i3 12100F fanı çok hızlı ve sesli

Eren Özkaya

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Yeni aldığım i3 12100F çok gürültülü çalışıyor. Oyunlarda falan anlarım ama en basit işlemderde bile sıcaklık düşükken bile çok fazla ses çıkarıyor.
Intel Turbo Boost'u kapattım. Manuel olarak % olarak ne kadar kullanımda ne kadar hızlı döneceğini de ayarladım ama hala 40'lı derecelerde 2500 RPM dönüyor fanlar. Bazen 3000'lere çıkıyor.

Ne yapmam gerek? BIOS'tan da sanki ayarlarım kayıt olmuyor gibi. O kadar kısmama rağmen çok bir değişim olmadı. İyice mı kısmam daha yararlı olur acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS üzerinden fan ayarını otomatik olarak kaydetmeniz gerekli. Ayarın otomatik moda alınmış olduğundan ve kayıt ettiğinizden emin olun. Bu normal bir durum değil, ayarlarda bir sorun mevcut.

BIOS üzerinden fan ayarını otomatik olarak kaydetmeniz gerekli. Ayarın otomatik moda alınmış olduğundan ve kayıt ettiğinizden emin olun. Bu normal bir durum değil, ayarlarda bir sorun mevcut.
Girip kontrol ettiğimde değişmiş gözüküyor biosta ama değişmiş gibi değil. Silent mod açıkken bile 2500 rpm dönüp çok fazla ses çıkarıyor. İşlemcim ısınmıyor bu arada.

1 ay olmadı bu işlemciyi alalı. İşlemci fanı aşırı hızlı dönüp ses çıkarıyordu. Boşta bile 2000 RPM dönüyordu fanlar.
Ben de silent moda aldım Gigabyte uygulamasından birkaç ayarlama yaptım. Şu an boşta normal dönme hızı.
Ama oyunlarda yine uçuyor ısınmamasına rağmen. %70 kullanımda 3000 RPM'e yakın dönüyor ve bu da bildiğin süpürge sesi.
Ve %70 ve üstü seviyesi için bir ayarlama yapamıyorsunuz. Sıcaklığına göre yapılabilise güzel olurdu. Bu normal midir yoksa bir sıkıntı mı var?

Geri
Yukarı