i3-12100F sistemde DRAM LED yanıyor ve görüntü gelmiyor

ragnar abi

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık bir hafta önce topladığım bilgisayarım bugün dram LED yaktı ve işlemci fanı uçak motoru gibi bağırmaya başladı tabii bu esnada ekran gitti. Hemen kasadan PC'yi kapattım RAM'in slotunu değiştirdim tekrar açtım sorunsuz bir şekilde açıldı fakat yaklaşık 5 dakika sonra tekrar aynısı oldu. Ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistem:
BIOSTAR H610MH
RTX3050
i3-12100F
16 GB RAM (tek slot) 3200MHz
600W PSU

Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Kasanın açma-kapama tuşuna arka arkaya 6-7 kere basın. Bellekleri de çıkarıp sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Sonrasında takıp bilgisayarı çalıştırın. Bence umarım RAM'lerde arıza yoktur

Aynnı sorun benim İ310100F ve RX 570li sistemimde de oluyor. Sistem aniden kapanıyor tekrar açmaya çalışıyorum ekran kartının fanı bağırıyor. Windows açılıyor. Nadir oluyor fakat kötü bir durum.

Bilgisayarı kapatıp fişten çekin. Kasanın açma-kapama tuşuna arka arkaya 6-7 kere basın. Bellekleri de çıkarıp sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Sonrasında takıp bilgisayarı çalıştırın. Bence umarım RAM'lerde arıza yoktur

Ramlerdr arıza olduğunda bip sesi çıkartırlar. Ramden kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Aynnı sorun benim İ310100F ve RX 570li sistemimde de oluyor. Sistem aniden kapanıyor tekrar açmaya çalışıyorum ekran kartının fanı bağırıyor. Windows açılıyor. Nadir oluyor fakat kötü bir durum.

Ramlerdr arıza olduğunda bip sesi çıkartırlar. Ramden kaynaklı olduğunu sanmıyorum.
Belli olmaz dostum. Sen istersen bir dene DRAM Led yakması saçma bir sebebten bile olabilir. Benim ryzen sistemde olmuştu anakart Ram yuvasında sıkıntı vardı sert takınca düzelmişti

Hocam kasanın tuşu dediğiniz arkadaki tuş dimi?

Birde ben pc yi topladığımda XMP falan açtım yani internetten videolar izlemiştim ilk kurulumda neler yapılmalıdır diye orada diyordu. RAM hızı bios ekranında 2200 mhz idi onu normal hızına getirmiştim o yüzden olma ihtimali var mı ?

Dediklerinizi yaptım ve bilgisayar düzeldi fakat RAM slotunu değiştirdiğimde de düzelmiş daha sonrasında tekrar aynısı olmuştu. Şimdilik daha uzun bir kullanımda hata vermedi. Neden olmuş olabilir bu sorun ? Neye dikkat etmem lazım tekrar olmaması için.
Çok teşekkürler bu arada yardımınız için @güneş66

Son düzenleme:

Geri
Yukarı