i3 10100F ve RX 5500XT sistemde darboğaz var mı?

Aşağıya fotoğraf bırakacağım. 1080p High ayarlarda 30-50 FPS arasında alıyorum. Ultra ayarlarda aynı şekilde FPS veriyor.

Bana ekran kartı kullanımı düşük geldi. %70-%90 arasında geziyor, bakabilirseniz sevinirim.

Fotoğrafı kırpmak zorunda kaldım. 4MB'den yüksek diye.

Sistemim:

i3 10100F.
RX 5500XT 8 GB.
16 GB RAM.
1 TB HDD(oyun buraya kurulu)
500 GB SSD.

Darboğaz var.

BF5 Online'ı yakın bir arkadaşımın i7-7700 işlemcili makinesinde GTX 1070 Ti'ı bile doğal 1080p'de minik darboğazlarla besleyerek oynamıştım, hatta neredeyse bütün haritalarda darboğaz yok gibi bir şeydi. Konu sahibi arkadaşın işlemcisi ise stok hızda çalışan i7-7700K ayarında bir işlemci, 5500XT'yi havada karada kaldırır, sorunu farklı bir yerde bence. İşlemci + ekran kartı noktasında donanımsal bir uyumsuzluk ihtimali çok düşük.
16GB RAM tek kanal mı? Ve kaç MHz? AMD tek kanal ve düşük hızda zorlanıyor.
İşlemci 10100F hocam, zaten BF5, AC:Origins tarzı işlemciye suikast düzenleyen oyunlarda Intel/AMD fark etmiyor tek kanal ve düşük RAM hızları her türlü performansı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Son düzenleme:
BF5 Online'ı yakın bir arkadaşımın i7-7700 işlemcili makinesinde GTX 1070 Ti'ı bile doğal 1080p'de minik darboğazlarla besleyerek oynamıştım, hatta neredeyse bütün haritalarda darboğaz yok gibi bir şeydi. Konu sahibi arkadaşın işlemcisi ise stok hızda çalışan i7-7700K ayarında bir işlemci, 5500XT'yi havada karada kaldırır, sorunu farklı bir yerde bence. İşlemci + ekran kartı noktasında donanımsal bir uyumsuzluk ihtimali çok düşük.

İşlemci 10100F hocam, zaten BF5, AC:Origins tarzı işlemciye suikast düzenleyen oyunlarda Intel/AMD fark etmiyor tek kanal ve düşük RAM hızları her türlü performansı olumsuz yönde etkileyebiliyor.
Körüm sanırım başlığı okuyamadım ahaha, Tek kanal hepsinde etkiler ama hız AMD için çok önemli.

Custom ayarlara alın, bu ayarları deneyin.
1625406973023.png

Düzeleceğini düşünüyorum, bende düzeldi.

Custom ayarlara alın, bu ayarları deneyin.
Eki Görüntüle 1095859
Düzeleceğini düşünüyorum, bende düzeldi.
Dostum bu ayarları GTX 1050 için önermiştim, 5500XT için şu anki kullandığım 1060 6G'ye yaptığım ayarların sağlıklı sonuçlar verme olasılığı daha yüksek gibi, yani uygulanmaz da demiyorum ama işlemciye gereğinden fazla yük binebilir düşüncesi içerisindeyim, isterse deneyebilir tabii. Desteğin için teşekkürler :)

Dostum bu ayarları GTX 1050 için önermiştim, 5500XT için şu anki kullandığım 1060 6G'ye yaptığım ayarlar daha optimum bir sonuç veriyor, yani uygulanmaz da demiyorum ama işlemciye gereğinden fazla yük binebilir düşüncesi içerisindeyim, isterse deneyebilir tabii. Desteğin için teşekkürler :)
Doğru demişsin, her kart benimki kadar dandik sonuçlar vermiyor :D. Arkadaşa 1060'a yaptığınız optimum ayarları önermek daha mantıklı olur.

Aşağıya fotoğraf bırakacağım. 1080p High ayarlarda 30-50 FPS arasında alıyorum. Ultra ayarlarda aynı şekilde FPS veriyor.

Bana ekran kartı kullanımı düşük geldi. %70-%90 arasında geziyor, bakabilirseniz sevinirim.

Fotoğrafı kırpmak zorunda kaldım. 4MB'den yüksek diye.

Sistemim:

i3 10100F.
RX 5500XT 8 GB.
16 GB RAM.
1 TB HDD(oyun buraya kurulu)
500 GB SSD.
Normal şartlar altında olmaması gerekiyor. Oyunun optimizasyonu ile alakalı olabilir.

Geri
Yukarı