i3-8100 ve GT 730 sisteme yükseltme

Centrius

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim:
İşlemci: i3-8100 3.6 GHz
Anakart: Asus Prime H310M-D
Ekran kartı: GeForce GT 730 DDR3 2 GB
RAM: 4 GB(Kingston marka ve 4Gb olduğu dışında pek bir bilgim yok.)

Başlıkta yazdığım gibi amacım sisteme upgrade. Güç kaynağımın 350 W olduğunu belirteyim bu arada. Benim kafamda kurduğum plan ise GTX 1050 veya GTX 1050 Ti, 4 GB Kingston RAM, 500 W 80+ Cooler Master güç kaynağı ve bir de monitör almak. Ama bu bileşenler bu işlemci için uygun mu, anakart için uygun mu veya bu donanımları almalı mıyım, tam bilemiyorum. O yüzden önerilerinize açığım. Monitörüm 1280x1024 çözünürlükte ve geniş ekran özelliği de yok. Monitör piyasasına hakim olmadığımdan o konuda da yorumlarınızı bekliyorum.

Not: Monitörün 1080p 60Hz özelliklerini taşımasını istiyorum ancak kaç inç almalı ve hangi modeli almalı tam emin değilim.

Not 2: Dolar konusuna gelirsek şu an daha para biriktirme aşamasındayım. Sadece kendime hedef seçmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o ekran kartını ne ile değiştirseniz iyi olur. GTX 1050 Tİ F/P ve 1080P oyunculuk için harika bir kart ayrıca 350W PSU'nuz kaliteli ise çalıştırabilirsiniz diye düşünüyorum. Örneğin bu monitörü alabilirsiniz. Düşük fiyatlı ve avantajlı özelliklere sahip. 1300 TL'ye tek fanlı bir GTX 1050 Ti alırsınız. RAM'i yükseltmeniz zaten şart. CPU-Z programını indirip Memory kısmından RAM'iniz hakkında bilgi edinin CL RAM'in üstünde yazar ordan bakın kasayı açıp. CPU-Z'nin memory kısmından MHz falan bakın. 4 GB RAM yeterli olacaktır bir süre için tabii ki yüksek oyun hedefiniz var ise 460 TL'ye 8 GB RAM alıp 12 GB RAM yapmak.

Öncelikle bahsettiğiniz parçalar sisteme uyar fakat almamalısınız. Monitör konusunda daha bilgili arkadaşlar mecut şu sıralar 21"5 75Hz 1080P AOC monitörler gündemde fiyatları da çok uygun.

Şu anlık RAM takviyesi yapıp GTX1050ti ekran kartı alabilirsiniz işlemciniz zaten iyi sorun çıkarmaz.
PSU olarak yan bilgisayarda benim de kullanmış olduğum 330TL ye şunu öneririm.
Bunlar haricinde SSD alıp işletim sistemini içine kurabilirsin. Sistem genel olarak hızlanır.

Hocam o ekran kartını ne ile değiştirseniz iyi olur. GTX 1050 Tİ F/P ve 1080P oyunculuk için harika bir kart ayrıca 350W PSU'nuz kaliteli ise çalıştırabilirsiniz diye düşünüyorum. Örneğin bu monitörü alabilirsiniz. Düşük fiyatlı ve avantajlı özelliklere sahip. 1300 TL'ye tek fanlı bir GTX 1050 Ti alırsınız. RAM'i yükseltmeniz zaten şart. CPU-Z programını indirip Memory kısmından RAM'iniz hakkında bilgi edinin CL RAM'in üstünde yazar ordan bakın kasayı açıp. CPU-Z'nin memory kısmından MHz falan bakın. 4 GB RAM yeterli olacaktır bir süre için tabii ki yüksek oyun hedefiniz var ise 460 TL'ye 8 GB RAM alıp 12 GB RAM yapmak.
Böyle bir şey çıktı ortaya. Bu RAM'in yanına hangi değerlere sahip bir RAM almalıyım sizce?
Ayrıca güç kaynağım kasanın yanında geldi. Kasam ise şöyle.
Öncelikle bahsettiğiniz parçalar sisteme uyar fakat almamalısınız. Monitör konusunda daha bilgili arkadaşlar mecut şu sıralar 21"5 75Hz 1080P AOC monitörler gündemde fiyatları da çok uygun.

Şu anlık RAM takviyesi yapıp GTX1050ti ekran kartı alabilirsiniz işlemciniz zaten iyi sorun çıkarmaz.
PSU olarak yan bilgisayarda benim de kullanmış olduğum 330TL ye şunu öneririm.
Bunlar haricinde SSD alıp işletim sistemini içine kurabilirsin. Sistem genel olarak hızlanır.
Bahsettiğiniz monitöre baktım ancak benim bir monitöre ayırabileceğim para maksimum 600 TL. Yine de öneriniz için teşekkürler. i3-8100 işlemcinin darboğaz yapacağı konusunda endişem vardı.

Dosya Ekleri

• memory.png
    memory.png
    10 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
@Centrius İ3-8100, GTX 1060a bile darboğaz yapmıyor. GTX1050ti ile hayli hayli kullanılır. Tabi 1080P içim konuşuyorum. Sadece BF1 oyununda kalabalık haritalarda az biraz drop olur.

Güç kaynağı zaten değişecek o önerdiğimi alabilirsin. Görüntüsü de güzel ses sıkıntısı da yok (y)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı