i3 9100 işlemciye overclock yapılır mı?

knull0

Femtopat
Daha fazla  
Bir sistem topluyorum ve elimdekileri de kullanmak istiyorum. Şimdiki bilgisayarımda olan iyi parçalar işlemcim ve hard diskim. Yeni toplayacağım sistemde ise işlemcimi kullanmak istiyorum ama ekran kartına darboğaz yaptığını öğrendim bu yüzden de overclock yapsam geçer diye düşündüm (tabii yapılabiliyorsa). Ayrıyeten yapılsa çok fazla ısınır mı?

Biliyorum GTX 1650 takabilirdim ama GTX 1650 fiyatına 2. el ucuza GTX 1660 Ti buldum ve kaçırmak istemedim.

Sistem.
  • İşlemci: i3 9100.
  • Ekran kartı: Gigabyte GTX 1660 Ti.
  • RAM: PNY 16 GB DDR4.
  • Anakart: H310M S2H SATA M.2

Son düzenleyen: Moderatör:
Marsa çıkan ilk Türk olmak isterseniz neden olmasın.
(Overclock yapmayın o işlemciye)
Bildiklerinizi detaylı nedenleriyle anlatsanız da biz de engin bilgilerinizden faydalansak. İşlemcinin çarpan kilidi kapalı, anakartta OC desteği yok yapma havaya uçarsın diyorsun sanki istese yapabilecekmiş gibi.

Son düzenleme:
Bildiklerinizi detaylı nedenleriyle anlatsanız da biz de engin bilgilerinizden faydalansak. İşlemcinin çarpan kilidi kapalı, anakartta OC desteği yok yapma havaya uçarsın diyorsun sanki istese yapabilecekmiş gibi.

Anakartın destekleyip destekemediğini bilemiyorum ama arkadaşım 10.nesil i3'e overclock gibi bir şey yapmıştı sanırım, yandı işlemci sıcaktan. Riske girmeye gerek yok.

Anakartın destekleyip destekemediğini bilemiyorum ama arkadaşım 10.nesil i3'e overclock gibi bir şey yapmıştı sanırım, yandı işlemci sıcaktan. Riske girmeye gerek yok.
Model numarası önemli. Anakart önemli, soğutma önemli. Bir şey vermeden bir şey alamazsın önce zemini iyi hazırlayıp sonra dikkatlice OC yapmak gerek. Intel işlemcilerin zaten termal tasarımı bence kötü yani altyapısız OC'da işlemciyi yakmak şaşılacak bir şey değil.

Model numarası önemli. Anakart önemli, soğutma önemli. Bir şey vermeden bir şey alamazsın önce zemini iyi hazırlayıp sonra dikkatlice OC yapmak gerek. Intel işlemcilerin zaten termal tasarımı bence kötü yani altyapısız OC'da işlemciyi yakmak şaşılacak bir şey değil.

Yani yapılmaz. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı