc299f1): appleahcıdiskqueuemanager: Setpowerstate(0xffffff8bAA57C240: 0xffffff800ebaecf0, 3 -> 2) timed out after 100767 ms @IOServicePM.cpp:5524
Panicked task 0xffffff9542dc5670: 208 Threads: Pid 0: Kernel_task.
Backtrace (CPU 0), panicked thread: 0xffffff95433a6540, frame: Return address.

Bu sorundan nasıl kurtulabilirim?
İkinci sorunum ise üzeride halen takılı olan bozuk HDD'yi nasıl pasif hale getirebilirim. Sistemi her açtığımda diski çıkartın diye uyarı alıyorum. Hatta birinci sorunumun nedeni bu bile olabilir. İnternette yaptığım araştırmada donanımsal olabileceği de yazıyor. Sonuçta arızalı bir donanım parçam var. PC olsaydı HDD'yi söker atardık kurtulurduk :) Mac'lerde bu büyük bir problem. Böyle bir sorunla karşılaşan ya da yorum yapabilecek olan var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, i-Mac'im bir süre önce hata verdi ve açılmamaya başladı. MacOS'u yeniden yüklemek istedim, ve anladım ki benim HDD arızalanmış disk izlencesinde görse bile işlem yapamıyorum. Ben de üzerindeki SSD'ye macOS yükleyim devam ettim. Şimdiki sorunum ise Mac arada sırada kendini yeniden başlatıyor. Hatta bu mesajı yazarken bile bir defa yeniden başladı. Hatanın baş kısmını kopyalıyorum.

Panic(CPU 0 caller 0xffffff800cc299f1): appleahcıdiskqueuemanager: Setpowerstate(0xffffff8bAA57C240: 0xffffff800ebaecf0, 3 -> 2) timed out after 100767 ms @IOServicePM.cpp:5524
Panicked task 0xffffff9542dc5670: 208 Threads: Pid 0: Kernel_task.
Backtrace (CPU 0), panicked thread: 0xffffff95433a6540, frame: Return address.

Bu sorundan nasıl kurtulabilirim?
İkinci sorunum ise üzeride halen takılı olan bozuk HDD'yi nasıl pasif hale getirebilirim. Sistemi her açtığımda diski çıkartın diye uyarı alıyorum. Hatta birinci sorunumun nedeni bu bile olabilir. İnternette yaptığım araştırmada donanımsal olabileceği de yazıyor. Sonuçta arızalı bir donanım parçam var. PC olsaydı HDD'yi söker atardık kurtulurduk :) Mac'lerde bu büyük bir problem. Böyle bir sorunla karşılaşan ya da yorum yapabilecek olan var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Sistem denetim denetleyicisini sıfırladınız mı?

Bildiğim bütün sıfırlamaları yaptım. Sorun hdd gibi duruyor ancak ona da hiç bir müdahale edemiyorum. Mac'in bios gibi bir özelliğini bulamdım. Pc mantığıyla oradan pasif ederdim ama malesef ben bulamadım

Bildiğim bütün sıfırlamaları yaptım. Sorun HDD gibi duruyor ancak ona da hiçbir müdahale edemiyorum. Mac'in BIOS gibi bir özelliğini bulamdım. PC mantığıyla oradan pasif ederdim ama maalesef ben bulamadım.

Unmount yaparak pasif edebilirsiniz. Command + r tuşuna basıp disk içinde problemli hangisi ise onu seçip devre dışı bırakabilirsiniz.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.
Şimdi denedim. Sadece "Mount" yazıyor ve o da pasif durumda. Zaten sil gibi işlemler hiç işe yaramıyor. Diskim 4 gb olarak görünüyor ancak hiç bir işlem yapamıyorum.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.
Şimdi denedim. Sadece "Mount" yazıyor ve o da pasif durumda. Zaten sil gibi işlemler hiç işe yaramıyor. Diskim 4 GB olarak görünüyor ancak hiçbir işlem yapamıyorum.

Terminale:
Diskutil unmountdisk Force /dev/diskX
Şu komutu girer misin belki böyle direk işlem yapabilir.
Diskx yerine sorunlu disk isminizi yazın.

Usage: diskutil u[n]mountDisk [force] MountPoint|DiskIdentifier|DeviceNode
Attempt to unmount the directly-mountable volumes on all of a whole disk's
partitions as well as all virtual volumes which are implied by storage systems
such as AppleRAID, CoreStorage, and APFS. If you specify a partition, then that
partition's whole-disk parent is assumed.

böyle bir uyarı geldi.
Bir de şu şekilde kurtulmak istedim bu sorundan. Kernek panic olayını kapatabilir miyim? İnternette yaptığım aramalarımda yine sonuç elde edemedim. Hackinosh'larda birşeyler yazıyordu ama mac'lerde söylenileni yapmaya çalıştım işe yaramadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı