i3 9100F RX 5700XT için yeterli midir?

9350K parasına 9400F alırsınız ki onun bile darboğaz ihtimali çok yüksek.
İ3 ve 5700XT kombosunu çok sevdin herhalde.
Onu geçtim zaten 1250TL civarında 9350K'nın fiyatı. 5GHz OC yapılsa bile (soğutucu ile) farketmez her türlü R5 3600 akıllara geliyor zaten :) 100TL verip 4:4 5GHz 9350K yerine 6:12 4.2GHz R5 3600 almak yani tartışmam konuşmam harf kullanmam...

NOT: Ben zaten 9350K önermedim -_- 9400F almanın daha mantıklı olduğuna vurgu yaptım. Yani 9350K bile almaktansa 9400F almak daha mantıklı dedim ama yanlış anlaşıldım :)

Tek çekirdek tek başına bir halta yaramaz oyun çoklu çekirdek isterse tek çekirdek seni kurtarmaz. Yeni adam gibi optimize olmuş oyunların çoğu çoklu çekirdek istiyor. Örneğin BF bütün 4 çekirdeklileri haşat ediyor. 4/4 işlemcilerin hiçbirisi alınmaz.

Youtube linki atabiliyor muyuz ? Bir benchmark testi vardı orada görmüştüm i3 9100F'in, CPU %100'e dayanıyor bazı oyunlarda ama FPS drop büyütülecek miktarda olmuyordu ve i5 9400F ve r5 3600 ile FPS farkları neredeyse çoğu oyunda yoktu.

O zaman öneride bulunabilir misiniz ?
1151 veya AM4 Soketinden, RX 5700XT için bir işlemci. Ekran kartı dışında hiçbir parçayı gereksiz pahalı almayacağınızı düşünerek.

Youtube linki atabiliyor muyuz ? Bir benchmark testi vardı orada görmüştüm i3 9100F'in, CPU %100'e dayanıyor bazı oyunlarda ama FPS drop büyütülecek miktarda olmuyordu ve i5 9400F ve r5 3600 ile FPS farkları neredeyse çoğu oyunda yoktu.

O zaman öneride bulunabilir misiniz ?
1151 veya AM4 Soketinden, RX 5700XT için bir işlemci. Ekran kartı dışında hiçbir parçayı gereksiz pahalı almayacağınızı düşünerek.
Hiçbir gereksiz parça olmayacak şekilde size en mantıklı ve şiddetli önerim B450 ATX bir anakart yanına R5 3600 almanızdır. RAM'ler CL15 3200MHz 2*8 olsa tadından yenmez ancak şart değil, 3000MHz CL16 da alsanız yeterlidir.

9350K parasına 9400F alırsınız ki onun bile darboğaz ihtimali çok yüksek.
İ3 ve 5700XT kombosunu çok sevdin herhalde.

Yok dostum i3'e ilgim yok hiç kullanmadım kendisini :). Ama amacım biten bir sokete yatırım yapmak istemediğimden. Yoksa bende biliyorum 3 serisi Ryzen veya i5, i7 işlemciler almayı. Bana minimum bütçeli işlemci lazım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda i3 9100F arkadaşın söylediği gibi arada bir tatile çıkıp geliyor. Bu benchmark'lar güvenilir kaynaklarsa eğer i5 9400F ve Ryzen 3600 veya 2600 seçeneklerinin üçü de bu kart için yeterli derecede görünüyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,

GTX260'dan beri PC toplamıyordum ve yıllardır Xbox oyun konsoluna yatırım yapıp durdum. Konsolu aldıktan sonra bir seneye kalmaz yeni çıkan oyunu 900P, 720P gibi ayarlarda 30 FPS ve droplar ile oynamaktan sıkıldım.

Bulunduğumuz yılda araştırdığım kadarı ile Intel ve AMD soket değişikliklerine gidecekler miş. Bende gözüme GPU olarak Gigabyte RX 5700XT blower modelini kestirdim.

Amacım zaten değişecek olan soket yapısı için yüksek ücretli bir işlemci ve anakart tercihi yapmak istemiyorum. Alacağım ekran kartı modeli için sizce i3 9100F modeli bottleneck yapar mı? Kullanan var mıdır? i5 9400F alabilirim ama gerek yoksa bu sokete böyle bir yatırım yapmak istemiyorum. Single Core olarak aralarında i5 ile bir fark yok sanırım.

Bu sorunun cevabı mümkünse ekran kartını şöyle al, bütçen ne kadar, işlemciyi Ryzen 3 serisi al gibi değil de, bana bu ekran kartı ile maksimum performansı bottleneck yapmadan oynatacak 1151 ve AM4 soketine fazla para harcatmasın mantığında yaklaşabilirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
i 3 pek önermiyorum 1080p 3 a oyunlarda her türlü darbogaz yaşarsin ryzen 5 2600 yanina b450 gagabeyt m anakarla iyi bi ikili olurlar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı