i3 4160 vs i3 6100

Hangi sistem

• 1. sistem ( Intel core i3 6100 )

Oy: 35 92,1%
  • 2. sistem ( Intel core i3 4160 )

Oy: 3 7,9%

• Oy verenlerin toplamı
    38
Yanlış Bilgi
Youtube da istediğin benchmark videolarına bakabilirsin. 2666 MHz DDR4 ram ile 15 FPS daha iyi sonuc aliyor en az. Bilip bilmeden kulaktan dolma bilgiler ile konuşmayın insanları yanlış yönlendirmeyin. Farkı olmayacaksa bu firmalar neden yeni teknolojiler geliştirsin o kadar yatırımla ? Mantıklı düşünmek lâzım biraz...
Kardeşim bişe biliyorum da söylüyorum. İnsanları yanlış yönlendiren sensin. Skylake core i5 ile i7 arasında yer alan bir işlemci fakat söz konusu 6100 ise 4160 ile arasında göze batan fark yok. i3 işlemciler Tick , skylake ( i6 ) işlemciler tock olarak adlandırılıyor. Tick-Tock denilen bu iki sistem arasında senin söylediğin kadar abartılacak farklar yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Titan X 2K Ultra'da GTA V oynatabilecek bir GPU o şekilde i3 darboğaz yaşatabilir tabi ama GTX 950'nin kaldırabileceği ayarlarda iki işlemci arasında oyun performansında fark olmaz.

Kardeşim bişe biliyorumda söylüyorum.İnsanları yanlış yönlendiren sensin.Skylake core i5 ile i7 arasında yer alan bir işlemci fakat söz konusu 6100 ise 4160 ile arasında göze batan fark yok.i3 işlemciler Tick , skylake ( i6 ) işlemciler tock olarak adlandırılıyo.Tick-Tock denilen bu iki sistem arasında senin söylediğin kadar abartılacak farklar yok.

Merhaba güzel kardeşim. Bu yazdıklarını kimden duydun okudun bilmiyorum ama seni güzel kandırmışlar. Veya kendin uyduruyorsun bunları ki bu da bir ihtimal. Buraya sana cevap yetiştirmeye gelmedim, bunları benim gibi Google araması vb. üzerinden gelen insanların yanlış bilgilenmemesi için yazıyorum.

İngilizce Skylake (microarchitecture) wikipedi sayfasından çeviri yapıyorum:

Skylake, Intelin 6. nesil "Core" işlemci mimarisine verdiği isimdir. Ağustos 2015 tarihinde piyasaya sürülmüştür ve "Broadwell" mimarisinin sürdürücüsüdür. Skylake var olan mimarinin tekrar dizayn edilerek oluşturulmuş bir mimaridir. Intel'in "tick-tock" dizayn ve üretim modelinin bir "tock"'udur. Intel'e göre bu tekrar-dizayn, önceki mimarilere göre daha üstün işlemci/grafik mimarisini daha düşük güç tüketimi ile sunar. Skylake, Broadwell mimarisinde de mevcut olan 14 nanometre üretim sürecine sahiptir.​

Anlaşılmadıysa, Skylake, "i6" işlemciler değil, Core i3, i5 ve i7 işlemcilerin 6. nesilidir.

Tick-Tock mevzusuna gelelim. İngilizce Intel Tick-Tock wikipedi sayfasından çeviri yapıyorum:

Tick-Tock, Intel tarafından 2007 yılında benimsenen üretim ve dizayn modelidir. Her "tick" üretim malzemesi boyutunun küçülmesini, bazen yeni komutlar eklenmesini, onu takip eden her "tock" da aynı üretim malzemesi içerisinde yeni mimari geliştirilmesini ifade eder. Her bir yıl - 18 ay içerisinde bir tick veya tock olması beklenir. Intel, 2014 yılında her iki tick-tock arasında bir de Refresh devresi eklenmiştir.​

Bahsi geçen "6100" ve "4160" işlemciler sırasıyla 6. nesil Skylake işlemcilerin i3 serisinde, 4. nesil Haswell işlemcilerin i3 serisinde bulunan iki işlemcidir. Hakkını yemeyeceğim, gerçekten 4160 ile 6100 arasında sayılara bakıp söylenebilecek bir performans farkı yok ancak Skylake ile gelen DDR4 desteği, daha hızlı bus transferi (5000MT/s vs 8000MT/s) ve gelişmiş iGpunun (HD4600 vs HD530) göz ardı edilmemesi gerekir. (Bunları uydurmuyorum buradan ulaşabilirsiniz bilgilere) Ayrıca daha sonra çıkmış olması sebebiyle yeni sistem kuracak arkadaşların Skylake'i tercih etmesi de doğru olacaktır.

Kullanılan matematik

Skylake = i6 = Tock
Tick = Tock / 2
Tick = i3​

Tamamiyle yanlıştır.

Forumda ileri geri atıp tutan insanlara kulak vermeyin, araştırın okuyun. Her gün yüzlerce başlık açılıyor, o başlıklarda yüzlerce yalan bilgi yazılıyor, insanları kandırmak amacıyla veya değil. Bunlara inananlara değil, bu yalanları yazanlara üzülüyorum.

@Metin Yağcı i3 4170'li sistem kurmakla i3 6100'lü sistem kurmak arasında 100 lira fark var. Bu farkıda Anakart ile RAM oluşturuyor işlemciler aşağı yukarı aynı fiyatta. 100 lira farkla kabaca DDR4 14nm HD 530 gibi güzellikleri almış oluyorsunuz bence başka söze gerek yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı