i3-9100F sistemde Battlefield 1 donma ve kasma

Befehle

Kilopat
Multiplayer'da deli gibi donuyor oyun oynanmıyor, hem drop yiyorum hem de düşük FPS.
Sistem: RX 570, i3-9100F, 8 GB DDR4 2400MHz bellek.

Çift kanal olursa işler değişiyor maalesef, RAM'in çalışma şekli bu oyunda hatrı sayılır bir şekilde etkiliyor.
Hocam anlıyor musunuz bilmiyorum, tek modül 8GB bellek ile arkadaşım 40-70 fps arası oynuyor oyunu, işlemcilerimiz aynı ama ekran kartı RX 560.
Hocam RAM'le alakası var RAM'iniz 8x2 şeklinde 16 GB yaparsanız işlemci kullanımı düşer ve FPS büyük derecede artar.

BF1 ve özellikle BF5 SSD'de daha akıcı oluyor. Ek olarak 8 GB üstü RAM ile bu iki oyun rahat ediyor. Oyuna RAM yetmediğinde HDD veya SSD'nin bir kısmını RAM gibi kullanmaya çalışıyor. Haliyle bunlar çok çok yavaşlar RAM'e göre. Bu arada çift kanal bellek kullanımı ile RAM bant genişliğin artar ve dolayısıyla işlemcinin performansı da artar. İşlemci de bu artan bant genişliğine göre performansını arttırıyor.
Bildiğim püf noktalar bunlar.

Hocam anlıyor musunuz bilmiyorum, tek modül 8GB bellek ile arkadaşım 40-70 fps arası oynuyor oyunu, işlemcilerimiz aynı ama ekran kartı RX 560.
Arkadaşının evi yakınsa götür kasayı ya da RAM'i o getirebiliyorsa getirsin, anakarta takıp daha sonrasında bir şeyler değişiyor mu değişmiyor mu bir gör derim. Açıkçası 8GB tek kanal ile çift kanal 16GB arasında bende BF1'de %25-30'lere varan bir performans artışı olmuştu, daha önceden oynanacak gibi değildi.

Arkadaşının evi yakınsa götür kasayı ya da RAM'i o getirsin, anakarta takıp daha sonrasında bir şeyler değişiyor mu değişmiyor mu bir gör derim. Açıkçası 8GB tek kanal ile çift kanal 16GB arasında bende %25-30'lere varan bir performans artışı olmuştu, daha önceden oynanacak gibi değildi.
RAM ile çözülecek bir problem değil bu hocam ben neden laf anlatamıyorum :D
Bellek gayet yeterli, belleği yükseltsem bile gene GPU kullanımı yerlerde olduğu için 20 FPS ile oynatacak oyunu. Dual Channelin ekstra performans verdiğini biliyoruz.
Bende 8GB 2666MHZ bellek var, onda da 8GB 2400MHZ bellek var. Bundan bir kaç ay önce taktığımda uyuşmazlık olduğu için makina açılmadı (bilmiyorsanız söyliyeyim CL değerleri Volt değerleri uyuşmaz oluyorsa çalışmıyor bellek.) Re: 0% GPU usage with 30-50% CPU usage bakın derim şuna, bu da mı 'RAM' ile alakalı?
BF1 ve özellikle BF5 SSD'de daha akıcı oluyor. Ek olarak 8 GB üstü RAM ile bu iki oyun rahat ediyor. Oyuna RAM yetmediğinde HDD veya SSD'nin bir kısmını RAM gibi kullanmaya çalışıyor. Haliyle bunlar çok çok yavaşlar RAM'e göre. Bu arada çift kanal bellek kullanımı ile RAM bant genişliğin artar ve dolayısıyla işlemcinin performansı da artar. İşlemci de bu artan bant genişliğine göre performansını arttırıyor.
Bildiğim püf noktalar bunlar.
SSD konusunda kısmen performans artışı (chunk yüklenme hızı) olabilir. Attığım linkteki çözümü deneyeceğim (DX11-DX12).

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı