I3 6100 Overclock

Ends373

Hectopat
Daha fazla  
Geçenlerde internette okumuştum ama tam emin olamamıştım daha sonra you tubede izlediğim videolar kapsamında 4.4 Frekansında çalıştığı gördüm pek inanmadım sizce doğru mu? Performansında baya bir artış da oluyordu izlediğim videoda yalan mı yoksa doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru fakat z170 yonga setli bir anakart ve non-k bios atmanız gerekiyor anakarta. Tercih kullanıcıya kalmış, sonuçta riskli bir işlem.

Bence riske girmeye değmez,İşlemci değerlerini stabil tutamazsınız doğal olarak da randıman alamazsınız. Intel özellikle anakart üreticilerine biosların da bu işlemci için O.C. imkanını geri çektirdi. Vardır elbet bi bildikleri

İnternette bir test görmüştüm G4400'ü 3.3 GHz'den 4.3 GHz'e overclock ediyorlardı ve sadece 1 fps fark ediyordu. Aynısı 6100 içinde geçerliydi. Tam emin değilim ama galiba overclocksuz işlemcileri overclock etmek performans farkı oluşturmuyor galiba.

İnternette bir test görmüştüm G4400'ü 3.3 GHz'den 4.3 GHz'e overclock ediyorlardı ve sadece 1 fps fark ediyordu. Aynısı 6100 içinde geçerliydi. Tam emin değilim ama galiba overclocksuz işlemcileri overclock etmek performans farkı oluşturmuyor galiba.
İşlemciye yapacağın O.C işleminin FPS değerine bir katkısı olmaz. (Sistemde darboğaz sorunu yok ise)

Performans farkı oluşuyor fakat K ibaresiz işlemcileri hız aşırtma işlemine tabii tutmak, sistemdeki tüm parçaların hızlı çalışmasına sebep oluyor. Bu da diğer parçaları ve işlemciyi tehlikeye sokuyor.

Son gelen Bios güncellemesi ile intel tekrardan bu işlemi kısıtladı. Yani bu işleme uygun Bios'u kurmalısın. Güncel Bios kurmaman gerekir. Ayrıca sistem bu şekilde sağlıklı çalışmayabilir. Bu işlerde uzman değilsen hiç bulaşma derim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı